Co czwarta firma jest gotowa płacić Ukraińcom więcej niż Polakom, bo brakuje rąk do pracy

Lubimy Ukraińców, bo nie widzimy w nich zagrożenia na rynku pracy. Wielu Polaków wciąż uważa jednak, że ich obecność blokuje podwyżki wynagrodzeń, i że emigranci zarobkowi powinni zarabiać mniej niż Polacy.

Do obecności emigrantów zarobkowych z Ukrainy zdążyliśmy się już przyzwyczaić, i jak wynika z „Barometru Imigracji Zarobkowej – I półrocze 2018” przygotowanego przez Personnel Service, aż 85 proc. badanych ma do nich pozytywny lub neutralny stosunek. Skąd tak dobry wynik? Bo pracy jest tyle, że wiemy, że nam jej nie zabierają. Taki lęk towarzyszy jeszcze co dziesiątej osobie (11 proc.), w tym głównie pracownikom z wykształceniem podstawowym (29 proc.).

O ile nie żałujemy Ukraińcom możliwości podjęcia pracy, tak kwestia wynagrodzeń nie jest dla nas tak oczywista. Aż 38 proc. respondentów uważa, że napływ obywateli Ukrainy na polski rynek pracy hamuje wzrost wynagrodzeń. Natomiast 58 proc. jest zdania, że ich obecność nie wpływa na wzrost wynagrodzeń w polskich firmach.

Czy obawy są uzasadnione? GUS wyliczył, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w kwietniu 4840,44 zł. To oznacza wzrost o 7,8 proc. rok do roku - czyli więcej, niż spodziewali się ekonomiści.

Dodatkowo rosną stawki godzinowe i akordowe przy pracach sezonowych. Przykładowo w tym roku plantatorzy truskawek płacą od 1,2 do nawet 2,5 zł za łubiankę. W ubiegłym roku ciężko było znaleźć ofertę przebijającą 1,8 zł. 

GUS podał dane o średnim wynagrodzeniu za pierwszy kwartał 2018 r.

Ukraińca zatrudnię od zaraz

Brak rąk do pracy i konieczność kompletowania załogi z dużym wyprzedzeniem powodują, że Ukraińcom polepsza się na naszym rynku pracy bardzo szybko. Już 24 proc. firm jest gotowych zapłacić Ukraińcom więcej niż Polakom. W drugim półroczu 2017 r. było ich 16 proc.

Już od jakiegoś czasu wynagrodzenia Polaków i Ukraińców są zbliżone. Moment, w którym Ukraińcom płaciło się mniej, szybko przeszedł do historii, co wynika z prostego faktu. Zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu szybko rośnie, więc pracodawcy muszą oferować im atrakcyjne warunki, zbliżone do tych oferowanych rodakom. Coraz częściej też, oprócz wynagrodzenia, pracodawcy oferują Ukraińcom różne benefity, takie jak zakwaterowanie, Internet czy dowóz do miejsca pracy, co dodatkowo wpływa na podniesienie ich realnego zarobku

– mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Zobacz też: Pensja minimalna: OPZZ chce podwyżki do blisko 2400 zł

Takie podejście firm raczej nie spotka się ze zrozumieniem jednej czwartej polskich pracowników, którzy są zdania, że emigranci zarobkowi powinni zarabiać mniej od nas. 

Pomijając kwestie światopoglądowe i uznaniowe, ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców mówi jasno, że nie mogą być oni traktowani inaczej niż obywatele danego kraju. Oznacza to, że obowiązują ich m.in. stawki minimalnego wynagrodzenia.

+++

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (146)
Co czwarta firma jest gotowa płacić Ukraińcom więcej niż Polakom, bo brakuje rąk do pracy
Zaloguj się
 • gordogringo

  Oceniono 34 razy 30

  Zacznijcie płacić więcej Polakom, budujcie więź pracowników z firmą i nagle zobaczycie, że pracownik w ciągu 8, 10 czy 12 godzin potrafi zrobić więcej niż robił do tej pory. Sprawdzone w mojej firmie. Po 2latach widzę, że pracownicy są dumnie, że u mnie pracują i dbają, żeby wykonać swoją pracę poprawnie. Wiedzą, że pójdą do innego i będą mieć gorzej.
  Dalej zatrudniajcie Ukrainców za lepszą kasę, to nie będzie u was chciał pracować żaden Polak, a ten lub następny rząd zablokuje wam jakąś ustawą zatrudnianie obcokrajowców, lub zmieni limit obcokrajowców i będziecie w doopie

 • ajk_gierki

  Oceniono 20 razy 16

  Zapłacą im więcej niż Polakom, ponieważ oni w ciągu 1 dnia mogą zabrać zabawki i iść do konkurencji czy innego miasta. Polak mający tu dom rodzinę nie zmieni pracy dla kilkuprocentowej podwyżki, pracodawcy o tym wiedzą i wykorzystują.

 • liftertoja

  Oceniono 26 razy 12

  "Tak, emigranci zabierają ci pracę. To fakt. Ale jeśli człowiek z zewnątrz, bez znajomości, bez znajomości języka, kultury twego kraju i bez kwalifikacji zabiera ci pracę... to co z tobą k*** nie tak?!". To słowa pewnego amerykańskiego komika.

 • wildturkey

  Oceniono 26 razy 12

  Żyliśmy razem kilkaset lat. To co zaszło między nami to w dużej mierze wina szlachty. Dla tych co zechcą mnie wyzwać od najgorszych a nie znają historii własnej ojczyzny mam partyjne pozdrowienie:
  Kwak you!

 • matatjahu

  Oceniono 11 razy 11

  w pewnym zakładzie produkujacym ceramikę do pracy przyjeżdżali ukraińcy prze cały miesiąc. za 1600zł do reki stwierdzili że nie będą pracować w ogromnym zapyleniu, w temperaturach przy piecach pomiędzy 40-60 st C. za to w tych warunkach pracuja Polacy. tak wygląda ta siła robocza z ukrainy. ale pośrednik za jednego pracownika wystawiał faktury na 4 tys zł....a zakąłd sobie wrzucał to w koszty....dlatego wolą ukraińców. karuzela fakturowa w imię prawa

 • teclaw

  Oceniono 12 razy 10

  Jaby napływ siły roboczej z zagranicy był bardziej ogranczony to bardziej urosłyby zarobki polskich pracowników i dochody polskich rodzin.

  Kto nami rządzi od kilku lat że ma to gdzieś....?

 • opiniamoja

  Oceniono 12 razy 6

  już sam nagłówek artykułu jest żenujący, polak polakowi oczy wykole, polski pracodawca woli więcej zapłacić imingrantom zarobkowym !!!, strasznie smutne

 • dvla

  Oceniono 12 razy 6

  Płacić nie od narodowości ale od wyników pracy. Niestety tu Ukraińcy zaangażowaniem biją rodaków na głowę - w wielu firmach zarabiają 20 % więcej od Polaków

  To samo z lekarzami , pełne otwarcie wschodnich granic - skończyć z fikcją Lekarz na działalności fikcyjnie pracuje jednocześnie w 4 szpitalach

 • baniak-rulez

  Oceniono 12 razy 6

  Tak samo w UK mówili o emigrantach zarobkowych, że podejmuja tą samą pracę za niższe pieniądze i zazwyczaj tylko ci najgorzej wykształceni bez pracy tak sądzili, że ktoś im pracę zabiera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX