Budżet UE już oficjalnie. Bruksela szykuje duże cięcie środków dla Polski

Komisja Europejska zaproponowała nowy podział środków na politykę spójności w latach 2021-2027. Niestety, wynika z niego, że do Polski trafi o 23 proc. mniej pieniędzy, niż dostaliśmy w obecnej perspektywie.

Potwierdził się czarny scenariusz, o którym spekulowano w poniedziałek. Komisja Europejska oficjalnie przedstawiła we wtorek nową metodologię podziału środków z unijnego budżetu na lata 2021-2027. Zgodnie z nią, w ramach nowej perspektywy finansowej UE do Polski ma trafić 64,4 mld euro, czyli aż o 23 proc. mniej niż dostaliśmy w budżecie na lata 2014-2020.

.. źródło: Komisja Europejska

Jak wyliczyli analitycy z banku PKO BP, w relacji do PKB Polski oznaczałoby to spadek środków z funduszu spójności z obecnych 3 proc. do 1,7 proc.

.. źródło: PKO BP

Marnym pocieszeniem jest fakt, że Polska pozostanie największym beneficjentem unijnej polityki spójności. Drugie pod tym względem Włochy mają dostać ok. 38,6 mld euro.

Warto pamiętać, że propozycja Komisji Europejskiej dopiero inicjuje negocjacje budżetowe. Zaprezentowany podział środków może jeszcze zostać wielokrotnie zmieniony - przez Komisję Europejską, Parlament Europejski albo Radę Unii Europejskiej.

Mniej w budżecie Unii

2 maja Komisja Europejska przedstawiła swoje oficjalne propozycje dotyczące kształtu unijnego budżetu na lata 2021-27. Zapowiedziała w nich ograniczenie - ogólnie, dla całej wspólnoty - środków na politykę spójności  o 7 proc., a na Wspólną Politykę Rolną o 5 proc. względem aktualnej perspektywy budżetowej (choć były wątpliwości co do tych wyliczeń). Teraz widać, że cięcia mogą być jeszcze głębsze.

Wśród propozycji KE z początku maja była też możliwość blokowania dostępu do pieniędzy dla państw niestosujących zasady rządów prawa.

Obawy, iż Polska sporo straci w podziale środków na lata 2021-2027, już kilka temu temu werbalizował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Mówił wówczas, że z wewnętrznych wyliczeń jego resortu wynika, iż w przypadku funduszy spójności możemy dostać 10 proc. mniej środków niż obecnie, a pieniądze na dopłaty dla rolników mogą nam zostać obcięte nawet o 15 procent. Minister dodawał, że „spodziewa się dobrego budżetu dla Polski, ale jeśli nie będzie on dobry, to będziemy protestować”.

Procentowa skala cięcia środków unijnych z funduszu spójności dla Polski może być większa niż ogólnie w całym budżecie Unii m.in. z powodu zmian w polityce podziału pieniędzy. Planuje się bowiem nieco mniejsze uzależnienie kwoty funduszy z Unii od poziomu PKB (im niższy, tym więcej pieniędzy na inwestycje), za to większą wagę przykładać do innych kryteriów – np. wskaźników związanych z walką ze zmianami klimatu, wskaźników związanych z przyjmowaniem i integracją imigrantów, czy poziomu bezrobocia w poszczególnych grupach wiekowych. W efekcie uwzględnienia tego ostatniego kryterium, część pieniędzy, które do tej pory dostawały kraje Europy Wschodniej, trafi np. do Grecji, Hiszpanii czy Portugalii.

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (232)
Budżet UE już oficjalnie. Bruksela szykuje duże cięcie środków dla Polski
Zaloguj się
 • wujekdolf

  Oceniono 54 razy 40

  to jest dopiero wstęp do negocjacji - zobaczymy ile mniej dostaną rolnicy i czy wreszcie dojdzie do nich przez kogo tak mają :)

 • prawdziwy-wiarygodny

  Oceniono 41 razy 25

  Kto winien? On milczy. Kto winien? Nie on!
  On wzrusza sie nagle w tym ciepłym lokalu!
  On biedny, on chory, on biedny, on chory,
  On biedny, on chory, on leży w szpitalu.
  On wzrusza ramieniem, jak gdyby nic,
  Wódz a za Wodzem pic !
  On wzrusza ramieniem jak gdyby nic,
  Wódz a za Wodzem NIC !

 • batura3

  Oceniono 26 razy 18

  NIGDY (dziwne) nie internowany, tchórz nie biorący za nic odpowiedzialności wstał z kolan i od razu mniej kasy:))

 • andrew1507

  Oceniono 30 razy 18

  Już widać, że jedyni beneficjenci "dojnej zmiany" to KK i rydzykowi.

 • remo29

  Oceniono 36 razy 12

  Pisie tumany zaraz powiedzą, że i tak dostaniemy więcej niż jacyś Czesi, a ciemny lud będzie wiwatował. To jak pójść w szóstkę do knajpy i dostać tylko cztery talerze, ale się cieszyć, że ma się więcej niż ci przy stoliku obok. To nic, że tam są trzy talerze, bo siedzą tylko trzy osoby. Momy wincyj? Momy! Wygralim? Wygralim!
  #Należałonamsię pisia wasza mać.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 23 razy 11

  pic matoły! znowu "sukces"!

 • leksie

  Oceniono 10 razy 10

  krystyna Pawlowicz, udalo Ci sie. Wielkie dzieki. zwykly podatnik zaplaci za to.
  Krysiu ale tobie sie nalezy bonus, i to duzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX