Czescy robotnicy powoli wygrywają wojnę z niskimi zarobkami. W Polsce będzie podobnie?

W obliczu najniższego bezrobocia w UE, czeskie firmy radzą sobie z niedoborem pracowników za pomocą podwyżek i premii. Koszty pracy są tu nieco wyższe niż w Polsce i kilkukrotnie niższe niż na Zachodzie.

Josef Stredula, szef Czeskomorawskiej Konfederacji Związków Zawodowych jest zdania, że z uwagi na różnicę w kosztach pracy, z podwyżkami wynagrodzeń w Czechach będziemy mieli do czynienia co najmniej przez kilka najbliższych lat.

W perspektywie średnioterminowej, z pewnością w ciągu najbliższych trzech lub czterech lat, możemy oczekiwać realnego wzrostu płac na poziomie od 3 do 5 procent rocznie

- powiedział Josef Stredula.

Czytaj więcej: Prezes ZPP: Pensj rosną zbyt szybko, emigranci i tak nie wracają

Nominalny wzrost średniej pensji wyniósł w ostatnim kwartale 2017 r. 8 procent (5,3 proc. po uwzględnieniu inflacji) w porównaniu z rokiem poprzednim. Średnie wynagrodzenie wzrosło do 31 646 koron (1430 dol.).

Jak zauważa Bloomberg, wzrost wynagrodzeń będzie miał wpływ na wiele aspektów gospodarki. Od poziomu życia, który w Czechach jest dziś wyższy niż w Grecji i Portugalii, zbliża się do Hiszpanii, do polityki pieniężnej.

Z danych Eurostatu wynika, że przeciętne koszty jednej godziny pracy w Czechach są blisko trzy razy niższe niż w Niemczech (11,3 euro vs. 34,1 euro).

Dla porównania, w Polsce jedna godzina pracy kosztuje jeszcze mniej niż w Czechach (9,4 euro), w całej Unii Europejskiej jest to 26,8 euro.

Czytaj więcej: Przeciętne wynagrodzenie w Polsce w kwietniu wyniosło 4840 zł. Tempo wzrostu zaskoczyło ekonomistów

Brakuje pracowników

Niedobór kierowców w styczniu spowodował problemy z funkcjonowaniem transportu publicznego w Pradze Największy czeski producent i eksporter Skoda zgodził się w ub. miesiącu na zwiększenie wynagrodzeń, w tym premii i nadgodzin, o ponad 20 proc.

Premier Andrej Babis obiecał podnieść pensje pracowników medycznych, nauczycieli i emerytów, zapowiedziano też podwyżki dla pracowników administracji państwowej.

Czytaj więcej: Co czwarta firma jest gotowa płacić Ukraińcom więcej niż Polakom, bo brakuje rąk do pracy

Stredula jest zdania, że płac na obecnym poziomie nie da się utrzymać, a gospodarka nie może dłużej opierać się na eksporcie prostych komponentów, takich jak części samochodowe, ale wejść w zaawansowane technologie. Jego zdaniem dążenie do wzrostu płac jest najskuteczniejszą formą nacisku na zmiany w czeskiej gospodarce.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Komentarze (153)
Czescy robotnicy powoli wygrywają wojnę z niskimi zarobkami
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 91 razy 41

  Jechałem wczoraj przez całe Czechy. Niedziela - a sklepy otwarte, drogowcy remontują drogi. W Czwartek spokój, nikt od rana nie drze ryje przez megafon, nie były poblokowane drogi przez postawione ołtarze. Normalny, europejski kraj.

 • amicus888

  Oceniono 52 razy 32

  Polacy powinni wziąć przykład z Czechów przede wszystkim przy pozbyciu się watykańskiej mafii.

 • state77

  Oceniono 58 razy 22

  W Czechach nie ma watykańskiej stonki, to ludzie lepiej żyją i nie są tak okradani i okłamywani jak w służalczej i grabionej przez Watykan Polsce! Obudźcie się!!! Jak kraj, w którym żyje 900 osób (czytaj Watykan) zarabia na siebie? Kradnie co może z innych.

 • vasilij_konopkin

  Oceniono 19 razy 17

  Autor mógłby zadać sobie troche trudu i przeliczyć wszystkie waluty. Porownywanie najlepiej wychodzi gdy mamy ten sam punkt odniesienia.
  Poza tym jaki jest sens podawania ile to dolarów, skoro w Europie od wielu już lat obowiązuje euro?
  Rzetelność panie Karolu. Proszę zacząć od drobnych rzeczy a wtedy będzie sięlepiej czytało pana artykuły.

 • potpurka

  Oceniono 35 razy 15

  Bo Czesi są po prostu mądrzy. Zawsze byli mądrzejsi od Polaków. Potrafili nawet stworzyć sobie najbardziej demokratyczną wersję socjalizmu w czasach słusznie minionych. Czesi po przemianie ustrojowej potrafili zachować prawie w całości swoją infrastrukturę kolejową. Takie małe państwo, a łączna długość torów znacznie większa niż w Polsce. U nas ostatnio lokalne inicjatywy działają na rzecz przywrócenia komunikacji kolejowej, która została zniszczona. To nie "szwab", "żyd", ani "rusek" (ani nawet Tusk) zniszczyli nasz przemysł, kolej, itd. To Polacy sami sobie to zrobili! Zmarnowali, rozkradli.... Taki naród :-(

 • czarek3333

  Oceniono 18 razy 12

  A ilu z was psuje rynek pracy ??? w mojej firmie są ludzie którzy za 15pln mogli by zabic własną matke ,,,, zostają na dodatkową godzine za 15pln ,,,, bo póżniej kupują dywaniki do auta ….

 • napletekgandalfa

  Oceniono 27 razy 11

  Można? Można!
  Ale w Polsce, łatwiej przyjmować do pracy na czarno miliony ukraiców.
  Durne janusze biznesu, nie wiedzą że rąbią gałąź na której siedzą.

 • e_gregor2

  Oceniono 21 razy 11

  Ciekaw jestem jak wygląda porównanie mediany Polskiej do Czeskiej. Bo mam przeczucia że tutaj różnica moze być większa. W Polsce jest tak dużo dobrych stanowisk dla pociotków, prezesi firm oszczedzaja na pracownikach do bólu żeby żyć jak krezusi na zachodzie. Nie jestem komunistą ale to co się u nas wyprawia, te wszystkie państwowe instytucje majace mnóstwo dyrektorów i kierowników... No i Czesi maja jakiś przemysł.

 • spam_box

  Oceniono 40 razy 10

  Wyższe pensje są niepotrzebne, ważne aby Polska była katolicka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX