George Soros ostrzega Unię Europejską: Wszystko, co mogło pójść źle, poszło źle. A może być jeszcze gorzej

Robert Kędzierski
George Soros podczas przemówienia przed Europejską Radą Spraw Zagranicznych ostrzegał: Unia już pogrążyła się w kryzysie, a może być jeszcze gorzej. Miliarder wylicza błędne decyzje, które zapadły w UE dekadę temu i zupełnie niedawno.

George Soros podczas swojego wystąpienia w Paryżu przed Europejską Radą Spraw Zagranicznych stwierdził, że Unia Europejska jest pogrążona w kryzysie egzystencjalnym. Może też zmierzać do poważnego kryzysu ekonomicznego. 

Unia Europejska popełniła błędy

Zdaniem Sorosa Unia Europejska "zgubiła swoją drogę" już podczas kryzysu finansowego z roku 2008. Decydenci ze starego kontynentu mieli podjąć nieodpowiednie działania, które go pogłębiły. Jakie? Np. program oszczędności fiskalnych, który doprowadził do kolejnego kryzysu, kryzysu strefy euro

Od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku Unia Europejska straciła swoją pozycję. Przyjęła program redukcji fiskalnej, który doprowadził do kryzysu euro. Przekształciło to strefę euro w związek pomiędzy wierzycielami i dłużnikami, gdzie wierzyciele ustalili warunki, które musieli spełnić dłużnicy. Dłużnicy nie mogli spełnić tych warunków i stworzyli związek, który nie jest ani dobrowolny, ani równy

- powiedział miliarder.

Czytaj też: Koniec grożenia palcem. Polska traci realne pieniądze z Unii. 

Finansista twierdzi, że i w przypadku kolejnego kryzysu, dotyczącego uchodźców, Unia znów zareagowała nieprawidłowo. To miało sprawić, że do głosu doszli populiści. Jako przykład podaje m. in. Włochy, gdzie deklaracje osób z formułowanego przez nich rządu doprowadziły do sporego zamieszania na rynkach finansowych (mocnych spadków cen akcji na giełdach, spadku euro oraz drastycznego wzrostu oprocentowania włoskich obligacji).

W rezultacie wielu młodych ludzi uważa dziś Unię Europejską za wroga, który pozbawił ich pracy i bezpiecznej i obiecującej przyszłości. Populistyczni politycy wykorzystali resentymenty i utworzyli antyeuropejskie partie i ruchy

-dodaje Soros.

Unia dopuściła też do dezintegracji terytorialnej, głównie poprzez Brexit. 

Jest ona, zdaniem Sorosa, w złej sytuacji również z powodu polityki prowadzonej przez prezydenta USA Donalda Trumpa, co ma destrukcyjny wpływ na partnerstwo UE i Stanów. 

Wszystko, co mogło pójść źle, poszło źle.

- podsumował Soros. 

Jak wyjść z kryzysu? 

Miliarder powiedział też, co jego zdaniem należy zrobić, by sytuacja w Unii się nie pogarszała. Po pierwsze konieczne są inwestycje, które "zmniejszą nacisk imigracyjny". Soros zaapelował o stworzenie "Planu Marshalla dla Afryki" wartego 30 mld euro rocznie.

Zdaniem Sorosa Unia musi też przejść radykalną transformację i "wynaleźć się na nowo". Powinna też "zapomnieć o zmuszania swoich członków do przyjęcia wspólnej waluty". Powinna też sprawić, że zwykli obywatele przestaną czuć się ignorowani i wykluczeni, a inicjatywy oddolne i te pojawiające się wśród elit znajdą wspólny mianownik. 

****

Cotygodniowe podsumowanie roku 13/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (195)
George Soros ostrzega Unię Europejską. Kryzys już nadszedł, a może być jeszcze większy
Zaloguj się
 • czarna_zoska

  Oceniono 37 razy 15

  ma racje UE trzeba zreformowac i globalnie wspomoc Afryke przed naplywem imigrantow

 • mazzini890

  Oceniono 50 razy 12

  Widząc jak pisowcy i fideszowcy reagują na Sorosa, to myślę sobie,że się łudzą,że gdyby nie on to świat leżałby na kolanach przed Kaczym i Vikiem Orbanem.A to facet średniego znaczenia.Światem rządzą chłopaki z Wall Street do spółki z podkarmionymi przez siebie elitami z KPCH.Dalej elitki dawnej EWG, reszty krajów Dalekiego Wschodu, Indii i Rosji.Soros to jeden z wielu.

 • puuchatek

  Oceniono 36 razy 10

  @marian_koniuszko

  No i PiSowskie politruki mają problem: Soros (fuj!) krytykuje działania UE (fuj!). Co robić, jak żyć? Naplujemy na Sorosa - wyjdzie, że bronimy tej paskudnej UE. Ale przecież przyznać racji Sorosowi nie możemy. Twardy orzech do zgryzienia :-)

 • Konrad Pirek

  Oceniono 18 razy 8

  Jaki wkład w aktualny kształt EU mają powszechnie działające w krajach członkowskich organizacje obywatelskie Sorosa? Jakaś część winy spada na nie... np. część NGO Sorosa odpowiada za wyławianie uchodziców u brzegów Libii i ich transport do Grecji. To finansuje pan Soros. Przyczynia się to do kryzysu czy nie?

 • mazzini890

  Oceniono 26 razy 8

  Pisowcom bredzącym o lewactwie powtórzę:"mazzini89010 minut temu

  Oceniono 3 razy1

  @antypopis2
  Ciebie na tyle źle.że nawet u źródeł nie sprawdzisz podstaw, tylko walisz bełkotem.Radze poczytać jak to wyglądało na Zachodzie od 1945 do 2015, to się zdziwisz. Zachodnia lewica tu nie bez winy.Ale ich prawica i centrum także.Reagan i Thatcher i Kohl też przyjmowali muslimów i promowali poprawność polityczną.To się zaczeło nawet przed nimi w latach 60.Tam to wiedzą.A ty zdziwiony że rozsądni nie słuchają waszego bełkotu o lewactwie i niewinnej prawicy.Spróbuj Niemcowi urodzonemu nawet w 1980 zabełkotać że stan Europy to wina tylko lewicy.Wyśmieje cie."

 • lodzermensz1

  Oceniono 44 razy 8

  Wielce szanowni pisowcy, którzy tego pana nienawidzicie szczerze,
  Co złego jest w tym co Soros zaproponował?
  Wyliczmy więc:
  <<Po pierwsze konieczne są inwestycje, które "zmniejszą nacisk imigracyjny". Soros zaapelował o stworzenie "Planu Marshalla dla Afryki" wartego 30 mld euro rocznie.>>
  Czy przypadkiem nie o tym samym mówi pis? Czy nie o tym samym mówił Morawiecki? By pomagać na miejscu i w ten sposób niwelować presję migracyjną.
  <<Zdaniem Sorosa Unia musi też przejść radykalną transformację i "wynaleźć się na nowo".>>
  Ponownie o tym samym słyszałem wielokrotnie od Szydło, Morawieckiego, a nawet Kaczyńskiego.
  <<Powinna też "zapomnieć o zmuszania swoich członków do przyjęcia wspólnej waluty". >>
  Czyż nasze pisowskie orły nie są przeciwnikami euro? Przeciwnikami zmuszania do przyjęcia euro? Przeciwnikami grożenia Unią dwóch prędkości, przy czym pierwsza prędkość należeć ma do strefy euro?
  <<Powinna też sprawić, że zwykli obywatele przestaną czuć się ignorowani i wykluczeni,>>
  Czyż nie to samo mówią nam co dzień pisowcy ideolodzy? Czy nie w tym upatrywali zwycięstwa nad platformą, która oczy zamknęła na ignorowanych i wykluczonych?
  Zapomnijmy na chwilę o rzeczywistych i urojonych winach Sorosa. Czyż jego deklaracje nie są zadziwiająco zbieżne z pisowską narracją?

 • kac

  Oceniono 13 razy 7

  Tak Europa nie chce się słuchać Pana Sorosa wobec czego jest w głębokim kryzysie egzystencjalnym.... a tak przynajmniej nagłaśniają media od Pana Sorosa zależne...

 • kirdan1

  Oceniono 32 razy 6

  Soros wylicza jakie to różne sprawy doprowadziły do postaw eurosceptycznych. Widzi wszystko tylko nie rolę swoją i swojego środowiska w tym procesie. A to właśnie pryncypialnie traktowana hybryda liberalno-socjalistyczna (liberalna obyczajowo, socjalistyczna gospodarczo), której Soros jest piewcą, do tego w dużej mierze doprowadziła.
  W cytowanych słowach widać pewną nutę opamiętania. Ale po pierwsze - myślę, że to nieszczere i koniunkturalne. W rzeczywistości Soros dalej marzy o Stanach Zjednoczonych Europy, tyle że z socjalistycznym przechyłem. A po drugie - to już chyba za późno.
  Europa i tak poszłaby (i w dalekiej perspektywie pójdzie) w kierunku zjednoczenia. Ale dopychanie tego kolanem "byle szybciej", daje skutek odwrotny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX