Zwycięzca bierze wszystko i jest nim Gazprom. Tak Rosja wygrała wojnę o dostawy gazu do Europy

W zeszłym roku Rosja wyeksportowała do Europy o blisko 8,1 procent więcej gazu w stosunku do lat ubiegłych. To rekordowy wynik. Siła Gazpromu na europejskim rynku sukcesywnie się umacnia.

Zwycięzca bierze wszystko i jest nim Gazprom. Ma on już teraz monopol na rosyjską sieć rurociągów do Europy. Dostarcza prawie 40 procent europejskiego gazu. Nie przeszkadzają mu zarzuty kierowane w stronę Rosji o szpiegostwo i działalność w Syrii, na Ukrainie, na Krymie, oskarżenia o cyberataki i wojnę informacyjną. 

Czytaj też: UOKiK idzie na wojnę z Gazpromem. Nord Stream 2 na celowniku

Rosja, dzięki rozbudowanej sieci gazociągów,  wraz z korzystną taryfą cenową, a nawet przewagą geopolityczną, wynikającą z postrzegania przez większość państw członkowskich UE gazu ziemnego z USA, jako narzędzia administracji Prezydenta Trumpa, pozostanie w perspektywie średnio- i długoterminowej głównym dostawcą gazu ziemnego na rynki europejskie. Gaz rosyjski jest postrzegany jako element bezpieczeństwa energetycznego. Podstawowa jest kwestia podaży gazu ziemnego. A tę Rosja jest w stanie zaspokoić i wykazuje się daleko idącą wiarygodnością.

Zwycięstwo UE? Zwycięstwo Gazpromu

Gazprom i Komisja Europejska w minionym tygodniu rozwiązali ciągnący się przez 7 lat spór o praktyki monopolistyczne. Kontrolowany przez Kreml koncern zgodził się na transformację działalności w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zgodnie z warunkami umowy, na Gazprom zostaną nałożone ograniczenia w zakresie kontroli, jak jego klienci z Europy Środkowej i Wschodniej używają gaz.

Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska i Słowacja nie będą miały zakazu reeksportu gazu. Uzyskały one możliwość żądania ceny za gaz zgodnej z tymi w Niemczech i Holandii. W razie naruszenia postanowień nowej ugody przez Gazprom, kraje te mogą złożyć skargę do unijnego organu arbitrażowego.

Faktycznie to zwycięstwo Rosji i wygrana Gazpromu. Unika on miliardowych kar nałożonych przez Komisję Europejską i umacnia się na europejskich rynkach gazu.Jednocześnie eliminuje z europejskiego rynku gazu kilu graczy LNG, zwłaszcza Katar i USA, rywalizujące  o udział w rynku kosztem rosyjskich producentów gazu.

Problem gazociągu Nordstream 2, w tym kontekście traktowany jest jak próba amerykańskiej ingerencji w europejskie sprawy. I taki był właśnie cel Rosjan.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (119)
Tak Rosja wygrała wojnę o dostawy gazu do Europy
Zaloguj się
 • metenburg

  Oceniono 15 razy 11

  Rusofoby dostaja sraczki. Wedlug nich lepiej kupowac amerykanski i placic 2 razy drozej.

 • Lech Kuc

  Oceniono 22 razy 10

  A teraz kochane dzieci pocałujcie Prezydenta Putina w gazprom .

 • Czarek Uniewicz

  Oceniono 30 razy 10

  Proszę nie pisać bzdur. Rosyjski gaz kosztuje nas 197$ (Niemcy płacą 193$), gaz LNG z USA po rozprężeniu kosztuje nas 350$ i nikt oprócz nas go nie chce, katarskiego również, bo za drogi. Szczęście, że LNG ma udział poniżej 1%. Polityka kosztuje, szkoda, że tę antyrosyjską uprawiamy tylko my na złość babci?

 • popierwsze

  Oceniono 14 razy 8

  Dlaczego Niemcy współpracują (Nord Stream) z Rosją ? Dlaczego do Nord Stream 2 dołaczają się Anglia, Francja, Holandia ?
  Bo oni kierują sie interesem WŁASNEGO kraju, a nie jak styropianowe kundle amerykańskie-wyprzedawcy Polski, interesem USA ?

 • kimdongun

  Oceniono 11 razy 7

  A już miałem nadzieję, że kupimy droższy gaz z USA. Mam za niskie rachunki za gaz.

 • kali23

  Oceniono 35 razy 7

  Całe to opluwanie Rosji, ciągłe antyrosyjskie prowokacje,które mieliśmy okazję oglądać w ostatnich miesiącach to robota Amerykanów, którzy robili wszystko aby zablokować budowę Nordstream 2,dzielnie wspomagani przez p[olskich kundelków, którzy na własne życzenie stracili miliardy za tranzyt i zapłacą miliardy więcej za jankeski gaz.
  Polak potrafi.

 • barab-ara25

  Oceniono 8 razy 6

  A Buzek za odmowę budowy przez Polskę tranzytowych gazociagów, świetnie się urządził.
  Czy na "prośbę" Niemców ?

 • kimdongun

  Oceniono 10 razy 6

  Wreszcie Gazprom zrozumiał, że opłaca się sprzedawać drożej gaz Polsce, która prześle go za darmo na Ukrainę, niż tanio sprzedawać bezpośrednio Ukrainie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX