500+ jedzie na zagraniczne wakacje. Skokowy wzrost liczby planowanych urlopów. Tak dobrze chyba jeszcze nie było

Na tegoroczne wakacje wyjedzie ponad 70 proc. Polaków - o 15 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Większość z nich planuje przeznaczyć na ten cel od 1 tys. do 2 tys. zł na jednego członka rodziny. Na wyjazd zagraniczny częściej pozwolą sobie beneficjenci programu 500 plus, niż osoby nie korzystające z tego programu - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Diners Club Polska.

Spośród 70 proc. Polaków, którzy wyjadą w tym roku na wakacje 40 proc. planuje przeznaczyć między 1 tys. a 2 tys. zł na wyjazd turystyczny dla jednej osoby. Nieco ponad 21 proc. ankietowanych, nie zamierza przekroczyć budżetu w wysokości 1 tys. zł na osobę., zaś 12 proc. nie planuje budżetu wakacyjnego większego niż 500 zł na osobę.

"Aż 16 proc. osób biorących udział w badaniu dysponuje finansami pozwalającymi na przeznaczenie kwoty od 3 do 4 tys. zł dla jednego członka rodziny, na pojedynczy wyjazd w najbliższym sezonie letnim. Na najdroższe wyjazdy stać niewielki odsetek rodaków. Tylko 6,2 proc. przeznaczy w tym roku więcej niż 4 tys. zł na wyjazd wakacyjny jednego członka rodziny" - czytamy w komunikacie najstarszego wystawcy kart płatniczych na świecie. 

Jak wynika z badania, zdecydowanie najwięcej ankietowanych wyjeżdżających na wakacje za granicę to osoby, których miesięczny dochód netto przekracza 5000 zł. Spośród tych badanych 52 proc. spędzi urlop w jednym z państw europejskich (poza Polską), a 6 proc. planuje wyjazd na inny kontynent. Na drugim miejscu są osoby zarabiające między 4000 zł a 5000 zł - 47 proc. z nich zamierza wyjechać za granicę w sezonie letnim 2018.

Czytaj więcej: Polacy rzucili się na wakacyjne oferty. Jeździmy więcej, płacimy drożej, a dzieci zostawiamy w domu

500+ pomaga w planowaniu zagranicznych wyjazdów

"Co ciekawe, na wyjazd zagraniczny częściej pozwolą sobie beneficjenci programu 500+, niż osoby nie korzystające z tego programu. W ubiegłym roku na taki wyjazd zdecydowało się 25 proc. beneficjentów programu, a w 2018 r. na wakacje za granicę pojedzie już prawie 40 proc. Spośród osób, które nie korzystają z tej formy pomocy od państwa w tym roku na zagraniczny urlop wybierze się blisko 25 proc. badanych, co oznacza wzrost o 12 pkt proc. względem roku poprzedniego" - czytam także. 

"Najbardziej popularne pozostają wyjazdy krajowe, 41 proc. badanych, ale znacznie wzrósł odsetek osób, które planują wyjechać poza granice kraju, ponad 27 proc." - powiedział Paweł Kałudow z Diners Club Polska, cytowany w komunikacie. 

W 2017 r. za granicę planowało wyjechać tylko 13,9 proc. Polaków. W ubiegłym roku 7,5 proc. ankietowanych planowało spędzić urlop w jednym z krajów Unii Europejskiej, innym niż Polska, natomiast w tegorocznym badaniu wskaźnik ten wyniósł aż 23,2 proc. Wyjazd poza UE planuje ok. 4 proc. wszystkich ankietowanych. 

Czytaj więcej: 10 dni w bezpiecznym raju za 730 zł? To jeden z najtańszych i najpopularniejszych kierunków turystycznych. Polacy praktycznie najechali to wybrzeże

Kto najczęściej jedzie na zagraniczne wakacje?

Wyjazdy zagraniczne najczęściej wybierają Polacy między 30 a 39 rokiem życia - aż 42 proc. z nich planuje spędzić urlop w jednym z krajów Europy (w tym 40 proc. w UE). Na drugim biegunie znalazły się osoby w wieku powyżej 70 lat - tylko 3 proc. z nich wyjedzie do któregoś z państw Unii. Wakacje w Polsce najchętniej spędzają najmłodsi ankietowani - taką formę wypoczynku wybrało 74 proc. osób w wieku 18-29 lat.

Za granicę najczęściej wyjeżdżają mieszkańcy średnich miast (50-250 tys. mieszkańców) i metropolii (odpowiednio 37 i 34 proc.). Ponad połowa mieszkańców małych miast (51 proc.) urlop planuje spędzić na ternie Polski, ale to spośród tych ankietowanych najwięcej osób wyjedzie poza Europę (12 proc.). Mieszkańcy wsi wakacje najchętniej spędzają w swoim miejscu zamieszkania. 41 proc. z nich nie planuje wyjeżdżać, ale to i tak mniej niż w roku 2017 (52 proc.), podano także. 

Czytaj więcej: Szukasz smartfona, który nie zawiedzie cię na wakacjach? Doradzamy na co zwrócić uwagę

Polacy coraz mniej chętnie się ubezpieczają

Ponad połowa Polaków uczestniczących w badaniu nie zamierza w żaden sposób ubezpieczyć zagranicznego wyjazdu. Dwa lata temu tylko 22 proc. osób wyjeżdżających za granicę nie planowało się ubezpieczyć. 

"Spośród osób, które decydują się skorzystać z ubezpieczenia, większość ograniczy się do karty EKUZ (17,5 proc. ankietowanych). Ze standardowego ubezpieczenia w biurze podróży skorzysta blisko 14 proc. Polaków, natomiast 9,9 proc. badanych wykupi dedykowaną polisę u ubezpieczyciela" - czytamy także. 

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w kwietniu 2018 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej grupie 1100 pełnoletnich Polaków. 

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (278)
Raport: Na wakacje wyjedzie w tym roku ponad 70 proc. Polaków
Zaloguj się
 • year68

  Oceniono 103 razy 69

  Mojej rodzinie PIS odebrał pieniądze, żeby dać innej niekoniecznie biednej. Człowiek tyrał na rodzinę, własne M poświęcając młode lata, a teraz utrzymuje tych których głównym celem była kariera i rozrywka. Nigdy nie zagłosuję na PIS.

 • rodrigezoo

  Oceniono 76 razy 56

  By dać 500 + każdy z nas, pracujących i płacących podatki musi oddać do budżetu państwa ponad 600 zł rocznie, takie są wyliczenia, które niedawno opublikowano. Czyli nas dwoje to 1300 zł rocznie na minusie. Nie dostaję nic od państwa, bo mam jedno dziecko. Czyli memu dziecku zabrano 1300 zł .

 • loginyzajete

  Oceniono 41 razy 33

  No cóż, jak na wakacjach za granica była w młodości, potem musiałam na mieszkanie tyrać, teraz nie mam urlopów bo mam własną jednoosobowa działalność i mnie nie stać. Cóż. Dokonałam zdaje się złych wyborów życiowych. Mogłam siedzieć całe życie na d..e i pobierać socjal, teraz bym za granice jeździła. A tak muszę tałatajstwo, które mnie by utopiło w łyżce wody jakby miało okazję, utrzymywać.

 • mariushh

  Oceniono 52 razy 32

  wzrosnie wysyp polskiego chamstwa,podchmielonego w skarpetkach i kubotach z nieodlacznym Zubrem w reku-postrach kelnerow,recepcjonistek i hotelarzy.Brawo dla nadprzyrodzonej druzyny pis!

 • dandar

  Oceniono 56 razy 32

  Mam nadzieję że każdy Janusz na wakacjach sponsorowanych przez "państwo" choć raz pomyśli o tym że to samo państwo nie miało pieniędzy na pomoc niepełnosprawnym. I niech pomyśli o tym też, kiedy odbierze 300 PLN wyprawki.

 • panbies

  Oceniono 50 razy 30

  Grażyny z Januszami lecą na zagraniczne wakacje posłuchać disco polo.
  Przez przypadek trafiłem na taki hotel.
  Przez 12 dni dzień w dzień tzw. animacje.
  Polscy animatorzy.
  Zabawy jak na oczepinach.
  Pierwszego dnia z ciekawości zajrzałem jak się będą ludzie bawili.
  Bawili się przednio.
  Nawet kojarzenie par było.
  I przekładanie jakiegoś owocu przez nogawkę krótkich spodenek.
  Nie jajka. Modyfikacja lokalna.
  Przez 12 dni co wieczór leciało disco polo i podobne.
  Lokalnej muzyki tam nie puszczali bo nikogo nie interesowała.
  Za to było ciągłe narzekanie na jedzenie. Teksty typu "A u Nas".
  Podobno są "Polskie Strefy" na jakiś wyjazdach. To tam musi być Mielno:D

 • emzaprawa

  Oceniono 39 razy 29

  Super. Część podatników złożyła się na wakacje dla innej części. Pewno, ta co się złożyła, na wakacje nie pojedzie, bo musi zapier....

 • silthor

  Oceniono 33 razy 21

  "Ponad połowa Polaków uczestniczących w badaniu nie zamierza w żaden sposób ubezpieczyć zagranicznego wyjazdu."

  Dobre - a potem - gdy coś się stanie - to będzie płacz, że państwo ma pomóc, przetransportować, pokryć koszt leczenia, no bo przecież są Polakami, więc państwo powinno się nimi opiekować na całym globie, itp. itd.

 • pm7303

  Oceniono 18 razy 18

  "planuje przeznaczyć na ten cel od 1 tys. do 2 tys. zł" - ok, czyli nie ma szans żebym na nich trafił na wakacjach, tak że luz, niech sobie jeżdżą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX