Inflacja może rosnąć - tak uważają członkowie Rady Polityki Pieniężnej

Inflacja w najbliższych miesiącach może wzrosnąć, ale już w całym roku prawdopodobnie będzie niższa od tej prognozowanej w marcowej projekcji NBP - tak oceniali członkowie RPP podczas posiedzenia w maju.

Inflacja może wzrosnąć

"Dyskutując na temat perspektyw dynamiki cen, wskazywano, że inflacja w kolejnych miesiącach może wzrosnąć, ale w całym roku będzie prawdopodobnie niższa od prognozowanej w marcowej projekcji NBP. Niektórzy członkowie Rady zwracali jednak uwagę, że oczekiwany wzrost dynamiki cen konsumpcyjnych ma wynikać w znacznej mierze ze stopniowego wzrostu inflacji bazowej, co - ich zdaniem - może świadczyć o bardziej trwałym wzroście presji inflacyjnej. Członkowie ci wracali także uwagę, że obecny wzrost płac przyczynia się do spadku marż, co może skutkować wzrostem cen w przyszłości" - czytamy w "minutes".

Inni członkowie RPP podkreślali, że inflacja bazowa kształtuje się nadal poniżej oczekiwań, a w ostatnim okresie obniżyła się także dynamika cen usług stanowiąca jej ważny komponent.

Wzrost cen mimo wszystko jest niski

Członkowie władz monetarnych wskazywali, że roczna dynamika cen konsumpcyjnych w kwietniu br. wzrosła do 1,6%, co było zgodne z oczekiwaniami. Część członków RPP podkreślała, że mimo dobrej koniunktury i wyższego niż w poprzednich latach wzrostu płac umiarkowanej inflacji towarzyszy nadal niska inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii.

Czytaj też o danych za maj: Inflacja przyspieszyła. Wzrost napędzają ceny paliw. Eksperci nie mają dobrych wiadomości dla kierowców

"Członkowie ci zwracali także uwagę na utrzymywanie się dynamiki cen produkcji sprzedanej przemysłu na bardzo niskim poziomie i to pomimo wzrostu cen ropy naftowej na rynkach światowych oraz pewnego osłabienia się kursu złotego w ostatnim okresie. Wskazywano jednocześnie, że w obecnej sytuacji ceny benzyny rosną szybciej niż ceny ropy, na co pewien wpływ może mieć struktura rynku paliwowego w Polsce" - napisano w "minutes".

Niektórzy członkowie RPP oceniali natomiast, że w kierunku niższej dynamiki cen oddziałuje dokonująca się zmiana struktury handlu detalicznego polegająca na wzroście udziału sklepów dyskontowych i internetowych, co wzmacnia konkurencję cenową na tym rynku.

Czytaj też: Zakaz handlu w niedziele działa w najlepsze. Ale m.in. Solidarność ma zastrzeżenia. Chcą zmian

"Odnosząc się do ryzyk dotyczących kształtowania się inflacji w przyszłości, niektórzy członkowie Rady wskazywali, że - oprócz możliwego ich zdaniem nasilenia się presji płacowej - czynnikiem niepewności jest szybkość i skala przenoszenia się wzrostu cen ropy naftowej na ceny nośników energii oraz wpływ wprowadzenia opłaty emisyjnej na ceny paliw. Członkowie ci oceniali, że jeżeli związany z tym wzrost cen konsumpcyjnych będzie znaczący, to może to skutkować wzrostem oczekiwań inflacyjnych" - czytamy dalej.

Inni członkowie RPP zwracali uwagę, że podwyższenie inflacji w efekcie wzrostu cen ropy może mieć charakter przejściowy, a zatem nie powinno istotnie i trwale wpłynąć na oczekiwania inflacyjne.

"Jednocześnie część członków Rady zaznaczała, że najnowsza prognoza centralna inflacji w Polsce formułowana przez profesjonalnych prognostów wskazuje na brak ryzyka przekroczenia celu inflacyjnego w horyzoncie nadchodzących lat. Zwrócono także uwagę, że w ostatnim okresie nieznacznie obniżyły się oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych i przedsiębiorstw" - podsumował bank centralny.

Według centralnej ścieżki marcowej projekcji NBP, inflacja konsumencka wyniesie 2,1% w 2018 r. i przyspieszy do 2,7% r/r w 2019 r. oraz do 3% w 2020 r.

Więcej o:
Komentarze (33)
Inflacja może rosnąć - tak uważają członkowie Rady Polityki Pieniężnej - 'minutes'
Zaloguj się
 • loginyzajete

  Oceniono 13 razy 11

  Ja się tylko zastanawiam, skąd im się bierze to 1,8 procent. Co nie gadam z babkami, każda załamana, bo widzi ile z budżetu domowego ubywa, kiedyś za zakupy się kładło 150, teraz 200 nie wystarcza (a kupiło się to samo), o benzynie nawet nie wspominam. Toż nawet warzywa droższe niż przed dwoma, trzema laty...

 • Piotr Nowak

  Oceniono 15 razy 9

  Trwałe utrzymywanie stóp poniżej inflacji to prosta droga do zrujnowania gospodarki. Przerabia to właśnie Turcja. Całkowite ignorowanie zasad ekonomii to droga Wenezueli. Jarek K. nie zna się na ekonomii, a żądzi RPP! Którą drogę wybierze ?

 • BOBUŚ JULEK

  Oceniono 12 razy 8

  wszystko musi drożeć , przecież ten pisDOWATY NIErząd na obiecanki wyborcze pieniędzy potrzebuje

 • andgad

  Oceniono 9 razy 7

  Ja zeykły szary człowiek, śmiem twierdzić, że Panowie spece się mylą! Inflacja będzie wyższa niż planują! Zaklinają rzeczywistość!!! A mówią językiem ludu „pisowskiego”: „łżą”!!!

 • sailor2016

  Oceniono 7 razy 5

  Ciekawe dlaczego Rada nie odniosła się wprowadzonego przez piSSdzielców nowego podatku od paliw?

 • 43elvis

  Oceniono 9 razy 5

  Ceny paliw i energii w ogóle nie mają przełożenia na ceny towarów.Oryginalna teoria pisekonomistów.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 3 razy 3

  Nie podrożało w mojej okolicy drewno kominkowe, nie podrożały lokomotywy, za to teraz przy inflacji o 2% podrożały prąd, gaz, woda, i to dużo więcej niż wspomniany procent, podrożały warzywa przynajmniej o 20%, truskawki są droższe o przeszło 20% niż w zeszłym roku a widząc, że nie ma kto zbierać należy oczekiwać dalszego wzrostu ceny nawet do poziomu ceny niemieckich. Paliwo też podrożało, co zauważyli ludzie ale dalej popierają dojną zmianę. Czy wszystko to oznacza, że gdy będą prognozować wzrost cen o 3% to wszystko co się kupuje samemu podrożeje o 30%?

 • andrew1507

  Oceniono 5 razy 3

  Dopóki Naczelnik nie odda Księżyca to będziemy mieli księżycową ekonomie, docelowo w gułagu zwanym "wyspą wolności".

 • fury11

  Oceniono 2 razy 2

  Nie trzeba być w RPP żeby wiedzieć że inflacja będzie rosnąć aż dorobimy się hiperinflacji, przy tym poziomie rozdawnictwa to nic dziwnego. Powtórka z lat 80.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX