Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło nową usługę. Rejestracja dziecka już możliwa online

Aby zarejestrować nowo narodzone dziecko, nie jest już potrzebna "fizyczna" wizyta w urzędzie. Od 1 czerwca można to już załatwić online.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że rodzice mają 21 dni na zarejestrowanie dziecka – od dnia wystawienia karty urodzenia. Dotychczas musieli to robić w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale od 1 czerwca br. mogą to również załatwić online.

Potrzebne konto w ePUAP

Rejestracji dziecka dokonuje się w serwisie ePUAP, czyli elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej – na stronie obywatel.gov.pl. ePUAP to ta sama platforma, w ramach której można np. złożyć wniosek o dowód osobisty, sprawdzić punkty karne czy załatwić szereg innych spraw urzędowych.

W tym celu konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego. Najłatwiej jest go sobie założyć z poziomu bankowości elektronicznej. Taką usługę na razie udostępniają PKO BP (i Inteligo), ING Bank Śląski, mBank, enveloBank, Bank Zachodni WBK, Pekao i Bank Millennium.

.. ePUAP

Założenie Profilu Zaufanego z poziomu systemu bankowości internetowej jest bajecznie proste, np. w ING Banku Śląskim po zalogowaniu należy wejść w zakładkę „oferta ING”, dalej „e-Urząd”, „załóż Profil Zaufany”, na ekranach z danymi osobowymi oraz oświadczeniami (np. że dane są aktualne i prawdziwe, albo że zgadzamy się, aby bank udostępnił Ministrowi Cyfryzacji informację, że jesteśmy klientami tego banku) trzeba kliknąć „dalej”, potem jeszcze tylko potwierdzić całą operację kodem autoryzacyjnym - i gotowe. Na maila otrzymamy potwierdzenie utworzenia Profilu Zaufanego.

Logowanie do ePUAP odbywa się w takiej sytuacji poprzez serwis transakcyjny wybranego banku.

Innymi sposobami na założenie Profilu Zaufanego jest wizyta w urzędzie (m.in. ZUS, Urząd Skarbowy, czasem oddziały banków) lub posiadanie certyfikatu kwalifikowanego.

Jak zarejestrować dziecko?

Pierwszym krokiem, po zalogowaniu, jest oświadczenie, że jest się matką/ojcem dziecka. Potem należy sprawdzić poprawność swoich danych i wprowadzić dane drugiego rodzica.

Następnie należy wprowadzić dane dziecka – m.in. jego imię/imiona czy nazwę szpitala, w którym przyszło na świat.

W kolejnym kroku należy wybrać adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcemy odebrać dokumenty – odpis aktu urodzenia, powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu. Do wyboru jest możliwość przesłania dokumentów drogą elektroniczną na skrzynkę na ePUAP, pocztą tradycyjną albo odbiór osobisty.

Wniosek potwierdza się podpisem Profilem Zaufanym.

Warto pamiętać, że aby zgłoszenie urodzenia dziecka zostało przyjęte, Urząd Stanu Cywilnego musi mieć już kartę urodzenia dziecka. Wystawia ją m.in. lekarz lub położna, i przekazuje do USC najpóźniej po 3 dniach.

Ministerstwo zapowiada kolejne nowości

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało również o planach kolejnych zmian. Prawdopodobnie od 1 grudnia br. nastąpi tzw. parentyzacja, czyli jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL (numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka oraz w rejestrze PESEL).

Z kolei zapewne od 1 maja 2019 r. ruszy nowa e-usługa, w ramach której organy korzystające z dostępu do rejestru PESEL będą mogły zgłaszać niezgodność z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL bezpośrednio do właściwego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (12)
Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło nową usługę. Rejestracja dziecka już możliwa online
Zaloguj się
 • czerskamiernoto

  Oceniono 6 razy 4

  BEZ CHRZTU ?!!

 • normalny1977

  Oceniono 5 razy 1

  Problem fikcyjny. Jako tata mam dwa dni urlopu. Wybraniebsię w drodze powrotnej ze szpitala do urzędu nie wielki problem. Ważne by nie iść nawalonym bo dziecko może w wieku 18 się dowiedzieć że ma inaczej na imię.

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 11 razy 1

  Typowe ruchy pozorne i likwidacja nieistniejących problemów. Ile razy w życiu przeciętny człowiek będzie dziecko rejestrował. Raz? Dwa? Faktycznie taki to problem raz w życiu pójść do urzędu?
  Zamiast robienia takich bzdur, to by się zabrali np. za CEPiK. Wszystkie mandaty zapisywać w CEPIK, dać dostęp ubezpieczycielom i zaraz się okaże, że człowiek, który jak ja nigdy w życiu mandatu nie dostał będzie mógł mieć OC za 100 PLN rocznie.

 • daga_1

  Oceniono 2 razy 0

  To nic, że brakuje żłobków, przedszkoli czynnych od rana do wieczora i elastycznych godzin zostawiania dziecka, tudzież milion innych ważnych rzeczy. Ważne, że będzie można raz zarejestrować dziecko online. Bo dziecioroby i tak nie zarejestrują online, bo w pijackim amoku nie będą w stanie.

 • joankb

  Oceniono 2 razy 0

  Ludzie masowooo będą zakładać jakieś profile żeby zarejestrować dziecko.
  Zwłaszcza ci, którzy do usc mają daleko.

 • elninio5

  Oceniono 10 razy 0

  Mój Boże czym oni się zajmują sprawami mało istotnymi, a nie ruszają tych istotnych dla obywatela np. dowód z elektronicznym chipem z historią leczeń, badań, ubezpieczeń ZUS z elektronicznym podpisem bym mógł złożyć pozew w sądzie itd. To są realne problemy ludzkie. Czy oni oderwali się od rzeczywistości w tym ministerstwie?

 • wojtem

  Oceniono 1 raz -1

  Dobra Zmiana!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX