A jednak imigranci. Rząd pracuje nad ustawą, która otworzy nasz rynek dla pracowników spoza UE

Nad nowymi zasadami umożliwiającymi zatrudnianie cudzoziemców pracują trzy resorty - w tym pracy, spraw wewnętrznych oraz inwestycji i rozwoju. Zmiany w prawie mają być przede wszystkim odpowiedzią na niedobór pracowników, ale również ZUS chętnie przyjmie składki płacone przez imigrantów zarobkowych.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, nowelizacja ustawy o instytucjach rynku pracy ma m.in. wydłużyć możliwość pracy na podstawie oświadczenia z pół roku do roku, dla pracowników z sześciu państw byłego ZSRR. Konkretnie zmiana dotyczyć ma obywateli: Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Gruzji i Armenii.

W przypadku imigrantów spoza UE mają zostać wprowadzone ułatwienia w staraniu się o zezwolenie o pracę. Sam okres zezwolenia może zostać wydłużony z trzech do pięciu lat. Co ważne, jeżeli dana osoba otrzyma zezwolenie na pracę w Polsce, będzie mogła ściągnąć do Polski swojego małżonka, który już nie będzie musiał starać się o analogiczny dokument. Mowa tu głównie o obywatelach państw Azji Południowo-Wschodniej.

Urzędnicy chcą także wydłużyć listę krajów, których obywatele podlegają łagodniejszej polityce migracyjnej.

– Polska powinna się otwierać na pracowników z zagranicy. Świadczy o tym zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem cudzoziemców, braki w kadrach wśród Polaków. Powinniśmy ułatwiać zatrudnianie cudzoziemców i to nie tylko Ukraińców, bo ich jak się okazuje zaczyna już brakować do ściągania do Polski, ale otwierać się na rynki dalekowschodnie, azjatyckie, na takie kraje jak: Indie, Nepal, Bangladesz, nawet Koreę - mówił w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Michał Wysłocki, ekspert prawny Business Centre Club z Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Chętnych do pracy na uproszczonych zasadach by nie brakowało. Tylko w 2017 roku zezwolenie na pracę w Polsce uzyskało ponad 7 tys. osób z Nepalu (przy 1,2 tys. rok wcześniej), ok. 4 tys. obywateli Indii (1,7 tys. w 2016 roku), czy 2,4 tys. z Bangladeszu (przy ok. 700 osobach rok wcześniej).

"Brakuje rąk do pracy"

Bezrobocie spada od ponad dwóch lat i na nikim już nie robią wrażenia hasła o kolejnym rekordzie czy "braku rąk do pracy". Dla polskich firm, a także zagranicznych firm planujących u nas inwestycje to poważny problem, wstrzymujący rozwój lub plany inwestycyjne.

Pod koniec zeszłego roku w gospodarce pozostało nieobsadzonych ponad 118 tys. wakatów. To dwa razy tyle, ile pod koniec 2016 roku. Choć w urzędach pracy wciąż zarejestrowany jest ponad milion osób, to szanse na to, że pokryją one braki kadrowe są niewielkie. 

Dodatkowo strumień emigrantów z Ukrainy nie będzie do nas płynął wiecznie. Są branże, których potrzeb powoli nie udaje się zaspokajać siłą roboczą ze wschodu. Kolejne utrudnienie - rozszerza się lista państwa, które otwierają swój rynek pracy dla naszych wschodnich sąsiadów, więc część z nich wybierze inny kierunek niż Polska.

Polityka migracyjna w nowej odsłonie

Jeszcze dwie dekady temu idealny emigrant zarobkowy funkcjonował w tzw. trybie wahadłowym. Na kilka miesięcy pracy za granicą przypadało kilka miesięcy pobytu w domu. Wyjeżdżało się głównie do prac sezonowych i w okresie zwiększonego zapotrzebowania na pracowników przed świętami Boże Narodzenia.

Dziś starzejącej się Europie zależy na tym, żeby imigranci osiedlili się w danym kraju choćby na kilka lat. W ten sposób nie tylko zapełniają lukę na rynku pracy umożliwiając firmom dalszy rozwój, ale również wspierając krajową gospodarkę i płacąc składki na emerytury. 

Przyrost liczby Ukraińców płacących składki od początku roku do końca wrześniaPrzyrost liczby Ukraińców płacących składki od początku roku do końca września dane: ZUS

+++

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (129)
Rząd pracuje nad ustawą, która ułatwi zatrudnianie cudzoziemców spoza UE
Zaloguj się
 • loyer1

  Oceniono 19 razy 5

  Polacy nie mają generalnie problemu z imigrantami. Mają natomiast uzasadnione obiekcje w stosunku do imigrantów wyznających islam, przedstawicieli kultur spoza kręgu europejskiego, z silnie zakorzenionymi przekonaniami antydemokratycznymi.

 • freeadamae5

  Oceniono 13 razy 5

  Niech pracodawcy zaczna placic przyzwoicie to sie i pracownicy znajdą. Polska ma jeden z najnizszych poziomów zatrudnienia ludzi w wieku produkcyjnym wsród krajów OECD i UE. Poza tym kiedy wreszcie Ukraincy zaczna placic skladki i podatki w Polsce?? Budzet i ZUS traca co roku grube miliardy. 113 tys placacych skladki na 2 mln zatrudnionych. Rzyzwolenie na taki proceder to jest dziaoanie przeciw anstwu i przeciw polskim obywatelom którzy skladki i podatki musza placic, przez co sa cenowo mniej konkurencyjni od Ukrainców.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 12 razy 4

  Polska powinna się otwierać na pracowników z zagranicy... Polki powinny szybciej rodzić...Młodzi ludzie szybciej uciekać za granicę...A prezydent w chórku Amen

 • d1r3ct

  Oceniono 3 razy 3

  Zdrada! Zdrada! Ten cholerny Tusk volksdeutsch! A nie...przecież rządzi PiS i Kaczyński xD

 • klufin

  Oceniono 5 razy 3

  żadni pracownicy ze wschodu nie pokryją zapotrzebowania na fachowców z dawnych naszych szkół zawodowych. nie ma co pisać na temat tych ze wschodu aby ich nie obrazić

 • aki3

  Oceniono 5 razy 3

  najpierw naprodukowali magistrów od spraw niepotrzebnych, a teraz się dziwią, że owe magistry mają wydumane aspiracje i nie chcą pracować fizycznie

 • takito.ataki

  Oceniono 2 razy 2

  Jakby pracodawcy (również a może zwłaszcza państwowi) zaczęli płacić pensje a nie zasiłki to ludzi do pracy by nie brakowało.

 • spinaker99

  Oceniono 4 razy 2

  Przecież Polacy mieli wracać!tylko do czego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX