Piotr i Paweł może trafić w ręce właściciela Biedronki. Co dalej z popularną siecią?

Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Głosu Wielkopolskiego", właściciel Biedronki - spółka Jeronimo Martins - zaproponowała najwyższą cenę za sieć sklepów Piotr i Paweł i niebawem ją przejmie.

Sieć Piotr i Paweł rozpoczęła poszukiwanie inwestora strategicznego w listopadzie 2017 r. Początkowe informacje mówiły o decyzji nawet w lutym czy marcu, później spółka poinformowała, że inwestora wybierze najpóźniej do końca czerwca br. (a potem, że do końca lipca). 

Ale możliwe, że decyzja już zapadła. Zgodnie z informacjami "Głosu Wielkopolskiego", oferta za sieć Piotr i Paweł przedstawiona przez Jeronimo Martins – właściciela dyskontów Biedronka – jest najlepsza, i to Portugalczycy są najbliżej przejęcia największej polskiej rodzinnej sieci handlowej (firma należy do rodziny Wosiów, a najwięcej udziałów mają bracia Piotr i Paweł). W pokonanym polu ma pozostać francuski Auchan.

„Głos Wielkopolski” dodaje, że Jeronimo Martins ma przejąć wszystkie udziały w Piotrze i Pawle. Nie wiadomo, jaka przyszłość czekałaby brand Piotr i Paweł. Z dotychczasowych wypowiedzi i sygnałów od właścicieli sieci wynikało, że marka byłaby dalej rozwijana.

Zarząd Piotra i Pawła nie komentuje informacji „Głosu Wielkopolskiego”. Wiceprezes grupy Robert Krzak poinformował "Wiadomości Handlowe", że w maju sieć otrzymała kilka wiążących ofert. - Obecnie jesteśmy po ich analizie i w czerwcu będziemy prowadzić rozmowy dotyczące zamknięcia transakcji. Ze względu na przebieg procesu poszukiwania inwestora oraz ustalenia z zainteresowanymi stronami nie możemy poinformować, od kogo wpłynęły oferty - informuje Krzak.

Piotr i Paweł w kłopotach

Piotrowi i Pawłowi w ostatnim czasie coraz ciężej szła rywalizacja i rozwój na trudnym i konkurencyjnym polskim rynku handlowym, opanowanym m.in. przez dyskonty (Biedronka, Lidl) i hipermarkety. W spółkę mocno uderzyło istotne ograniczenie przez ubezpieczycieli limitów na transakcje między sieciami handlowymi a ich dostawcami. Zaczęły pojawiać się informacje o problemach finansowych Piotra i Pawła.

W lutym na rynku gruchnęła informacja, że spółka ogłasza upadłość. Jak tłumaczył nam potem Robert Krzak, faktycznie 8 lutego został złożony taki wniosek, ale po 6 dniach został wycofany. - Powodem takiej decyzji zarządu była plotka rynkowa, że jeden z konkurentów chce złożyć wniosek o upadłość – mówił Krzak.

Sytuację Piotra i Pawła ustabilizowała podpisana pod koniec lutego umowa inwestycyjna z TFI Capital Partners. Fundusz wsparł finansowo sieć handlową. Kolejną dobrą informacją dla Piotra i Pawła było marcowe porozumienie się z Bankiem Zachodnim WBK i ING Bankiem Śląskim co do zwiększenia przez te banki finansowania dla sieci. Ten przypływ środków pozwolił spółce ustabilizować sytuację. - Zawarte umowy z BZ WBK oraz ING wraz z pozyskaniem pod koniec lutego inwestora finansowego w postaci funduszy TFI Capital Partners wyposażają sieć Piotr i Paweł w gotówkę oraz instrumenty zabezpieczające możliwości prowadzenia działalności handlowej – cieszył się w marcu Robert Krzak.

Piotr i Paweł nie jest spółką giełdową, więc nie ma obowiązku regularnego informowania opinii publicznej o swoich finansach. Jak donoszą branżowe media, w 2016 roku Piotr i Paweł miał 13,4 mln zł zysku netto, przy sprzedaży na poziomie 1,67 mld zł. W 2017 roku, jak zapowiadali przedstawiciele firmy, sprzedaż miała wzrosnąć o blisko 7 proc.

Od 1 czerwca prezesem Piotra i Pawła jest Marek Miętka. Bracia Piotr i Paweł Wosiowie przeszli do rady nadzorczej spółki.

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (116)
Piotr i Paweł ma trafić w ręce właściciela Biedronki. Co dalej z siecią?
Zaloguj się
 • semigetuza

  Oceniono 56 razy 22

  no i macie ten "polski handel detaliczny". Na wolnym rynku dja d..y az milo. Polacy nie potrafią prowadzic takich interesow, nadja sie do handlu jak wol do karety.
  Poczekajmy jeszcze 10 lat i nie będzie ZADNEGO polskiego handlu. Nawet bazary przejma Gruzini, Ormianie, Wietnamczycy, Hindusi goście z Bangladeszu. A my będziemy wyc do księżyca jacy to BIEEEDDDDNNNIIIII...… jak na dloni widzicie, czemuw pzredwojennej i starszej Polsce Zydzi przejeli 90% handlu w Polsce. Bo sie na tym znaja tak samo jak my nie.
  W kolejce stoja polscy rolnicy, którzy będą dupczeni prze obcych az milo.
  Kolego od Unii Warzywno-Ziemniaczanej, zapomnij o polskim kupcu polskiego kupca nigdy nie było. Sa tylko mali geszefciarze funkcjonujący pod parasolem państwa. Wolny rynek nie dla Polaka - za wysokie progi.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 17 razy 15

  Pani etnograf rządziła dwa lata krajem a nie ma o tym pojęcia. Teraz będzie dorabiała do emerytury w Brukseli. Sklepy powstały i teraz odchodzą. Podatki tylko rosną.

 • ldzm

  Oceniono 25 razy 15

  Jak to jest ze Polak nie potrafi a przyjdzie obcy i robi biznes?? Przecież taka Biedronka to nie jest jakaś kosmiczna technologia tylko z głową zarzadzane sklepy. Idę o prawą rękę ze po przejęciu PP zatowaruja te markety po sufit i sprzedaz wystrzeli bo jest masa ludzi szukających lepszych produktów, którzy chcą mieć wybór.

 • wojtas_z_pozka

  Oceniono 20 razy 14

  Powinni zrobić sieć narodową i nazwać "Jarosław & Lech". A prezesem zrobić Krzywoustego.

 • roman_kruk

  Oceniono 15 razy 13

  A na koniec przyjdzie Kaczyński i znacjonalizuje biedronkę.
  Coś się komuś nie podoba?

 • 270203mk

  Oceniono 9 razy 9

  Będzie Piotr i Paweł w kropeczki.

 • ps11111ps

  Oceniono 7 razy 7

  Zmiencie nazwę na "Piotr i Szaweł" w skrócie PiS.
  I zaraz 500+ banknociki zaczną plynąć szerokim strumieniem od suwerena do kasy sklepu

 • ps11111ps

  Oceniono 7 razy 7

  A może by tak Morawiecki znacjonalizował. Wystarczy wtedy drobna zmiana nazwy i będziemy mieli nowgo narodowego sprzedawcę. Proponuje zmienić nazwę na bardziej biblijną "Piotr i Szaweł", w skrócie PiS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX