Kim Dzong Un chce luksusowego hotelu w Singapurze. Rachunek mają uiścić Amerykanie

Luksusowy hotel, apartament prezydencki, kurort na wyspie u wybrzeży Singapuru i służba. I to wszystko za darmo. Tak wygląda północnokoreańska dyplomacja w stylu Kim Dzong Una.

Przed takim właśnie wyzwaniem stanęli organizatorzy planowanego na 12 czerwca szczytu, podczas którego Donald Trump spotka się z Kim Dzong Unem. Szczytu, który został zorganizowany w jednym z najdroższych miejsc Azji i świata - Singapurze.

Koreańczycy wybrali neoklasyczny, pięciogwiazdkowy hotel Fullerton, w pobliżu ujścia rzeki Singapur. Sam apartament prezydencki kosztuje tu ponad 6000 dolarów za noc.

Kim Dzong Un może tu spędzić jedną lub dwie doby. Dodatkowo przywódcy będzie asystowała  duża delegacja dbająca o jego bezpieczeństwo. Jak się okazało, ambasada Korei Północnej w Singapurze byłaby dla Kima zbyt skromna.

Podczas wizyty amerykański prezydent Donald Trump prawdopodobnie zamieszka w Shangri-La, 747-pokojowym hotelu. Przywódcy obydwu państw mają spotkać się z kolei w superluksusowym hotelu Capella na wyspie Sentosa.

Czytaj też: Trzy mapy pokazują, w jaki sposób można uratować gospodarkę Korei

Hotel Fullerton, w którym ma zamieszkać Kim Dzong UNHotel Fullerton, w którym ma zamieszkać Kim Dzong UN AP / AP

Korea Północna nie zapłaci nawet dolara

Koszty przedsięwzięcia będą ogromne. Tylko, że nie wiadomo do końca, kto zapłaci za pobyt delegacji Korei Północnej. Koreę stać na budowę bomby atomowej i rakietowych pocisków balistycznych o zasięgu międzykontynentalnym. Jednak twierdzi, że jest zbyt biedna, by płacić za podróże swoich oficjalnych delegacji.

USA są otwarte na pokrycie kosztów. Jednak Pjongjang mógłby to potraktować jako obrazę. Z drugiej strony, jakakolwiek płatność za zakwaterowanie Koreańczyków z północy wiązałaby się z sankcjami Departamentu Skarbu. Transakcja wymagałaby od Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych chwilowego zawieszenia stosowania sankcji.

Stąd Amerykanie prawdopodobnie poprosili Singapur, kraj goszczący, aby zapłacił za rachunek delegacji Korei Północnej. Płynące od władz tego kraju sygnały, świadczą o wysokim prawdopodobieństwie takiego rozwiązania.

Czytaj też: Korea Północna śledzi obywateli. Wystarczyły aplikacje z Google Play

Kim nie lubi płacić rachunków

Generalnie, Korea Płn. ma bogate doświadczenie w "naciąganiu" innych, na płatności za wizyty swoich delegacji. Majątek Kima oceniany jest na ponad 1 mld dol. Rząd Korei ma fundusze na organizację zagranicznych wizyt przywódcy. Stać go też na organizację kosztownych parad. Jednocześnie, gdzie tylko może, każe za siebie płacić.

W kwietniu rząd Korei Południowej miał zapłacić 5 mln dolarów za organizację szczytu, w czasie którego prezydent Moon Jae-in spotkał się z Kim Dzong Unem. 5 mln dol. Koreańczycy z południa zapłacili w 2000 r. za organizację pierwszego szczytu Północ-Południe, a 2,5 mln dol. kosztowało ich pokrycie kosztów wizyty ponad 400 sportowców z Korei Płn. uczestniczących w olimpiadzie w Pjongjangu. Przykłady można mnożyć.

Dlaczego USA idą na wojnę handlową z całym światem? [W 2 MINUTY]

Więcej o:
Komentarze (24)
Kim Dzong Un chce opływać w luksusy, a rachunek mają uiścić Amerykanie
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 17 razy 9

  Wieprzek musi spać w hotelu? Nie może w chlewie? Wtedy nikt nie będzie musiał płacić jego rachunków...

 • zigzaur

  Oceniono 19 razy 7

  Podczas podróży zagranicznych Kadafi lubił sypiać w namiotach. Może by i Kim poszedł w ślady Kadafiego, nie tylko zresztą w aspekcie spania?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 8 razy 4

  Amerykanie nie powinni się z nim cackać.
  Wpakować do samolotu i do klatki w Guantanamo!

 • eurotram

  Oceniono 5 razy 3

  Pokój prezydencki w Fullertonie dla Kima za 6000 baksów za noc; tylko że prezydencki w Shangri-la to 8600 $ za noc,więc i tak ma znacznie skromniejszy gust niż Donald Tru(m)p. Obstawa to sobie może nawet w ambasadzie spać i dojeżdżać do ochrony grubaska. W sumie pewnie koszty nie będą oszałamiające dla Singapuru. Zresztą te koszty poniesione przy poprzednich okazjach przez Koreę Południową to dla niej też tyle co splunąć (w końcu mówimy o ojczyźnie potężnych czeboli jak Hyundai,Samsung czy LG Group).

 • skromne-zero

  Oceniono 2 razy 2

  Zarezerwować dla Kima pole namiotowe.

 • boom_wakacje_w_rzymie

  Oceniono 2 razy 2

  Nie można po prostu otruć s...syna?
  Nie mówię o Trampie.

 • tenare

  Oceniono 11 razy 1

  Artykuł na poziomie zmartwychwstałego Babczenki.

 • xezaq

  0

  Czegoś nie rozumiem. Skoro Korea jest "zbyt biedna, żeby płacić" za owe superluksusowe hotele, pięć gwiazdek i frykasy na stole, to jestem przekonany, że Singapur ma też tańsze zakwaterowanie, pewnie nawet po stówce za dobę. W czym więc problem? Niech się gości na takim poziomie, na jako go stać. Inaczej wygląda to tak, że mały kraik na zadupiu wodzi za nos potężną amerykę i dyktuje warunki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX