RPP: Stopy procentowe bez zmian. Szef NBP Adam Glapiński prognozuje, kiedy mogą się zmienić

Poziom stóp procentowych w Polsce nie zmieni się "na pewno" do końca tego roku, z ogromnym prawdopodobieństwem - w 2019 r., zaś trudno obecnie powiedzieć, co miałoby spowodować konieczność zmieniania ich poziomu także w 2020 r., uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

"Wydaje mi się, że w świetle tego, co widzimy i co jest na stole, wykluczając jakieś kataklizmy, że do końca tego roku - na pewno, do końca następnego - z ogromnym prawdopodobieństwem i że w 2020 r. wejdziemy cały czas z tymi samymi stopami. A jak będzie w 2020 - to jednak trochę odległy czas. Ale co takiego miałoby się stać, żebyśmy stopy zmieniali - to trudno powiedzieć" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP

"Widać z nowych danych i z projekcji, że się wzmacniają przesłanki, żeby stopy były stabilne aż do końca tego okresu projekcji" - podkreślił.

Czytaj więcej: Inflacja może rosnąć - tak uważają członkowie Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe? "Widzę aż do horyzontu linię ciągłą"

Odnosząc się do nowej projekcji inflacyjnej, którą NBP opublikuje w lipcu, powiedział, że nie przewiduje "większych niespodzianek". "Ścieżka inflacji będzie stabilna, nawet obniżona" - wskazał.

"Cały czas utrzymujemy przesłanie, że stopy są stabilne i przez dłuższy czas jeszcze będą. Niektórzy członkowie Rady - jak rozumiem, także siedzący tutaj po moich obu stronach [Eugeniusz Gatnar i Rafał Sura] - mówią, że jeżeli w przyszłości będziemy stopy zmieniać, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem, graniczącym z pewnością, będziemy je podwyższać. A jeden członek Rady mówi, że w jakiejś odległej przyszłości będziemy je zmieniać, to być może będzie to konieczność obniżenia. Ja mówię, że na razie widzę aż do horyzontu linię ciągłą, że stopy będą stabilne" - podsumował przewodniczący RPP.

Tak łagodnej Rady Polityki Pieniężnej Polska jeszcze nie miała. Piękne prognozy NBP

Wzrost płac cieszy szefa RPP, ceny ropy bez znaczącego wpływu

Zapytany o wpływ wzrostu cen ropy naftowej i płac oraz osłabienia się złotego na inflację, powiedział, że wpływ tych czynników był niewielki.

"Ceny ropy naftowej utrzymują się na wyższym poziomie, ok. 70 USD za baryłkę, a nie tak jak bywało w okresach poprzednich - wokół 50 USD za baryłkę. To oczywiście znacząco wpływa na ceny konsumpcji paliw i ceny paliw w procesach produkcyjnych. Ale jeśli chodzi o inflację, to ten wzrost nastąpił, odbił się na różnych wskaźnikach i ustabilizował się koło tego nowego poziomu. W ten sposób ceny znalazły swoje odbicie we wskaźnikach, nie wpływając znacząco na wskaźniki inflacji teraz i w najbliższym okresie" - powiedział Glapiński.

"Płace wzrosły, co nas bardzo cieszy, w takich granicach, że nie spowodowały ciśnienia inflacyjnego, a w ostatnim czasie tempo wzrostu płac spadło. Nadal rosną, ale nie tak szybko, jak poprzednio. Intensywnie się temu przyglądamy. Poprzednio budziło to nasz niepokój, co będzie dalej, ale tym razem wygląda na to, że mieści się to w tych przewidzianych ramach" - dodał.

Czytaj więcej: Złoty pod presją. Oto cztery przyczyny słabości polskiej waluty - wszystkie spoza naszego kraju

Złoty bez wpływy na wyniki gospodarki

Przypomniał także, że złoty był wyjątkowo mocny w zeszłym roku, należał do najmocniejszych walut. "Teraz osłabł i kształtuje się na trochę nowym poziomie. Nie wywarło to żadnego wpływu procesy gospodarcze w Polsce" - podsumował szef banku centralnego.

RPP utrzymała dziś stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%. W komunikacie wskazała, że dynamika cen konsumpcyjnych pozostaje umiarkowana.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (9)
RPP: Stopy procentowe bez zmian. Szef NBP Adam Glapiński prognozuje, kiedy mogą się zmienić
Zaloguj się
 • avensis77

  Oceniono 22 razy 16

  Ciekawe, że ceny paliw nie mają wpływu na inflację. Pb95 na początku roku tankowałem po 4,20 zł a dziś po 5,10 zł. To o 1/5 drożej. Ubezpieczenie samochodu jest o 20% droższe niż rok temu, za mieszkanie płacę o 25% więcej niż przed rokiem, a zarabiam tyle samo. Resztki oszczędności tracą wartość, no ale PiS puchnie z samozadowolenia (chyba z siebie, bo nie z efektów rządów).

 • ros16

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Profesorze!
  Jeśli Pan nie widzi powodu dla którego RPP powinna podnieść stopy w najbliższych latach to ja Panu powiem. Choćby z tego względu, żeby zrobić sobie przestrzeń na ich ewentualne cięcie, gdy zajdzie taka potrzeba.
  Ja wiem, że niskie stopy są fajne ale wygląda to trochę jakbyście za wszelką cenę chcieli je utrzymać do kolejnych wyborów.

 • mark6

  Oceniono 8 razy 4

  Wyrzucić towarzystwo z RPP na zbity pysk. To NIEROBY, których rola w gospodarce jest ŻADNA.
  Kiedy stopy się zmienią? Już NIEDŁUGO kiedy zabraknie kasy na obsługę długu i kolejne
  " 500 + ".
  Polska to RUINA a finanse w szczególności.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 8 razy 4

  Słusznie! Okradnie się obywateli z oszczędności, będzie na "nagrody" dla kaczych czopków doodbytniczych.

 • sir.fred

  Oceniono 8 razy 4

  No wiadomo przecież, że do wyborów nie zrobią nic.

 • rzywwy

  Oceniono 2 razy 2

  Ciśnienia inflacyjnego nie ma, tylko większość codziennych sprawunków i usług, podrożała...

 • franclajn

  Oceniono 1 raz 1

  Ceny coraz wyższe w sklepach spożywczych, na stacjach z paliwami i w usługach, a on mówi, że jest okej. Wzrost gospodarczy realizują tylko poprzez popyt wewnetrzny, który sami napędzają rozdawnictwem pustego pieniądza. Przecież to nie może się dobrze skończyć. Tak było za Gierka. Tak było w Grecji. Tak jest teraz w Turcji, w Wenezueli i w Argentynie, która bankrutuje już chyba po raz czwarty w minionych dziesięcioleciach. Wkrotce może dojść do kryzysu finansowego we Włoszech. A takie kryzysy są niestety zaraźliwe. Oni jednak nie podnoszą stop, nie pilnują stabilności i wartości naszej waluty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX