Sejm przyjął ustawę. Do ceny paliwa doliczana będzie nowa opłata. Ceny na stacjach mogą wzrosnąć nawet o 10 groszy

Robert Kędzierski, Andrzej Mandel
PiS dopiął swego. W środę Sejm przyjął uchwałę, która zakłada stworzenie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Kierowców może on kosztować nawet 10 groszy za każdy litr paliwa wlany do baku. Rząd tłumaczy się walką ze smogiem.

W środę Sejm przyjął uchwałę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Jej najistotniejszym elementem, z punktu widzenia nie tylko kierowcy, ale każdego konsumenta, jest wprowadzenie opłaty emisyjnej.

Opłata paliwowaOpłata paliwowa Fot. Sejm RP

Jej koszt to 80 złotych od każdego 1000 litrów - czytamy na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz w projekcie ustawy. A to, po uwzględnieniu podatku VAT ( według podstawowej stawki podatku w wysokości 23 proc.), przełoży się na kwotę 10 groszy za litr. 

Rząd wprowadzenie opłaty tłumaczy potrzebą walki ze smogiem. Dlatego też ustawa przewiduje powołanie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Trafi do niego 15 proc. z dopłaty, reszta, czyli 85 proc., zasili Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Grube miliony dla budżetu

Rząd PiS przewiduje, że w przyszłym roku dopłata przyniesie budżetowi dodatkowe 1,7 mld zł. Według rządu wprowadzenie jej nie oznacza automatycznego wzrostu cen na stacjach. Według założeń ustawy do zapłaty opłaty antyemisyjnej będą zobowiązani w szczególności producenci, importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego paliw silnikowych. 

Wprowadzenie opłaty emisyjnej, którą zakłada projekt noweli o biopaliwach, nie spowoduje wzrostu cen paliw na rynku; zdecydowały się na to państwowe spółki paliwowe, kosztem niewielkiego zmniejszenia swojej rentowności.

- zapewniał podczas wystąpienia w Sejmie Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii.

Jak wynika z szacunków Biura Analiz Sejmowych kierowców opłata emisyjna ma kosztować od 2 do 2,5 mld złotych. Koncerny paliwowe, szczególnie te państwowe, mogą zwlekać z wliczeniem dopłaty do ceny paliwa (teraz zapewniają, że nie doliczą opłaty do ceny paliwa) - rozciągnięcie zmiany w czasie może sprawić, że stanie się ona mało dostrzegalna. 

Czytaj też: Dzień wolności podatkowej? Tłumaczymy dlaczego to nie jest takie proste. 

Pieniądze do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu miałyby także płynąć z budżetu, m.in. z wpływów z podatku akcyzowego, z tytułu opłaty zastępczej czy od operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego. Od 2020 r. do FNT ma trafiać 0,5 proc. wpływów z akcyzy od paliw, w 2021 r. - 1 proc., a od 2022 r. - 1,5 proc.

Zdaniem opozycji zadania postawione przed nowym Funduszem z powodzeniem mógłby realizować Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zwracają też uwagę na to, że PiS będąc w opozycji zwracał uwagę na to, że w cenie paliwa zbyt dużą część stanowią podatki. 

***

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (290)
Opłata emisyjna od paliw uchwalona. Ceny na stacjach mogą wzrosnąć nawet o 10 groszy
Zaloguj się
 • shtalman

  Oceniono 68 razy 64

  Coś tu nie rozumiem, jak ta dodatkowa opłata zrobi że będzie czystsze powietrze i unikniemy smogów?

 • bazmasta

  Oceniono 52 razy 52

  tak naprawdę nie rząd winny tylko obywatele. A dlaczego obywatele? Bo nie potrafią pozbierać się do kupy i zaprotestować.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 44 razy 44

  Szczyt hipokryzji. Swoją "walkę ze smogiem" kacze syny zaczęły od zabrania magistratowi Krakowa przeznaczonych na ten cel dwudziestu paru milionów złotych i dania ich Tadziowi R. na jego nadające zza Uralu radyjo.

 • Oceniono 38 razy 38

  Płacić ćwoki ! Chcieliście dojnej zmiany ? Ośmiorniczki przeszkadzały ? To morda w kubeł i płacić na pana bankstera Morawieckiego !

 • maciej_aszek

  Oceniono 31 razy 31

  A prezes ma to w dopie! Jarozbaw nie wie co to jest tankowanie samochodu. Mało tego, on nawet nie wie skąd się bierze obiad na stole, w szczególności rosół. On w ogóle mało wie. Ja mu życzę długiego życia, najlepiej w dużym dyskomforcie, z pieluchami, odleżynami i dłuuugiimi nocami bezsennymi, w trakcie których będą go nawiedzać duchy Lecha, Marii i pozostałych 94 ofiar jego projektu wycieczki kampanijno-przedwyborczej. "Lechu, musicie wylądować za wszelką cenę, bo TVP czeka z transmisją!!! Leszku, musicie tam być! Masz bracie tego generała od lotników, on was śmiało zmieści na pasie...."

 • rakonbad

  Oceniono 29 razy 29

  Tak, najlepiej niech uchwalą jeszcze więcej podatków lub podniosą kolejne już istniejące. A potem wielkie zdziwienie, że coraz więcej polskich firm rejestruje się za granicą- to się nazywa 100% hipokryzji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX