Rząd przeznaczy 130 mld zł na program "Czyste Powietrze". Za 10 lat ma zniknąć problem smogu

- Na realizację programu związanego z ochroną powietrza, w tym termomodernizację, przewidziano około 130 mld zł. W ciągu 5-10 lat będziemy mieli w zauważalny sposób czystsze powietrze - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania porozumienia w sprawie realizacji programu priorytetowego "Czyste Powietrze".

W czwartek 7 czerwca podpisano porozumienie w sprawie realizacji programu priorytetowego "Czyste Powietrze". Jego celem jest podjęcie działań umożliwiających poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery przez istniejące lub nowo budowane jednorodzinne budynki mieszkalne.

Porozumienie w sprawie programu "Czyste Powietrze" zostało zawarte pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Ochrony Środowiska.

- To wielki program poprawy substancji mieszkaniowej i jakości powietrza. Na ten cel zostaną uruchomione ogromne środki zarówno w postaci różnego rodzaju ulg, jak również dotacji bezpośrednich dla osób, których nie stać na samodzielną termomodernizację swoich budynków jednorodzinnych czy wielorodzinnych - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Minister finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, że podatnicy będą mogli odliczyć od dochodu wydatki związane z termomodernizacją budynków jednorodzinnych. To oferta dla tych, którzy "wcześniej nie korzystali z żadnych form pomocy państwa w rozwiązywaniu problemów zwianych z termomodernizacją".

W okresie 10-12 lat z programu "Czyste powietrze" może skorzystać 3-4 mln domów jednorodzinnych - szacuje minister środowiska Henryk Kowalczyk. Zapowiedział kampanię informacyjną resortu i szkolenia dla przyszłych beneficjentów programu.

Program ma kosztować ok. 130 mld złotych, które rząd chce wydać na wspomniany cel w najbliższych latach.

Morawiecki podczas wystąpienia zaznaczył, że w ciągu 5-10 lat w mierzalny sposób poczujemy poprawę jakości powietrza, które ma być czyste. Przy okazji podkreślił, że PiS musi z nawiązką nadrobić zaniedbania w zakresie ekologii, których dopuścił się poprzedni rząd.

"Czyste powietrze" - pilotaż w 33 miastach

W konsultacjach dot. programu "Czyste Powietrze" brały udział 33 miasta z listy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która obejmuje 50 najbardziej zanieczyszczonych substancjami szkodliwymi miast. Jak zapowiedział premier, w tych miastach zostanie przeprowadzony pilotaż obejmujący termomodernizację. Ma się on odbyć przy dużej współpracy samorządów z administracją publiczną.

Podczas konferencji szef rządu przypomniał także, że w maju br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy likwidujący akcyzę na gaz CNG i LNG, które są używane jako paliwa silnikowe, a przyjęcie powyższych rozwiązań ma na celu walkę ze smogiem komunikacyjnym.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że w momencie, kiedy notyfikacja ws. programu Czyste Powietrze ze strony Komisji Europejskiej będzie pozytywna, jeszcze w lipcu przyjmiemy bardzo ważne regulacje w obszarze walki ze smogiem.

Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego można obejrzeć w poniższym materiale.

+++

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (314)
130 mld zł na program "Czyste powietrze"
Zaloguj się
 • iskander36

  Oceniono 73 razy 63

  Już wcześniej noapisałem, że najpierw wprowadzą nowy podatek, a potem Krzywousty bedzie nam wpierał, że to on daje pieniądze na nowy program likwidacji smogu. W ten sposób mogę go zapraszać codziennie na obiad: najpierw wyciągnę mu pieniądze z portfela, a potem "postawię mu obiad". CHWDP-remierowi (tym razem).

 • semm1

  Oceniono 58 razy 50

  W dupie mam twój smog, ściemy tutaj nie będziesz walił. Co się stało z kasą na walkę ze smogiem w 2015, 2016 i 2017 roku?????? Gdzie jest kasa z unii, która była na to przeznaczona?

 • js08836

  Oceniono 55 razy 45

  1 mln. samochodów elektrycznych. El. atomowa. Przekop mierzei Wiślanej. Termoizolacja kilku milionów domów. Centralne lotnisko. 22 mosty. Smok(g) ma zniknąć za 120 mld. zł. Czy wystarczy ? Miś Misiem pogania. Dmuchanie w balon trwa w najlepsze. Jak ten balon pęknie, to gumą dostaną wszyscy z PiS w pysk.

 • antoszek22

  Oceniono 42 razy 38

  czy pan premier nie robi nas w balona bo chodzi tylko o to , by pan Jażyna z Pacanowa wyborca pisu, dostał kasę na temodernizacje swojej chatki na kurzej nóżce by mógł do woli palić w niej smieciami i miałem węglowym ?

  dzieki temu pan premier będzie EKO a górnicy zadowoleni ?

 • clitoris69

  Oceniono 34 razy 30

  Ocieplony dom pisowskiego katolika bedzie potrzebowal mniej opon do ogrzania w zime

 • shtalman

  Oceniono 35 razy 29

  Najpierw się wycina puszcze, buduje nowe węglowe bloki energetyczne, dotuje jak dawniej (ze strachu) górnictwo, jak kontrola pojazdów (wycięte katalizatory) działa wszyscy widzą, i ten bankster naszymi pieniędzmi szasta i omamia że problem smogu zniknie? Idź pan w PiS du!!

 • szaja25

  Oceniono 35 razy 29

  Jeszcze niedawno skamlali, że w budżecie nie ma pieniędzy na niepełnosprawnych, a teraz rozmnożyły się, że trzeba wymyślać każdego dnia jakieś programy, żeby gdzieś tę kasę upchnąć.

 • Ha Kade

  Oceniono 37 razy 29

  Tak tak, Krzywomordy, zwiększając spalanie węgla, co wsióra Szydło obiecała rylom

 • lord_of_the_ducks

  Oceniono 25 razy 25

  Jednoczesne Mateusz zapewnia, że węgiel nadal jest naszym skarbem narodowym zgodnie z interesem mafii węglowej.

  Tylko suweren 500+ w to wierzy, tak jak poprzednie pokolenia ciemnego ludu wierzyly w stonke zrzucaną z samolotów przez amerykańskich imperialistów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX