Brytyjskie firmy chcą uciec przed Brexitem. Szukają przyczółków w Europie. Również w Polsce.

Brytyjskie firmy boją się Brexitu. Niepowodzenia Londynu w negocjacjach z Brukselą budują niepewność co do przyszłych możliwości rynkowych. Więc aby nie utracić europejskich rynków budują przyczółki w krajach UE.

Brak przejrzystości co do tego, jak ułożą się przyszłe relacje handlowe Wielkiej Brytanii z Unią Europejską podważa zaufanie brytyjskich przedsiębiorstw i blokuje możliwe krajowe inwestycje. Zarządzający firmami z sektorów od lotniczego po handel detaliczny, wezwali, w tym tygodniu brytyjską premier Theresę May, do podjęcia decydujących rozstrzygnięć tyczących się Brexitu.

Jeżeli Wielka Brytania, w wyniku Brexitu, opuściłaby Unię Europejską bez wynegocjowanego i podpisanego porozumienia celnego, musiałaby wrócić w stosunkach z tą organizacją, jej krajami członkowskimi i innymi krajami i terytoriami, objętymi porozumieniami celnymi z Unią Europejską, do warunków wynikających z porozumień taryfowych zgodnych z zasadami Światowej Organizacji Handlu.

Czytaj też: Discovery, właściciel TVN, ma zamknąć swoją siedzibę w Londynie?

Te są dużo gorsze niż te obowiązujące w UE. Brak tego porozumienia, może brytyjskie firmy z dnia na dzień praktycznie wyrzucić z tego rynku lub ograniczyć ich możliwości działania na nim. Dodatkowo problemem dla brytyjskiego rządu może być konieczność negocjacji porozumień celnych z pojedynczymi krajami i obszarami na nowo.

Stąd nie powinna dziwić europejska ekspansja brytyjskich przedsiębiorstw. Pierwszym z brzegu przykładem może być C & J Clark Ltd. Brytyjski sprzedawca butów pod znaną marką Clarks, planuje otworzyć centrum dystrybucyjne w którymś z krajów UE.

Czytaj też: Rekordowa liczba Polaków w Wielkiej Brytanii. Mieli wracać

Firma chce w ten sposób ochronić się przed potencjalnymi cłami i innymi barierami taryfowymi i pozataryfowymi dla transgranicznego przepływu towarów mogących nastąpić po Brexicie. Przegląda dwie potencjalne lokalizacje, w tym jedną w Niemczech. Miejsce to ma być obsługiwane przez niezależnego dostawcę usług logistycznych i obsługiwać sprzedaż detaliczną dla klientów w Unii Europejskiej.

Innym firmą z podobnym podejściem jest Hut Group Ltd , która sprzedaje produkty kosmetyczne, wellness i luksusowe online. Aktualnie Hut buduje we Wrocławiu kolejną siedzibę. W ciągu najbliższych dwóch lat ma znaleźć w nim zatrudnienie 1000 osób. Również tu podstawą do inwestycji była niepewność co do konsekwencji Brexitu.

Więcej o:
Komentarze (25)
Brytyjskie firmy chcą uciec przed Brexitem
Zaloguj się
 • kralik111

  Oceniono 23 razy 11

  Chcieli bronic mlodych brytyjczykow przed utrata pracy, teraz beda chronic prace przed mlodymi brytyjczykami :)

 • menazka

  Oceniono 5 razy 3

  Przy takiej zawiłej biurokracji i takich trudnościach dla firm zgotowanych przez mafijne i niestabilne państwo, Polskę raczej będą omijać szerokim łukiem.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 11 razy 3

  Po Francji, (Szkoci tu mieszkajacy) juz jezdza tylko za szkocka flaga a nie union-jack'iem.

 • qlll

  Oceniono 2 razy 2

  Wyjście UK z EU to dla nich najgłupsza rzecz jaką mogli zrobić, a dla eu najlepsza. Za parę lat jak będą chcieli wrócić to w końcu będą na zasadach jak wszyscy inni (bez rabatu brytyjskiego). Mądrzy Polacy siedzący w UK już powinni szukać innego kierunku swojej emigracji lub wrócić do kraju póki jeszcze mogą znaleźć normalną pracę. Jak nagle wróci nam 2 mln Polaków z GB to zapomnijcie o dobrze płatnej pracy.

 • kl001

  Oceniono 12 razy -2

  Powinniśmy ściągnąć brytyjskie firmy do Polski a jednocześnie utrzymać status Polaków w UK.

 • otec1

  Oceniono 15 razy -3

  Buisnes is buisnes. Nikt nie zamknie banku za każdą cenę w Londynie. To jest symbol. Nikt nie przeniesie siedziby banku z Londynu czy Frankfurtu n.Menem do Polski, bo tak się wydaje panu slajdowi pełniacemu tymczasowo obowiązki premiera. Krzywousty Mateusz niech lepiej się zajmie robieniem kolejnych prezentacji w PowerPoincie, bo to mu najlepiej wychodzi. Ekonomia i polityka zagraniczna to już jakoś mu nie za bardzo wychodzą.

 • mr.knox

  Oceniono 32 razy -18

  W pierwszej kolejnosci to Brexit straszy eurokolchoz. Reszta “strachow” to tylko osladzanie bezradnosci brukselskuej dyktatury:

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX