Okęcie zostanie zlikwidowane? Adamczyk: "Tylko, jeśli analizy pokażą, że w 2035 będzie zbędne"

"To państwo, dziennikarze mówicie dzisiaj, że lotnisko Okęcie będzie zamknięte. A my mówimy, że na jego los będzie miała wpływ sytuacja rynkowa. To ona decyduje o tym, z których lotnisk będzie można korzystać" - podkreśla minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

"Jeżeli kolejne wyniki analiz wskażą, że w 2035 roku lotnisko Okęcie będzie nieprzydatne, to trzeba będzie się zmierzyć z taką sytuacją. Nikt nie mówi, że będzie zamknięte za miesiąc czy rok" - powiedział Adamczyk w wywiadzie dla Radia ZET.

Czytaj też: Zamieszanie wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Zaznaczył jednak, że premier Mateusz Morawiecki nie podjął jeszcze decyzji, że Okęcie zostaje. Odnosząc się do CPK, Adamczyk wskazał, że jest on potrzebny.

"Było o tym wiadomo już w 2015 roku. O tym dziś mówi Światowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych. Prezes Stowarzyszenia ostatnio na moje ręce przekazywał gratulacje polskiemu rządowi, tej odważnej decyzji" - dodał.

Podkreślił, że przyrost pasażerów w Polsce, ale także i w Europie, przekracza maksymalne pułapy, jakie określono w 2010 czy 2012 roku.

Na początku czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o CPK. Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie.Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln.

Lotnisko ma powstać na ok. 3 000 ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, do końca 2027 r.

Dlaczego USA idą na wojnę handlową z całym światem? [W 2 MINUTY]

Więcej o:
Komentarze (22)
Okęcie zostanie zlikwidowane? Jest komentarz ministra infrastruktury
Zaloguj się
 • dupajasi0

  Oceniono 18 razy 16

  W 2035 to spora część aktualnej pisslamskiej ekipy 3,14 er dzącej w stołki w sejmie, senacie i rządzie będzie albo siedzieć w pierdlu albo wąchać kwiatki od spodu więc gadki na temat losu lotniska za prawie 20 lat można sobie w Dudę wsadzić. ;-)

 • aronia0

  Oceniono 18 razy 16

  Nie bedzie zdanego centralnego lotniska. To tylko bajania Mateuszka dla ciemnego ludu i jak za Gierka gigantomania. Nestety, wydadza sporo kasy na pelnomocnika, jego urzad, ekspertow, analizy, spotkania itp itd. , zanim oderwie ich sie od zloba i pomysl upadnie. Polska to prowincjonalny kraj lezacy w prowincjonalnym miejscu. Cokolwiek by nie zbudowali, to i tak nie bedzie sie w zaden sposb rownalo z lotniskami we Frakfurcie, Londynie, Paryzu, Monachium, Wiedniu. W Polsce nie ma tylu ludzi, aby zapelic samoloty a nikt przy zdrowych zmyslach np. z Niemic czy Francji, chcac leciec np. do Pekinu, nie bedzie lecial na lotnisko w Polsce.
  A za wydane pieniadze na bajania Morawiecki powinien kiedys odpowiedziec finansowo!

 • Ernie Rabudagi

  Oceniono 13 razy 13

  Pytanie do ministra: To dlaczego o sytuacji PL Radom nie decyduje rynek tylko państwowe PPL które za państwowe pieniądze reanimuje trupa? MI niech lepiej zajmie się przekrętami w LOT i PAŻP vide nowa umowa z lot travel na rezerwację hoteli za drobne 5mln...

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 9 razy 9

  To kto w końcu kłamie: Jaki czy Sasin?

 • izpz

  Oceniono 8 razy 8

  Trudno, żeby premier Morawiecki miał decydować w 2018, że zamknie Okęcie w 2035. Mam nadzieję, że do tego czasu nie będzie ani tego rządu, ani tej formacji, ani nawet tego elektoratu. Ale może się mylę i wówczas nie będzie jedynie Polski.

 • tuw62

  Oceniono 10 razy 8

  te tępe łby chyba chcą odciąć polskę i warszawę od reszty świata.nie doczekanie ich za 17 lat to połowa tych oszołomów będzie wąchać kwiatki od spodu

 • mer-llink

  Oceniono 6 razy 6

  Okecie Okęciem, ale jak potrzebne "dalsze analyzy", to wiadomo, że potrzebne będa na te "analyzy" dalsze pieniądze.
  A kto dostanie zamówienia n te "analyzy"?
  Ano jakaś wybitna pracownica Uczelni Ojca Rydzyka (już tam wszak zamawiała nasza Waaaadza, a jakże; że "analyza" była żenująco do bani? a co to komu wadzi? pieniądze poszły na konto gdzie trzeba.)).
  Albo szef Instytutu Sobieskiego (żyjący z "analyz" na rzecz jedynie słusznej Waaaadzy; on maczhnie z przejęciem na 200 stron... po 1000 za stronę).
  Albo PAn Przyjaciółka Pana KAczyńskiego JArosława, Prezesa i Brata, co to pozyczała Panu Kaczyńskiemu, Prezesu i Bratowi, jakies prywatne pieniądze. Tearaz sobie odkuje na państwowych za "analyzę"?
  No i tak to działa...

 • tuw62

  Oceniono 5 razy 5

  za 17 lat to po pisie nie będzie ani widu ani słychu

 • joki8688

  Oceniono 5 razy 5

  I jeszcze raz: przeleje się lawina pieniędzy - a każdy zainteresowany podstawi kubek. I cała tajemnica. Pieniądze znikąd, miliardy do wydania - mokry sen każdego polityka. A że pasażerowie zostaną skazani na dojeżdżanie godzinami do pipidówka, że zdezorganizuje się na lata ruch i że zapłacą za to szaleństwo podatnicy? No cóż... Ludzie są głupi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX