Via Carpatia objęta ważnym europejskim programem. "Bardzo dobra wiadomość dla Polski"

Via Carpatia, jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych, który w Polsce będzie przebiegał na odcinku ponad 1500 km, zyskał istotne wsparcie ze strony Komisji Europejskiej. Wiemy którzy mieszkańcy Polski skorzystają na drogowej inwestycji.

Komisja Europejska wpisała korytarz Via Carpatia do projektu rozporządzenia w sprawie programu CEF (Connecting Europe Facility - Łącząc Europę), poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

Wpisanie trasy Via Carpatia do projektu rozporządzenia w sprawie programu CEF to bardzo dobra wiadomość dla Polski. Przed polskim rządem jeszcze wiele pracy, negocjacji i starań, ale już dziś widzimy, że zostały dostrzeżone nasze starania o to, aby powstała trasa, która połączy północną i południową Europę, jednocześnie aktywizując jej wschodnią część.

- powiedział minister Andrzej Adamczyk, cytowany w komunikacie.

Kto skorzysta na nowej drodze?

Via Carpatia jest priorytetem infrastrukturalnym dla Polski. Na realizację całego przebiegu tej trasy zostały zabezpieczone już środki finansowe. Na terenie Polski Via Carpatia przebiega szlakiem: S61 na odcinku granica państwa - Augustów - Ełk, S16 na odcinku Ełk - Knyszyn oraz S19 Knyszyn - Dobrzyniewo Duże - Choroszcz - Siemiatycze - S12 (Lublin Rudnik), S12 (Lublin Sławinek) - Nisko - A4 (Rzeszów Wschód), A4 (Rzeszów Zachód) - Barwinek - granica państwa. Długość polskiej części szlaku liczy łącznie 1 533 km (wraz z odnogami w kierunku portów bałtyckich i granicy z Ukrainą, tj. drogami S12 i S17).

Mapa w większej rozdzielczości znajduje się na stronach Ministerstwa Infrastruktury.

Komisja Europejska opublikowała projekt nowego rozporządzenia CEF, w którym w Załączniku I, określającym między innymi przebieg wybranych odcinków na sieci uzupełniającej TEN-T, wpisany został korytarz Via Carpatia.

Wpisanie korytarza trasy Via Carpatia do projektu rozporządzenia w sprawie CEF to kolejny dowód na to, że współpraca z naszymi europejskimi partnerami układa się pomyślnie. Tam, gdzie we właściwy sposób przedstawiane są argumenty merytoryczne, możliwe jest porozumienie. Przykładem może być głosowanie w Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego, w którym zadecydowano o wyłączeniu transportu międzynarodowego z dyrektywy o delegowaniu pracowników. Są jeszcze obszary, w których szukamy porozumienia, ale już widać zielone światło dla uwzględnienia racji nie tylko polskich przedsiębiorców, ale też przewoźników z wielu innych europejskich państw

- dodał Adamczyk.

Via Carpatia ważna dla Europy

W Europie Via Carpatia to kluczowy korytarz transportowy, który może stać się nowym połączeniem północy z południem Europy, integrującym systemy transportowe Litwy, Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji i Turcji. Zaletami wynikającymi z realizacji tej inwestycji będzie m. in. włączenie regionów słabiej rozwiniętych w główny strumień wymiany międzynarodowej i wykorzystanie ich potencjałów rozwojowych. Ponadto Via Carpatia stworzy możliwość otwarcia na inne państwa w ramach UE oraz spoza UE, takie kraje bałkańskie (np. Serbia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja).

Czytaj też: W Polsce ubywa bankomatów. Co się dzieje?

Realizacja szlaku stworzy kolejne szanse na lokalizację na terenie Polski terminali transportowych i centrów logistycznych. Dzięki włączeniu do przebiegu szlaku Via Carpatia trasy prowadzącej z Lublina przez Warszawę do Trójmiasta, wykreowane zostaną warunki do rozwoju portów w Gdańsku i Gdyni, przypomina Ministerstwo Infrastruktury.

Więcej o:
Komentarze (171)
Via Carpatia objęta ważnym europejskim programem. "Bardzo dobra wiadomość dla Polski"
Zaloguj się
 • optymistaa43

  Oceniono 46 razy 20

  Ta nasza kuzwa mowi o projekcie U E a w tle tylko flagi tylko Nasze i czern.Obudzcie sie kretyni z PiSSowietow,kultury troche ku,,,,wa wa,,,,,sza mac.

 • junk92508

  Oceniono 40 razy 16

  Portowcy z Kłajpedy cieszą się z drogi pozwalającej ominąć Gdańsk i Gdynię.

 • dyskootantka

  Oceniono 32 razy 14

  Wybudujemy Litwinom i Łotyszom dowóz z centrum Europy do ich portów. Te "odnogi" nic nam nie dadzą, oni są od nas tańsi i tyle.
  Co prawda na razie należy zachować spoków, bo PiS jeszcze niczego nie zbudował. Za poprzednich rządów zostało zbudowane kilkanaście kilometrów A1 koło Gdańska, bo tak się zajęli tropieniem układów i redukowaniem opłat za projekt i budowę, że wszyscy zrezygnowali.

 • grajag

  Oceniono 20 razy 12

  Źle trafili, pis nie jest w stanie niczego wybudować. Potrafi tylko niszczyć i rozdawać pieniądze, które inni zgromadzili a jak ich już nie ma to zaciągać kredyty. Przez prawie 3 lata nie zbudowali NIC! Nawet żłobka czy przedszkola...drogi dla tych nieudaczników są nie do przejścia, za trudny temat.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 66 razy 12

  "Bardzo dobra wiadomość dla Polski"
  Raczej fatalna. Brakuje dobrych dróg w miejscach, gdzie rzeczywiscie prowadzi się biznes.
  To zachód, a nie Litwa i Rumunia, jest naszym partnerem gospodarczym.

  To w zachodnich województwach na drogach nie mieszczą się już cieżarówki.
  Np. brakuje odcinka autostrady z Wrocławia do Berlina, gdzie wciąż są płyty betonowe z czasów Hitlera.

  Tymczasem miliardy pójdą na trasę dla miejscowych chłopów i Litwinów omijajacych polskie porty.

  Czy wszystkie inwestycje PIS muszą być polityczne i pozbawione gospodarczego sensu?

 • bruno_ja

  Oceniono 9 razy 9

  To fatalna informacja dla ministra Adamczyka. Będzie się musiał zabrać do roboty.

 • kruk6666

  Oceniono 27 razy 9

  Polacy, to idioci zamiast z polskich portów wszyscy przejdą do litewskich bo będzie taniej.

 • rozal1971

  Oceniono 25 razy 9

  1500 km w Polsce? Rozumiem, że ponieważ droga jest dwujezdniowa liczycie podwójnie:)

 • eichel24

  Oceniono 19 razy 9

  No to badylarz kuchta będzie miał autostradę do pomodorów!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX