Masło po 10 zł - analitycy nie wykluczają takiego scenariusza. Ceny znów zaczynają rosnąć

Robert Kędzierski
Według ekspertów zeszłoroczne szaleństwo związane ze wzrostem cen masła może się powtórzyć. Na rynku hurtowym w całej Europie produkt ten kosztuje coraz więcej. Cena 10 zł za kostkę jest realna.

Ceny masła znów idą w górę. I to zarówno w Polsce jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej - wynika z analiz firmy CLAL specjalizującej się w branży mleczarskiej. Opierając się na danych z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi eksperci mogą stwierdzić, że jeszcze w styczniu na rynku hurtowym tona masła (sprzedawana w 25 kg blokach) kosztowała 4008 euro, dziś to 5125 euro. Przez pół roku surowiec zdrożał więc o 27 proc. 

Wzrost cen masła na rynku hurtowym w Polsce (rok 2016, 2017 i 2018)Wzrost cen masła na rynku hurtowym w Polsce (rok 2016, 2017 i 2018) Źródło: CLAL.it

W zeszłym roku ceny masła też rosły, jednak na początku czerwca osiągnęły poziom 4744 euro. W stosunku do zeszłego roku masło jest dziś o 10 proc. droższe. Według Ministerstwa Rolnictwa wzrost osiągnął 15 proc. 

Historyczne ceny masła w Niemczech i PolsceHistoryczne ceny masła w Niemczech i Polsce Źródło: Clal.it

Eksperci nie wykluczają, że zwiastuje to dalszy znaczący wzrost cen masła. W zeszłym roku najdroższe było ono we wrześniu i październiku - 5850 euro za tonę. Jeśli zeszłoroczny scenariusz się powtórzy, to masło może kosztować w sklepach ponad 8 zł, a jeśli trend wzrostowy się utrzyma cena może dojść nawet do 9 zł. W droższych sklepach przekroczenie granicy 10 zł wydaje się możliwe. 

Nie wszystkie prognozy są pesymistyczne. W analizach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nie widać gwałtownego wzrostu cen. Wiele zależeć będzie od dalszego rozwoju sytuacji na rynku międzynarodowym, a tu coraz więcej wskazuje na powtórzenie zeszłorocznego scenariusza.

Prognoza cen masłaPrognoza cen masła opracowanie Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na podstawie danych GUS i prognozy Zespołu Ekspertów.

Polaków ceny masła odstraszyły. Ale tylko troszeczkę

Opierając się na zeszłorocznych danych można stwierdzić, że Polacy nie zaakceptują wysokiej ceny masła. z danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynika, że zeszłoroczny wzrost cen masła spowodował spadek jego konsumpcji. Statystyczny Polak spożył 4,6 kg masła - o 2 proc. mniej niż w roku 2016. 

Masło drożeje od 2016 roku

Dlaczego w ogóle mamy problem z cenami masła? Wpłynęło na to kilka czynników.  W 2015 r., zniesiono kwoty mleczne w Unii Europejskiej. Zniesienie kwot mlecznych przypadło na okres spadkowej fazy cyklu na rynku mleka i dodatkowo ją wydłużyło. Dodatkowo nałożyło się na wcześniejsze osłabienie chińskiego popytu oraz rosyjskie embargo na żywność i jeszcze zwiększyło nadpodaż na światowym rynku mleka. Kiedy doszło do silnego ożywienia światowego popytu na produkty mleczne, w szczególności w Chinach, mniej więcej od kwietnia 2016 r. ceny produktów mlecznych zaczęły silnie rosnąć. Masło stało się produktem, którego cena rosła jednak w oderwaniu od cen serów, czy też jogurtów.

Czytaj też: Wzrost cen masła o ponad 100 proc? To już się zdarzyło. 

Zdaniem Jakuba Olipry, eksperta, z którym rozmawialiśmy w zeszłym roku wzrost cen masła był typową bańką. Czas pokaże, czy obawy ekspertów się potwierdzą i na sklepowych półkach cena masła przekroczy 10 zł. 

***

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (100)
Masło po 10 zł - analitycy nie wykluczają takiego scenariusza. Ceny znów zaczynają rosnąć
Zaloguj się
 • stanislaw50

  Oceniono 40 razy 26

  Efekt 500+, 300+, lotnisko +, paliwo+, zapowiedziane emerytury +, WSZYSTKO W ZAMIAN ZA GŁOSY + dla Pazernych i Samolubnych daje skutki w INFLACJI +.
  I niech nas nie mani ten Jarosław wielki z tym nawiedzonym MATEUSZEM wielkim.
  Tylko naiwni nie widzą celowości wdrażanych POMYSŁOW + Pazernych i Samolubnych.

 • spyderman2

  Oceniono 22 razy 14

  tłuste pisowskie kocury i ich rodziny mają teraz takie pensje że 40zł za masło moga płacić. za złego Tuska te niekompetentne pisowskie miernoty biedowały ale teraz mają dojną ojczyznę jak im adrian obiecał

 • dante_waw

  Oceniono 12 razy 12

  Hmm a mleko uht dalej po 2 pln za litr.... Znaczy się że czysta spekulacja

 • adamzalej

  Oceniono 16 razy 12

  Chciałbym kupować masło w 1 kg blokach hurtowych, bo na papierkach mi nie zależy! Żądam masła białoruskiego, bo jest lepszej jakości i tańsze! Może być w papierku!

 • miauat

  Oceniono 6 razy 6

  Na ostatniej górce cenowej masła odkryłam że mascarpone tańszych producentów w 400g opakowaniu wychodzi dużo taniej niż masło i kupiłam jako zamiennik. Do smażenia się oczywiście nie nadaje, ale na zimno albo wykończenie po pieczeniu/duszeniu super.

 • iarna

  Oceniono 21 razy 5

  Jest jedno, póki co bardzo dobre rozwiązanie - nie kupujemy krowiego i olewamy cyców, którzy wciskają nam drozyznę. Można wpierdzielac roślinne? Można.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 4 razy 4

  Masło w UK bywa tańsze niż w PL, ogólnie jest drogo, ale ciągle są promocje-jak nie na irlandzkie to na angielskie, więc tragedii nie ma i w sklepie masło bywa w cenie niższej niż w PL. Za to niestety czynsze są horrendalnie wysokie. W PL przy niższych zarobkach ceny są zabójczo wysokie, tylko nieprzetworzone produkty rolne wciaż są tanie-pomidory, truskawki, czereśnie, ale i to się skończy jak trzeba będzie wreszcie płacić za zbieranie bo nie ma kto zbierać i jak będą owoce wreszcie chłodzone i wożone d sklepów gdzie będą sprzedawane w warunkach chłodniczych a nie jak w Auchan-zgnilnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX