Za chwilę zaczynają się Mistrzostwa Świata w Rosji. Nie wszystko poszło gładko. Sponsorów mniej niż 4 lata temu

Widać skutki afery korupcyjnej w FIFA z 2015 roku. Wpłaty od sponsorów przed Mistrzostwami Świata 2018 na konta piłkarskiej federacji są mniejsze niż przed mundialem w Brazylii cztery lata temu. Byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie Chińczycy.

Wg wyliczeń Nielsena, znanej firmy badającej rynki - w tym reklamowe, przychody od sponsorów FIFA spadły do kwoty 1,45 mld dol. z 1,63 mld dol. przed mundialem w Brazylii.

Nielsen zauważa, że Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej dużo trudniej było nawiązać współpracę ze sponsorami w latach 2015-2018 niż w poprzednim czteroletnim cyklu. Powód jest oczywisty – afera korupcyjna w FIFA, która wybuchła w 2015 roku i w wyniku której pracę stracili szef FIFA Joseph Blatter i szef UEFA Michel Platini.

Po aferze współpracę z Federacją zakończyły duże i znane firmy, które wcześniej przez lata chętnie łożyły na działalność FIFA, takie jak np. Castrol, Johnson & Johnson i Continental.

Pomogli Chińczycy 

Budżet organizacji piłkarskiej uratowali jednak nowi sponsorzy – w największym stopniu z Chin, gdzie piłka nożna staje się coraz popularniejsza.

W gronie siedmiu oficjalnych partnerów FIFA pojawiła się Wanda Group, wielki chiński konglomerat działający głównie na rynku nieruchomości. Ale nie tylko. Do Wanda Group należy np. spółka InFront Media, zajmująca się marketingiem sportowym i która ma prawa autorskie do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 i 2022 na terenie 26 państw azjatyckich.

Wanda Group jest jednym chińskim przedsiębiorstwem w gronie partnerów FIFA – obok niej jest tutaj Coca Cola, Adidas, Gazprom, Qatar Airways, Visa i Hyundai/Kia. Wśród pięciu oficjalnych sponsorów turnieju w Rosji firm z Państwa Środka są znacznie silniej reprezentowane. Są aż trzy.

To Hisense - producent telewizorów i lodówek, Vivo – wytwarzający smartfony i Mengniu – koncern mleczarski. Smaczku dodaje fakt, że Mengniu ma wyłączność na sprzedaż pitnych jogurtów i lodów na stadionach w trakcie mistrzostw w Rosji.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”

"Pokonaliśmy uprzedzenia i jesteśmy tutaj". Przełomowy szczyt Trump - Kim w Singapurze

Więcej o:
Komentarze (7)
Za chwilę zaczynają się Mistrzostwa Świata w Rosji. Nie wszystko poszło idealnie. Sponsorów mniej niż 4 lata temu
Zaloguj się
 • bratjolki

  Oceniono 5 razy 3

  Ach ci Ruscy i ci Chińczycy....
  Gdyby Eurowizje organizowali to byście utonęli w ejakulacjach zachwytu.

  The Nation - Business section z wczoraj... "Rosja przekroczy oczekiwania finansowe FIFA"
  Rownież dowiedzielismy sie paru ciekawych wątków nt braku korupcji (Brazylia czy RPA nie zaświeciły) ceny obiektów czy problemów wykonawczych...
  Hmmm.
  CNN jakis tydzień temu (CNN??) napisało w zasadzie to samo.
  U nas rzeczywistosć alternatywna.

  Przecież obiekty w Soczi juz sie rospadły, prawda? Tak kiepsko były budowane. Rechotaliście nad zdjeciami jak i w tym roku. Po co jeżdża tam kazdej zimy Niemcy i Belgowie nie wiem. Ruiny zwiedzac zapewne

 • franek-janek

  Oceniono 1 raz 1

  Tragiczna jest ta gazeta I podobne,przyglupawych rusofobow nie brakuje, Rosjanie przygotowali piekna ceremonie chwala ich na swiecie ale nasze chlopki roztropki wychowani pod strzecha widza to inaczej bo gow.... widzieli ale w Polsce jest w modzie ze rosja to wrog i basta. Durny ten narod pod rzadami prymitywnego zacofanego Kaczynskiego.

 • byrcyn11

  Oceniono 13 razy -1

  Miliard w tę, czy w tamtą stronę nie ma najmniejszego znaczenia; propaganda się liczy, że Rosja to normalny kraj, do którego przyjeżdżają ludzie z całego świata. Kraj bogaty, a lud niewiarygodnie cierpliwy - ale do czasu ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX