Niemcy boją się wojny handlowej. Wskaźnik nastrojów inwestorów jest najniżej od blisko sześciu lat

Indeks ZEW, który mierzy oczekiwania co do koniunktury w gospodarce Niemiec spadł do poziomu najniższego od września 2012 roku - czyli od szczytu kryzysu finansowego.

Wskaźnik instytutu ZEW, który pokazuje nastroje w gospodarce niemieckiej, spadł w czerwcu do -16,1 pkt z -8,2 pkt w maju. To kilkuletnie minimum i odczyt słabszy od spodziewanego przez ekspertów.

Oczekiwania dotyczące przyszłości gospodarki strefy euro spadły o 15 pkt do -12,6 pkt. 

W Niemczech boją się ceł Trumpa

- Ostatnia eskalacja sporu handlowego ze Stanami Zjednoczonymi i obawy o strategie nowego włoskiego rządu, które mogłyby zdestabilizować system finansowy, pozostawiają ślad w perspektywach dla gospodarki Niemiec - skomentował dane prezydent ZEW Achim Wambach.  

Ten drugi czynnik wydaje się być – przynajmniej na razie – mniej niebezpieczny. Nowy włoski minister gospodarki Giovanni Tria zapowiedział w swoim pierwszym wywiadzie, dla gazety Corierre Della Sera, że jego kraj nie ma zamiaru wychodzić ze strefy euro.

Ale pierwszy problem pozostaje. Co więcej, w ostatnich dniach staje się coraz bardziej palący. Weekendowe spotkanie liderów państw G7 nie tylko nie przyniosło złagodzenia stanowiska USA w sprawie ceł, a wręcz pogorszyło relacje między Stanami Zjednoczonymi a ich sojusznikami z UE i NAFTA. Donald Trump wycofał swoje poparcie dla wspólnego komunikatu końcowego i zasypał oskarżeniami liderów, a przede wszystkim premiera Kanady Justina Trudeau.

Ostrzeżenia, że eskalacja sporu handlowego może zaszkodzić globalnej gospodarce, pojawiają się także ze strony międzynarodowych organizacji, takich jak Światowa Organizacja Handlu czy MFW.

Na ten temat więcej tutaj: Szefowa MFW: Nad światową gospodarką zbierają się ciemne chmury. To efekt decyzji Donalda Trumpa

Cła na stal i aluminium to jeszcze nie jest najgorsze, co może spotkać Niemcy. Donald Trump w weekend po raz kolejny zasugerował, że może rozważyć wprowadzenie ceł na samochody sprowadzane z Europy. A to już dla Berlina byłby mocny cios – który rykoszetem uderzyłby też w polski przemysł motoryzacyjny, mocno powiązany z niemieckim.

Zobacz też: Ważny sygnał dla polskiej gospodarki. Przemysł rozwija się najwolniej od dziewięciu miesięcy

Dlaczego USA idą na wojnę handlową z całym światem? [W 2 MINUTY]

Więcej o:
Komentarze (48)
Niemcy boją się wojny handlowej. ZEW, wskaźnik nastrojów inwestorów jest najniżej od blisko sześciu lat
Zaloguj się
 • d1r3ct

  Oceniono 26 razy 12

  Słaba i podzielona Unia Europejska to marzenie Rosji, Chin i...USA ;) Łatwiej ograć takiego rywala. Konflikty, uchodźcy z wojen...Stanów Zjednoczonych, wszystko na osłabienie Europy.

 • czechy11

  Oceniono 27 razy 7

  Polacy brońmy UE. Tu jest nasz interes basze bezpieczeństwo. Silna, mocna skonsolidowana federalna Europa to gwarancja naszej pomyślności.

 • czechy11

  Oceniono 14 razy 6

  Jak PoSipey wpiszą do konstytucji 500+ jak sobie wymyślił ten tuz intelektu Duda to akurat zbankrutują o lud ich zlinczuje. Powodzenia PiSiory😂😂😂

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 4

  I w ten to cudowny sposób zakończą się dukcesy podatkowe inuszvzelniwnia Matołusza Krzywogębego a tepyblud łykający te brednievtwardo padnie na d... Aw strzaskane spowoduje powrót myślenia do pustych garnków krore nosi na szyi

 • def11

  Oceniono 21 razy 3

  Pamietajcie pisiorki jak braknie na pincet+, na zasiłki i emerytury, żeby podziękować Trumpowi waszemu bohaterowi zza morza, bo jak w wyniku rozpętanej wojny handlowej zdestabilizuje sytuację gospodarczą Niemiec i innych państw UE, to Polska dla której Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym odczuje baaardzo boleśnie, a populistyczne wydatki rządu PiS cięte będą w ekspresowym tempie..

 • morgenroth

  Oceniono 4 razy 2

  UE w swoim obecnym lewackim, antychrześcijańskim i promuzułmańskim kształcie zasługuje dokładnie na to, co się ostatnio dzieje. Tęcza na drogę ( i Wurst w tyłek) - nikt nie będzie rozpaczał oprócz brukselskich urzędasów...

 • stachud

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedyś w GW zatrudniali gimbazę do pisania artykułów a teraz pewnie uchodźcy to tłumaczą google translatorem. Ktoś wie o co chodzi w tym tytule? - "Tak fatalnych danych z Niemiec nie było szczytu kryzysu"

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy 2

  No Młoteuszu Beatoidzie i ty Polna Beato! Koniec hajsów na wasz program 500+. I teraz się tłumaczcie Suwerenowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX