Ministerstwo Finansów nie zgadza się na podniesienie płacy minimalnej do 2250 zł

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało podniesienie minimalnego wynagrodzenia w 2019 roku do 2250 zł brutto i stawki godzinowej do 14,70 zł brutto. Resorty licytują się o 33 zł brutto miesięcznie.

W piątek 8 czerwca resort pracy poinformował, że ich tegoroczna propozycja podniesienia płacy minimalnej to 2250 zł brutto oraz 14,7 zł brutto za godzinę. Kwota, jak tłumaczyła minister Rafalska, ma utrzymać najniższą płacę na dotychczasowym poziomie 47 proc. średniego wynagrodzenia.

Propozycja ministerstwa pracy jest o 33 zł brutto wyższa o podwyżki płacy minimalnej, która wynika z ustawy. Zgodnie z zawartym w niej przelicznikiem wyniosłaby 2217 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,5 zł.

Ministerstwo Finansów jednak nie wyraziło na to zgody.

-Nasza propozycja na tym etapie nie została zaakceptowana przez Ministerstwo Finansów, jest tu rozbieżność – powiedziała minister Elżbieta Rafalska, która gościła w poniedziałkowym wydaniu programu radiowej Jedynki „Sygnały Dnia”.

Jeżeli tzw. „strona społeczna” nie wypracuje wspólnego stanowiska, wysokość płacy minimalnej - tak jak w ubiegłym roku - zostanie ustalona poprzez rozporządzenie. Rząd miał zająć się sprawą na wtorkowym posiedzeniu 12 czerwca, jednak wypadła z porządku obrad.

Przypomnijmy. W 2016 r. pensja minimalna wynosiła 1850 zł brutto. Decyzją rządu podniesiono ją do psychologicznej kwoty 2000 zł brutto, która o kilkadziesiąt złotych przekraczała ustawowe wytyczne, a na deser dorzucono minimalną stawkę godzinową w wysokości 13 zł brutto.

Rok później wszystko wskazywało na to, że podwyżka pensji minimalnej wyniesie 80 zł i kwota skoczy do 2080 zł. Jednak już po terminie 15 czerwca (do tego czasu rząd ma przedstawić swoją propozycję wynagrodzenia minimalnego partnerom społecznym), resort pracy podbił stawkę do 2100 zł brutto i 13,7 zł brutto stawki godzinowej.

+++

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (23)
Ministerstwo Finansów nie zgadza się na podniesienie płacy minimalnej do 2250 zł
Zaloguj się
 • kolo125

  Oceniono 14 razy 8

  PODŁA DOJNA ZMIANA ! TFFUUUU

 • Marek Sem

  Oceniono 7 razy 7

  Zdymisjonować panią minister a wszystkim pracownikom MF zmniejszyć wynagrodzenie o 20 %

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 19 razy 7

  A gdyby tak podwyzszyc do 5000? Pomyslcie jak nakreciloby to koniunkture i zwiekszylo wplywy do budzetu.

 • opiniamoja

  Oceniono 6 razy 6

  takie (niskie) dochody powinny być zwolnione z podatku, pracownik by zyskał, rząd nie miałby na swoje nagrody

 • ds215

  Oceniono 9 razy 5

  Oczewiscie bandyci nie zajakneli sie o zwolnieniu z opodatkowania minimalnych plac.

 • kka69

  Oceniono 4 razy 2

  im wyższe płace, tym pisowskie pasożyty będą miały większe wpływy z PITu i pokryje ich nieudolność w poskromieniu inflacji. Al kto zapłaci Polakom za traty inflacyjne?
  Lokaty sa ponizej inflacji, a do tego jeszcze sa opodatkowane . a tfuu.

 • misiaszm

  Oceniono 3 razy 1

  Wywalenie płac w kosmos spowodowało drastyczny wzrost kosztów inwestycji. Inwestycje polskich firm leżą i kwiczą, ciągną zagranicznych i państwowe ALE. Idą inwestycje rozpoczęte większość nowych przetargów jest nierozstrzygniętą bo najniższe oferty są o 100-200% wyższe niż dostępna kasa (koszty paliw materiałów ale głownie pracowników). To oznacza że po nowym roku będzie guano nie wzrost PKB.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 3 razy 1

  "Ministerstwo Finansów jednak nie wyraziło na to zgody."

  I super. Niech minister Rafalala płaci z własnej kieszeni...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX