Eksperci: PGE w obliczu poważnego ryzyka finansowego. Krytyczna ocena strategii opartej na węglu

Jeśli PGE będzie kontynuować strategię rozwoju opartą głównie na węglu, uderzą w nią nowe przepisy dotyczące zanieczyszczeń powietrza. Rozwiązaniem jest przejście w kierunku odnawialnych źródeł energii - sądzą eksperci.

Raport na temat PGE opublikował Instytutu Ekonomii Energii i Analiz Finansowych (IEEFA). Odnosi on do nowych przepisów, pod nazwą BREF. Przepisy te, w powiązaniu z rosnącymi cenami emisji dwutlenku węgla, stawiają PGE w obliczu poważnego finansowego ryzyka - twierdzą eksperci IEEFA.

Ostrzeżenie dla PGE

"Jeżeli PGE będzie utrzymywać swoją zależność od węgla, koszt netto takiej strategii może być miliardy euro wyższy niż w sytuacji szybkiego przejścia na energię ze źródeł odnawialnych. Nowoczesna strategia energetyczna oparta na OZE byłaby znacznie rozsądniejsza" - powiedział konsultant finansowy IEEFA i współautor raportu Gerard Wynn, cytowany w komunikacie.

Ponad 90% energii wytwarzanej przez PGE pochodzi z węgla, dlatego zaostrzone unijne normy dotyczące emisji zanieczyszczeń do atmosfery uderzą w spółkę ze szczególną siłą. Prawdopodobnie żadna inna europejska spółka energetyczna nie odczuje nowych przepisów, znanych pod nazwą BREF, tak mocno jak PGE, podkreślono w raporcie.

"Na podstawie najnowszych dostępnych danych Gerard Wynn oraz Paolo Coghe, współautorzy raportu, dochodzą do wniosku, że mniej niż jedna trzecia kominów spółki spełnia nowe normy unijne dla trzech krytycznych dla zdrowia substancji zanieczyszczających: tlenków azotu, tlenków siarki oraz pyłu. PGE stoi przed wyborem: zainwestować pokaźne kwoty w dostosowanie swoich bloków do wymogów BREF, albo je zamknąć i skierować się ku czystszym rozwiązaniom" - czytamy dalej.

Kluczowa polityka klimatyczna

"PGE zmierza obecnie w stronę przeciwną do ogólnoświatowego trendu przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną, pozostając w tym zakresie za większością porównywalnych podmiotów europejskich. Na wzrost kosztów produkcji energii wpływają dodatkowo ceny emisji CO2 w Europie, które wzrosły trzykrotnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy" - zauważa Wynn. 

PGE twierdziła, że "znaczne złagodzenie polityki klimatycznej" sprawi, że obrana przez spółkę strategia oparta na węglu będzie opłacalna. Tego rodzaju zmiana jest jednak mało prawdopodobna. Przepisy mogą być tylko coraz bardziej restrykcyjne.

"Rozsądniej byłoby przygotować się na jeszcze agresywniejszy zwrot polityki klimatycznej, zakładający przykładowo wyznaczenie roku, do którego ma nastąpić pełna dekarbonizacja" - stwierdził Wynn.

W raporcie posłużono się analizą uśrednionego kosztu energii elektrycznej, aby zilustrować, że trwające spadki kosztów energii ze źródeł odnawialnych, w tym lądowej i morskiej energii wiatrowej oraz energii słonecznej, sprawia, że taka produkcja może konkurować z produkcją opartą na węglu kamiennym i brunatnym, jeżeli uwzględnić koszty modernizacji na potrzeby przepisów BREF.

Według IEEFA, bardzo prawdopodobny jest wzrost cen uprawnień do emisji CO2. PGE nie ma na to większego wpływu, ale będzie musiała płacić coraz więcej. Ponadto, jeżeli PGE nie zabezpieczy w odpowiednim czasie długofalowych, pewnych i odpowiednio dostosowanych pod względem wielkości płatności za moc, konsekwencje finansowe mogą być fatalne.

"Aby utrzymać status lidera rynku w produkcji energii elektrycznej i cieplnej w Polsce, PGE już teraz inwestuje poważny kapitał w dostosowanie swoich najstarszych elektrowni węglowych do nowych unijnych norm dotyczących powietrza. Jednak ta strategia naraża spółkę na olbrzymie zagrożenie ze strony rynku uprawnień do emisji i uzależnia spółkę od polskiego rynku mocy. Co ważne, wspomniane rodzaje ryzyka sumują się, a ponadto pozostają w dużej mierze - lub wręcz całkowicie - poza kontrolą PGE" - komentuje Coghe.

Autorzy wykonali także eksperyment myślowy, w którym porównali dwa scenariusze: "Spiesz się" oraz "Czekaj". W scenariuszach połączono ze sobą szacunkowe koszty zapewnienia zgodności z BREF, koszty emisji CO2 oraz ryzyka rynku mocy. Z analizy wynika, że zmiana obranego kursu i przyspieszenie wdrażania energii ze źródeł odnawialnych może być tańsze i mniej ryzykowne.

Scenariusz "Spiesz się" zakłada natychmiastowe przejście w pełni na energię ze źródeł odnawialnych. Scenariusz "Czekaj", zakłada utrzymanie przez PGE obecnego miksu energetycznego. Analiza dotyczy wyłącznie produkcji energii elektrycznej, pomijając sprzedaż ciepła.

"Nawet w najkorzystniejszych (i wysoce nieprawdopodobnych) warunkach, które obejmują zerowy wzrost cen emisji CO2 i prawie 30 lat ciągłych płatności za moc, koszty emisji CO2 przewyższają przychody z rynku mocy w proporcji ponad dwa do jednego. Przy takim zestawie założeń scenariusz 'Czekaj', zakładający kontynuację strategii opartej na paliwach kopalnych byłby dla PGE i jej inwestorów o 3 mld euro droższy niż przejście na energię ze źródeł odnawialnych" - podsumowano.

PGE już myśli o wietrze

Polska Grupa Energetyczna kilka tygodni temu poinformowała, że chce przejąćspółkę Polenergia, planującą budować farmy wiatrowe na Bałtyku. Większościowy pakiet Polenergii ma Kulczyk Investments. Firma Kulczyków od razu powiedziała, że nie zamierza odpowiadać na ogłoszone przez PGE wezwanie.

Czytaj też: Energetyka węglowa jest coraz droższa. W Polsce węgiel to wciąż podstawa, ale coś zaczyna się zmieniać

Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40 proc., natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26 proc. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r. Głównym akcjonariuszem PGE jest Skarb Państwa, który ma ponad 57 proc. udziałów.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (46)
PGE w obliczu poważnego ryzyka finansowego. Eksperci oceniają strategię opartą na węglu
Zaloguj się
 • Alan Weiss

  Oceniono 25 razy 13

  To ryzyko dotyczy nie tylko inwestycji PGE, ale wszystkich dofinansowań brudnej energii w Polsce. To już jest zwyczajnie nieopłacalne. Nie mówiąc o perspektywie zdrowia obywateli. Czas na odnawialne źródła energii!

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 14 razy 12

  polską energetykę załatwi na amen długa susza.
  Przemysł szybko zareaguje ucieczką do stabilniejszych państw.

  Czesi, Słowacy, Rumuni, Bułgarzy i kraje kandydujące do UE już zacierają ręce.
  A nad wyschłą Wisłą powstanie 19 wieczny skansen

 • jw0022

  Oceniono 18 razy 12

  Tylko wungiel bo inaczej górnicy bedą się gniewać.

 • tomek_pb2

  Oceniono 9 razy 7

  Gazeta nie pisze kto odpowiada za te państwowe inwestycje w energetykę węglową. A banda kretynów na forum kojarzy to z dobrą zmianą, która rządzi 2.5 roku. W tym czasie nie zdecydowano o budowie żadnego bloku węglowego. Ostatnio zrealizowane nowe bloki na węgiel kamienny to: Elektrownia Chorzów ( 200MW)- decyzja b. premiera J. Buzka ( obecnie PO); EL Łagisza- blok 460 MW, decyzja o realizacji i realizacja w okresie 2001- 2005 za rządów SLD (Miller i Belka), EL Kozienice- blok 1050MW; EL Opole- 2 Bloki po 900MW; Jaworzno blok 910MW , to wszystko decyzje z ostatnich 2 kadecji rządów PO-PLS z lat 2007-2015, przy czym Opole to prawdopodobnie osobista decyzja D.Tuska , a na pewno decyzja jego rządu. Prezes PGE , który się z tą decyzją ociągał został wyrzucony decyzją tego rządu. Przy czym ja nie twierdzę ,że były to złe decyzje. Na pewno lepiej było zbudować blok w Kozienicach 1050 MW za ok 5 mld zł niż przepie...ć ok 100mld zł na program Euro 2012 i zająć ostanie miejsce w najsłabszej grupie kopaczy.

 • czechy11

  Oceniono 13 razy 7

  PiSlamska pogoń za przeszłością.

 • lech2011

  Oceniono 8 razy 6

  dobra zmiana zlikwiduje resztę wiatraków i się skończy ta głupia dyskusja!

 • synanki

  Oceniono 4 razy 4

  na wysypiskach leży tyle "ekologicznego" paliwa.

 • labeo

  Oceniono 7 razy 3

  PGE (i inne firmy energetyczne) ma jeszcze trzecie wyjście nic nie robić, co będzie oznaczało duży wzrost cen za energię. Tylko, że ze względu na monopol klienci za wszystko zapłacą, chyba nikt nie wyobraża sobie siedzenia przy świeczce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX