Zatrudnienie w Polsce już prawie nie rośnie. Za to w rankingu produkcji jesteśmy w ścisłej czołówce w Europie

Rafał Hirsch
Ciekawe dane podał w środę Eurostat. Z jednej strony Polska wygląda bardzo słabo pod względem wzrostu zatrudnienia. Z drugiej strony jesteśmy wśród liderów jeśli chodzi o wzrost produkcji przemysłowej.

Dane o zatrudnieniu dotyczą pierwszego kwartału 2018 roku. Według Eurostatu liczba osób zatrudnionych wzrosła u nas w porównaniu do czwartego kwartału 2017 tylko o 0,2 procent. Gorzej wygląda to tylko we Włoszech, Bułgarii, na Litwie i w Estonii.

Wzrost zatrudnienia w całej Unii wyniósł 0,4 procent, a absolutnym unijnym liderem była Rumunia ze wzrostem aż o 1,9 procent.

Jeśli porównamy pierwszy kwartał 2018 z tym co było przed rokiem, to Polska wypada równie słabo. W takim ujęciu mamy wzrost zatrudnienia o 0,4 procent, a gorsza od nas w całej Unii jest tylko Litwa. Wzrost zatrudnienia dla całej Unii rok do roku wynosi 1,4 procent.

Takie dane mogą potwierdzać obawy o to, że na rynku pracy w Polsce coraz trudniej znaleźć pracowników, których można zatrudnić. Ostatnie badania firmy Randstad wskazywały, że coraz większa część firm organizuje rekrutacje, które kończą się niepowodzeniem, bo nie udaje się znaleźć odpowiednich kandydatów do pracy.

Produkcja w górę

Coraz większe problemy na rynku pracy nie przekładają się jednak jak dotąd na problemy z produkcją. Ta, według kolejnego raportu Eurostatu bardzo ładnie rośnie. W pierwszych trzech miesiącach roku (kiedy to zatrudnienie prawie nie rosło) produkcja szła w górę kolejno o: 6,3 procent, 7,5 procent i 5 procent. W kwietniu urosła o 5,9 procent i jest to drugi najlepszy wynik w Unii Europejskiej. Minimalnie lepsza jest tylko Rumunia ze wzrostem o 6 procent.

W całej Unii w kwietniu produkcja rosła o 1,7 procent i był to najwolniejszy wzrost od wielu miesięcy. W ujęciu miesiąc do miesiąca w kwietniu produkcja spadła w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Holandii i Szwecji, a więc wszystkich największych gospodarkach Unii poza Polską. My miesiąc do miesiąca mamy wzrost o 0,5 procent.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (85)
Zatrudnienie w Polsce już prawie nie rośnie. Za to w rankingu produkcji jesteśmy w ścisłej czołówce w Europie
Zaloguj się
 • evi-ana

  Oceniono 14 razy 8

  Co do tych trudności w rekrutacji pracowników - akurat zamierzam zmienic pracę i chadzam na rozmowy kwalifikacyjne (nie mam parcia na pierwszą lepszą ofertę, szukam czegoś konkretnego). Po ostatniej się ubawiłam, bo mimo tego, że rozmowę przeszłam dobrze("rozmawiała ze mną trzyosobowa komisja, z facetem, który non stop gapił mi się na biust w bluzce zapiętej po szyję), test kwalifikacji (godzinka dla sprawdzenia czy znam się na robocie, w której mam kilkuletnie doświadczenie) zdałam bardzo dobrze to i tak nie zostałam przyjęta. Uczciwie wyceniłam swoje wykształcenie i doświadczenie, bo nie po to zamierzam zmienic pracę by nie miec lepiej. Dlaczego nie dostałam pracy? Bo rzekomo za daleko mieszkam i za dużo chcę za swoją pracę,a tak w ogóle to mają cynk, że niedługo dwa zakłady pracy o podobnym profilu padną, to pewnie znajdą kogoś tańszego. Konkluzja? Po dwóch dniach kolejny raz wystawili tę samą ofertę i do dzisiaj co dwa dni ja ponawiają (a to już kilka tygodni)- chyba jednak, jak chce się specjalisty to trzeba zapłacic, ale Janusze biznesu wolą poczekac i ponarzekac.

 • hodge

  Oceniono 18 razy 6

  niskie place, niski wzrost zatrudnienia

 • umberos

  Oceniono 6 razy 4

  Jak rząd przestanie rozdawać pieniądze za darmo w postaci 500+ to gwarantuje, że zatrudnienie zacznie rosnąć. Co to za poroniony pomysł, aby bez względu na to czy rodzice pracują czy nie rząd rozdawał pieniądze innych podatników ? Niech pracują, dostają ulgi podatkowe, karty umożliwiające zakup produktów bez VAT- PO PROSTU NIECH ŻYJĄ Z WŁASNEJ PRACY.

 • smok61

  Oceniono 8 razy 4

  To już informacja dla ostatnich kretynów ...
  ...:D :D
  Jeżeli bezrobocie w Polsce jest najniższe w Eurropie ....to przecież wzrost zatrudnienia musi spadać ....to chyba logiczne ...;D :D :D
  Bo jakby rosło i rosło ...i rosło ...to byśmy musieli mieć po cztery etaty ...a później po pięć ...a później po szesć ...
  Ale w końcu też by przestało rosnąć ....i wtedy "czytelnicy" GW dowiedzielby się , że "wzrost zatrudnienia mamy najniższy w europie" ...
  Wy mnie kiedyś wykończycie ....;D :D ....i ci wasi "komentatorzy" ...;D ;)

 • morsik2

  Oceniono 3 razy 3

  "Odpowiedni kandydat do pracy", czyli według pracodawcy taki, który popracuje za miske ryżu, abo wręcz będzie dopłacał do tego że do tej pracy może przyjść.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX