Mieszkania w Polsce coraz droższe. W niektórych miastach wzrosty cen są nawet dwucyfrowe

Ceny mieszkań w maju były wyższe niż rok temu średnio od 6,4 proc w Krakowie aż do 15,5 proc. w Gdańsku. Wzrost cen napędzają zakupy pod wynajem i niskie stopy procentowe.

Nasz rynek mieszkaniowy jest mocno rozgrzany. Potwierdzają to liczby z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera dotyczącego transakcji zawieranych w maju.

We wszystkich analizowanych przez Metrohouse i Expandera miastach ceny były wyraźnie wyższe niż rok temu. Najbardziej podrożały mieszkania w Gdańsku i we Wrocławiu – odpowiednio o 14,5 proc. i 12,3 proc. Najmniej – ale też niemało w Krakowie – o 6,4 proc.

Dzisiaj za 57-metrowe lokum w Warszawie trzeba średnio zapłacić ponad 457 tys. zł, a w Krakowie za 56 metrów ponad 354 tys. zł.

Ceny transakcyjne mieszkań w maju 2018 roku.Ceny transakcyjne mieszkań w maju 2018 roku. Raport 'Polski Rynek Nieruchomości', Metrohouse i Expander

- Podwyżki napędza dobra sytuacja w gospodarce oraz nieustający trend inwestowania w nieruchomości, który wspomaga zarówno sprzedaż w biurach deweloperów, ale także i na rynku wtórnym – twierdzi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Duże znaczenie, jego zdaniem, ma również obecny (niski) poziom stóp procentowych, dzięki któremu łatwiej jest finansować zakup mieszkania kredytem hipotecznym.

Czytaj więcej: Czy warto jeszcze kupić mieszkanie na wynajem?

70 proc. zakupów za gotówkę. Ale popyt na kredyty i tak ogromny

- Ponad 18 miliardów kredytów wypłaconych w pierwszych czterech miesiącach br. pokazuje, jak olbrzymim zainteresowaniem cieszy się rynek nieruchomości. Jeśli dodamy do tego, że nawet ponad 70 proc. zakupów finansowanych jest gotówką, to możemy sobie wyobrazić skalę zakupów na rynku nieruchomości – czytamy w raporcie Metrohouse i Expandera.

Według Biura Informacji Kredytowej, na co zwracają uwagę autorzy raportu, wartość wniosków o kredyt hipoteczny złożonych w maju była aż o 25 proc. wyższa niż rok temu.

Banki, które mają atrakcyjną ofertę są wręcz zasypywane teraz wnioskami – uważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. I to rodzi pewne problemy.

- Wtedy mogą sobie wybierać najlepszych klientów, a tych nieco słabszych odrzucać. Dlatego najbezpieczniej jest obecnie wnioskować do trzech banków jednocześnie. Dwa powinny oferować atrakcyjne warunki. Trzeci to wariant awaryjny. Powinien on być wybrany na podstawie aktualnej sprawności procesu rozpatrywania wniosków. – doradza Jarosław Sadowski.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (89)
Mocno drożeją mieszkania. Wzrosty cen są nawet dwucyfrowe
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 34 razy 20

  To raczej sygnał do niepokoju niż do radości. Mieszkania drożeją = ludzie ubożeją, a pustego pieniądza przybywa....... Oj jest się czego obawiać drodzy państwo czekamy na kolejne prezenty od władzy 300+ i 1000+ a za jakiś czas okaże się, że Grecja to mały pikuś.
  Tylko, że już wtedy "mózg" całych tych pomysłów z d.... rodem, będzie już poza zasięgiem prawa i gniewem wściekłego suwerena.

 • kamuimac

  Oceniono 27 razy 15

  realna inflacja dwucyfrowa to i wzrosty cen mieszkan dwucyfrowe

  a no tak przecież tak jak za prl-u tanieją lokomotywy wiec gospodarka hula.

  tak sie dzieje jak naród głosuje na socjalistów

 • stefanek.burczymucha

  Oceniono 22 razy 14

  sku...syny, za duza koncentracja kapitalu, bedzie jak w UK, a normalni ludzie za 10 lat to tylko o wynajmie beda mogli pomarzyc.

 • gefreiterhaber

  Oceniono 13 razy 9

  w Polsce sa tylko 3 lokalizacje gdzie nieruchomosci zawsze beda drogie, Wwa, Kw, wybrzeze i Mazury, reszta to trzeci swiat i tam, poza wyjatkami, mieszkania beda tanie. 300 m w jakichs miescinach typu Kielce to jak 20 m2 w Wwie.

 • deco.derr

  Oceniono 6 razy 6

  Jazda trwa, w koncu pierwszy raz w historii stopy % sa nizsze niz w USA. A niedlugo beda duzo nizsze, o ponad 2% bo Jankesi dalej podnosza.

 • grzespelc

  Oceniono 8 razy 6

  I jak słyszę reklamy, gdzie namawiają do inwestowania w "apartamęty" z "gwarantowaną stopą zysku 7%", to czuję, że za chwilę bańka pęknie.

 • saves

  Oceniono 12 razy 6

  To tylko pokazuje jakie zaufanie Polacy mają do banków. Te zas.ane odsetki niech sobie wsadzą głęboko i popchną kijem od szczotki. Zysk z mieszkań jest podwójny - wynajem i wzrost wartości samej nieruchomości. Można spokojnie 10% rocznie wyciągnąć.

 • 99makabra1977

  Oceniono 7 razy 5

  PIS się bogaci i ucieka w nieruchomości. Następny będzie Londyn jak w Rosji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX