Płaca minimalna w 2019 r. Rząd podał ostateczną kwotę. Rafalska przegrała bój

Rząd proponuje, aby minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło od 2019 roku do 2220 zł z 2100 zł obecnie obowiązujących, co oznacza to wzrost o 120 zł (5,7 proc.) - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Ponadto rząd zaproponował również podniesienie minimalnej stawki godzinowej do 14,50 zł w 2019 r. z 13,70 zł w 2018 r. Propozycje płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej rząd przedstawił do negocjacji Radzie Dialogu Społecznego, w której poza stroną rządową zasiadają także przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych. Negocjacje powinny zakończyć się w ciągu 30 dni.

W relacji do prognozowanego w 2019 roku przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej minimalne wynagrodzenie za pracę 2220 zł kształtowałoby się na poziomie 46,6 proc. - wyliczył resort pracy.

Według szacunków resortu pracy podniesienie minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2220 zł przełoży się na wzrost wydatków budżetu państwa w 2019 roku z tytułu tzw. 'podwiązek' (tj. świadczeń i składek finansowanych z budżetu państwa ustalanych w oparciu o minimalne wynagrodzenie za pracę) o ok. 215 mln zł w skali roku. Z danych GUS wynika, że liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej wynosi ok. 1,5 mln osób, a zarazem 13% ogółu liczby pracowników najemnych w przeliczeniu na pełne etaty

- podało również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Płaca minimalna nie po myśli resortu pracy

Warto przypomnieć, że resort kierowany przez Elżbietę Rafalską proponował, aby płaca minimalna wynosiła w 2019 r. 2250 zł. Na to absolutnie nie chciało zgodzić się Ministerstwo Finansów, które optowało za najniższą podwyżką, na jaką pozwalały przepisy, czyli o 117 zł - do 2217 zł. Jak widać, ostateczna propozycja rządu - 2220 zł - jest znacznie bliższa oczekiwaniom resortu finansów niż pracy.

Podwyżkę płacy minimalnej "tylko" o 120 zł zapewne będą wspierać pracodawcy. Konfederacja Lewiatan proponowała bowiem wcześniej wzrost o ustawowe minimum, czyli o 117 zł.

W zgoła innych nastrojach będą będzie organizacje pracowników. Wcześniej OPZZ oczekiwał podwyżki o 283 zł, a Solidarność o 178 zł.

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (24)
Płaca minimalna w 2019 r. Rząd podał ostateczną kwotę
Zaloguj się
 • mariohudds

  Oceniono 12 razy 8

  Rafalska, to to rude co wzięło parę baniek na ministerstwo, które wymyśliło zasady 500+, które mogłaby wymyślić 1 klasa gimnazjum, czyli 500 od drugiego dziecka, a od pierwszego jak masz tyle, bo jak o 1 grosz więcej, to nie dostaniesz? Geniuszka normalnie.

 • malgojb

  Oceniono 4 razy 4

  Czyli jak rozumiem płace nie mogą być za wysokie bo socjale nie mogą wzrosnąć? Uzasadnienie godne rozdawniczego państwa nie ma co, za dużo dają to muszą karać pracujących.

 • mirrad67

  Oceniono 6 razy 4

  UE wprowadzi 2,8 mld € kar odwetu na towary z USA !!!
  Unia Europejska będzie nakładała na towary pochodzące z Ameryki taryfy o wartości 2,8 mld EUR (3,3 mld USD) po tym, jak Waszyngton zastosował cła na stal i aluminium z Europy, AFP i Reuters.
  Środki zostaną przyjęte przez Komisję Europejską, której kolejne spotkanie zaplanowano na 20 czerwca, według agencji Reuters. Taryfy powinny obowiązywać do końca czerwca lub na początku lipca.

  "Państwa członkowskie jednomyślnie jednogłośnie poparły plan Komisji dotyczący przyjęcia środków równoważących taryfy celne USA w odniesieniu do stali i aluminium", powiedział Komisji Europejskiej AFP pod warunkiem zachowania anonimowości.

  "UE wykona swoje prawa do amerykańskich produktów o wartości do 2,8 miliarda euro (3,3 miliarda dolarów) handlu, o czym poinformował WTO", źródło prowizji dodane w wywiadzie dla AFP.

  Środki odwetowe dotkną emblematycznych amerykańskich eksportów, takich jak motocykle Harley-Davidson, whisky bourbon, dżinsy i inne towary.

  Niedawno USA wprowadziły cła na stal i aluminium pochodzące od sojuszników w Unii Europejskiej, Meksyku i Kanadzie. Kary handlowe, 25 procent od importowanej stali i 10 procent od importowanego aluminium, weszły w życie 1 czerwca.

 • remo29

  Oceniono 3 razy 3

  Kilku nierobów decyduje ile pieniędzy ma dać pracodawca pracownikowi, ale w międzyczasie podpierydoli połowę z tytułu ZUS, podatków itd.

 • Radek Radzio

  Oceniono 7 razy 3

  Czyli przeciętny urzędnik będzie zarabiał minimalną pensję... Minimalna rośnie 5-10% rocznie a pensja urzędnika stoi w miejscu od 8 lat...
  Zaraz zacznie się bunt urzędników państwowych

 • mirrad67

  Oceniono 7 razy 3

  Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew ogłosił plan podniesienia wieku emerytalnego o osiem lat dla kobiet do 2034 r. Io pięć lat dla mężczyzn do 2028 r., Dodając, że był to nieunikniony środek ze względu na rosnącą liczbę emerytów.

  Projekt ustawy, który został zatwierdzony w czwartek przez rząd w celu sporządzenia projektu ustawy, przewiduje stopniowe zwiększanie wieku emerytalnego od 2019 r. Ostatecznie wiek emerytalny dla mężczyzn ma wzrosnąć z obecnych 60 do 65 lat. do roku 2028, a wiek emerytalny dla kobiet zostanie podniesiony z 55 do 63 lat do roku 2034.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 6 razy 2

  Beata Szydło przez dwa lata po kryjomu sama sobie przyznawała wielotysięczne premie,
  a teraz kłócą się o 50 PLN dla biedaków?

  BUAHAHAHAHA!
  W Polsce widać można nasr... suwerenowi na ryj i nie ponieść żadnych konsekwencji :D

 • qlll

  Oceniono 1 raz 1

  Super. Coraz bardziej płaca minimalna przekracza "wartość" pracy ludzi bez wykształcenia i doświadczenia. Do tego duży socjal i rośnie armia nierobów z wymaganiami. Za jakiś czas wszędzie będziemy obsługiwani przez maszyny.

 • tojamyszka

  Oceniono 1 raz 1

  Zdechnąć nam przyjdzie . W roku 2018 najniższa płaca wzrosła o 5% , zaś emerytury i renty o 2,98. Wczoraj było huuuura , że emerytury wzrosną o 3,29% a najniższa płaca o 5,7% . Już dziś najniższa emerytura to 1029zł a najniższa płaca to 2100,00 Zatem i wzrostu procentowe , nawet gdyby były takie same dają więcej w wynagrodzeniach niż w emeryturach . Zdechnąć przyjdzie . A wy babcie Rydzykowne i dziaduszki głosujcie dalej za PiS. Taaaki Wam i mnie dobrobyt tworzą. Ja przynajmniej w/g nich nie jestem Polką , to mi i tak łaskę robią , że w ogóle nie cofnęli świadczenia . Jestem gorszym sortem ze zdradziecką mordą . A co . Patrzę w lustro i faktycznie niby nikogo nie zdradziłam , ale gęba mi się nie podoba . Chyba w tle ujrzałam posła z koalicji rządowej albo Kukiza . Ojczyznę dojną daj nam zwrócić Panie modlił się Prezydent Duda i wymodlił. dla swoich , dla siebie a co z nami ? Jak żyć Pani Minister , jak żyć ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX