Rosja: Mundial zajął obywateli, a w tym czasie rząd podnosi VAT i wiek emerytalny

Na godziny przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw świata w Rosji, władze kraju ogłosiły plan podniesienia wieku emerytalnego i podwyżki podatku VAT.

Główna stawka podatku VAT w Rosji ma zostać podniesiona od 1 stycznia 2019 r. z obecnego poziomu 18 proc. do 20 proc. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapewnia, że podwyższenie VAT nie dotknie ulgowych stawek obowiązujących obecnie np. żywność dla dzieci i lekarstwa. Podwyżki VAT są spowodowane koniecznością sfinansowania zapowiadanych programów socjalnych, w tym rosyjskiego odpowiednika "500 plus" czy podwyżki płacy minimalnej, a także zwiększania wydatków m.in. na ochronę zdrowia czy infrastrukturę.

Jak wyliczył minister finansów Rosji Anton Siłuanow, rząd co roku dzięki podwyżce VAT będzie zdobywał 600 mld rubli, czyli ok. 9,6 mld dolarów. Obecnie co trzeci rubel trafia do rosyjskiego budżetu właśnie z podatku VAT. Siłuanow dodawał, że podwyżka VAT może podnieść inflację w Rosji o ok. 1,5 p.p., do 4-4,5 proc. w przyszłym roku (odczyt inflacji w maju br. rok do roku wyniósł 2,4 proc.).

Wiek emerytalny też w górę

Podniesiony w Rosji ma zostać także wiek emerytalny - z aktualnych 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn do kolejno 63 i 65 lat. Zmiany miałyby być wprowadzane od 2019 r. stopniowo - tak, aby do docelowego wieku emerytalnego dojść  w 2028 r. w przypadku mężczyzn i w 2034 r. w przypadku kobiet. Te zasady nie będą dotyczyć m.in. osób już pobierających świadczenia emerytalne, osób z minimum 40-letnim (dla kobiet) i 45-letnim (dla mężczyzn) stażem pracy, wielodzietnych kobiet (5 dzieci lub więcej), niepełnosprawnych czy osób pracujących w trudnych i niebezpiecznych warunkach.

Propozycja podwyższenia wieku emerytalnego jest tłumaczona m.in. rosnącą długością życia Rosjan, malejącą liczbą osób w wieku produkcyjnym czy tym, że dłuższy staż pracy będzie oznaczał wyższą emeryturę.

- Musimy podjąć decyzję co do wieku emerytalnego - mówił miesiąc temu rosyjskiej Dumie Miedwiediew. - Aktualne zasady zostały ustalone w latach 30., gdy przewidywana długość życia wynosiła około 40 lat. Od tego czasu życie w kraju się zmieniło - dodawał premier. Dziś przeciętna przewidywana długość życia w Rosji to ok. 72 lata - 66-67 dla mężczyzn i 76-77 dla kobiet. Choć wiele zależy tutaj od miejsca zamieszkania.

.. źródło: sashat.me

.. źródło: sashat.me

Trudno przypuszczać, żeby zbieżność dat rozpoczęcia mundialu w Rosji i zapowiedzi podwyższania VAT i wieku emerytalnego była przypadkowa. Prawdopodobnie wybrano ten moment, żeby „piłkarski szał” nieco przykrył medialnie zmiany, którym sprzeciwia się ok. 90 proc. obywateli.

***

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (167)
Rosja: Mundial zajął obywateli, a w tym czasie rząd podnosi VAT i wiek emerytalny
Zaloguj się
 • juriyy.c

  Oceniono 29 razy 27

  w Polsce nie potrzeba mundialu, wystarczy jedna noc i zmiana na gorsze, po co robić igrzyska

 • marc.pl

  Oceniono 19 razy 19

  Cały świat podnosi wiek emerytalny nawet tak bogate kraje jak Japonia, jedyna Polska idzie pod prąd w drugą stronę obniżając wiek emerytalny - skutki tego niebawem Polacy boleśnie poczują na własnych plecach gdy dostaną 800 zł. emerytury i perspektywę pracy do grobowej deski. Pisowscy populiści przekonali Polaków do emerytalnego samobójstwa.

 • rozterka47

  Oceniono 21 razy 17

  Jednym słowem , nie da się zwiększać socjalu nie zwiakszając podatków a demografia wymusza podniesienie wieku emerytalnego , Putin głupi nie jest .

  Tylko durny PIS uważa , że na wszystko są pieniądze , można rozdawac z pustego czytaj ( pozyczonego ) i obniżać wiek emerytalny . Dzięki temu oszustwu wygrał wybory.

 • yokoono23

  Oceniono 12 razy 12

  A nasza dyktatura jednym daje(swoim)innym zabiera ,jak jedną ręką robi sobie dobrze rzucając plebsowi ochłap to drugą dewastuje TK i SN.

 • student_zebrak

  Oceniono 17 razy 11

  zwiekszenie wieku emerytalnego jest bardzo rozsadna decyzja czego niestety nie rrozumieja Wolacy.
  Zderzenie z rzeczywistoscia bedzie dla nich wielka przykroscia.

 • gangut

  Oceniono 45 razy 9

  Jak VAT i wiek emerytalny podnosił Tusk to Gazeta trąbiła o dalekowzrocznych i odpowiedzialnych decyzjach męża stanu. Więc tutaj pewnie jest podobnie.

 • 1adasq

  Oceniono 22 razy 8

  nie wiem czemu ale cały czas mam wrażenie że na wschód od odry państwa narodowe są po to aby doić swoich obywateli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX