Zaskakujący spadek zatrudnienia w firmach w Polsce. Najsłabszy maj od 2009 roku. Co się dzieje?

Z najnowszych danych GUS wynika, że w maju na etatach pracowało w Polsce 6 210,2 tys. osób, czyli o ponad 2 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Coraz większym problemem jest znalezienie chętnych do pracy.

- W maju 2018 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,7 proc., licząc rok do roku, i wyniosło 6 210,2 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 7 proc. i wyniosło 4 696,59 zł - czytamy w suchym komunikacie naszych statystyków.

Z powyższego wynika, że w ujęciu miesięcznym, a więc w porównaniu do kwietnia, zatrudnienie spadło o 2,1 tys. osób. Pod tym względem był to najsłabszy maj od 2009 roku, na co zwraca uwagę mBank w swoim komentarzu do danych GUS.

- Spodziewaliśmy się wzrostu o 3,8 proc. za sprawą korzystnego efektu bazy z maja zeszłego roku - dodają analitycy z mBanku.

Skąd ten spadek zatrudnienia? Być może zadziałał tutaj opóźniony efekt zakazu handlu w niedzielę, co mogło, zdaniem mBanku, spowodować spadek liczby etatów w sklepach. - Wystarczy do tego ograniczenie czasu pracy - tłumaczą jego ekonomiści.

Czytaj więcej: Mocno drożeją mieszkania. Wzrosty cen są nawet dwucyfrowe. 

Zakaz handlu to jednak nie wszystko, co wpływa na aktualną kondycję naszego rynku pracy. Rąk do pracy brakuje coraz bardziej.

- Od dłuższego czasu piszemy, że aktualne dynamiki zatrudnienia nie są do utrzymania w dłuższym okresie ze względu na coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników, nie tylko wykwalifikowanych - przypomina mBank w swoim komentarzu.

I w tym roku, jak dalej w nim czytamy, możemy ponownie zobaczyć spadki zatrudnienia w ujęciu miesięcznym. Problemu braku rąk do pracy nie da się bowiem szybko rozwiązać.

Czytaj więcej: Spadek ubóstwa w Polsce. Lepiej żyje się głównie rodzinom z dziećmi i mieszkańcom wsi

A co z wynagrodzeniem?

mBank skomentował również dane GUS dotyczące naszych pensji w maju. Analitycy zauważają, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w maju o 7 proc. w stosunku do danych sprzed roku, a więc nieco poniżej ich prognoz.

Tłumaczą to niekorzystnym układem kalendarza. Rozkład dni wolnych sprzyjał długim urlopom, a to obniżyło ruchome składniki wynagrodzeń w przetwórstwie przemysłowym i budownictwie.

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (125)
Zaskakujący spadek zatrudnienia. Najsłabszy maj od 2009 roku. Co się dzieje?
Zaloguj się
 • marc.pl

  Oceniono 33 razy 27

  Fikcja, czyli jak rząd odbudowuje stocznię. Wicepremier Morawiecki w 2017 roku położył stępkę pod budowę promu, na który nie ma nawet projektu. To, co się stało na pochylni Wulkan w Szczecinie, można porównać do położenia kamienia węgielnego pod budowę domu, na który nie ma jeszcze projektu, nie mówiąc o pozwoleniach. Położenie stępki to był teatr, w którym stocznia mająca zbudować prom musiała do zespawania prostej konstrukcji wziąć podwykonawcę. Szumnie rozpoczęta przez rząd budowa promu w Stoczni Szczecińskiej to fikcja bez dokumentacji i pozwoleń.

 • umberos

  Oceniono 15 razy 15

  Skoro pieniądze są rozdawane za darmo w 500+ to nie mamy się czemu dziwić. Zazwyczaj to wygląda tak, że Janusz i Grażyna mając dwójkę dzieci decydują, iż Grażyna zajmuje się dziećmi, a Janusz prosi swojego pracodawce o pieniądze pod stołem , a minimalną na papierze, a wszystko to , aby dostać kaskę już na pierwsze dziecko. To bardzo częsta praktyka szczególnie w małych miejscowościach - pytanie brzmi czy jest to uczciwe ? Taka rodzina nie dorzuca się do budżetu państwa praktycznie wcale, a czerpie z niego całymi garściami. Uważam, że program 500+ powinien zmienić sposób wypłacania świadczeń, aby zmusić ludzi do uczciwości i nie krzywdzić w ten sposób pozostałych ludzi, którzy uczciwie pracują i płacą podatki od tego co zarobili nie ukrywając swoich dochodów. 500+ powinno być wypłacane w postaci ulg podatkowych: zwrot z podatku dochodowego, specjalnych kart umożliwiających zakup produktów bez VAT itp... W takiej sytuacji przynajmniej wiem, że dana rodzina utrzymuje się z własnej pracy, a nie cudzej (mojej).

 • guru133

  Oceniono 41 razy 15

  Początek upadku polskiej gospodarki, ale jak się nierobom daje forsę za frajer, to nie dziwota że nie ma kto pracować.

 • jorga

  Oceniono 17 razy 13

  ....przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło 4 696,59 zł
  To ja spytam gdzie są takie firmy, które tyle płacą ?! Chętnie się tam zatrudnię !!!

 • qatroscc

  Oceniono 18 razy 12

  Jakim cudem wpuściliśmy 1,5 mln Ukraińców, a w ZUSie widnieje 0,15 mln? Interesuje się ktoś tym?

 • d1r3ct

  Oceniono 16 razy 12

  POPiS sprowadza do Pracy Ukraińców, a mówi się, że chcą tanich pracowników z Azji...Tak Kaczyński i PiS dbają o polskich pracowników, o obywateli. Ludzie pracujący zagranicą nie mają do czego wracać skoro popularne są umowy zlecenia czy tani pracownik z Ukrainy czy Azji. Tylko różnica jest taka, że Polska nadal jest praktycznie tam gdzie była. Nie staliśmy się nagle Niemcami czy Wielką Brytanią. Nie mamy nagle wielkiej gospodarki, nie potrzebujemy szybkiego i dużego napływu siły roboczej. Bo ona jest, ale musi ciągle wyjeżdżać. A koszty pracy w Polsce w stosunku do innych państw UE są jednymi z najniższych!
  Od SLD przez PO po wasz ukochany PiS...wszyscy tak samo klęczą przed korporacjami, podpisują wszystko czego sobie korporacje czy rząd USA zażyczy. PO chciało ACTA, a PiS podpisał CETA. TTIP się nie udało...bo w innych państwach Unii były protesty.

 • napletekgandalfa

  Oceniono 26 razy 12

  An odzieje się to że firmy zamiast zatrudniać Polaków na umowy, zatrudniają ukraińców na czarno.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 10 razy 10

  No cóż się stało? Zgodnie z tym czego chciał rząd kto nie miał pracy wyjechał, część się zwolniła i z 500+ i zasiłków dostaje więcej niż z pracy to po co sobie szkodzić, w otoczeniu makro nikt normalny firmy nie otworzy bo po co się kopać z koniem? A ci co w sitwie pisslamskiej doją do uczciwej pracy też nie pójdą. Ciemny Lud kupuje igrzyska łapania gaya, disco polo i mundial i leży z piwem z lidla na kanapie przed telewizorem. Dobra zmiana, tfu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX