Doświadczenia z cenami na autostradzie A2 niczego rządu nie nauczyły? Szykują nową koncepcję

Na brakujące odcinki S6 i S10 zabrakło pieniędzy, rząd chce więc znaleźć firmy gotowe je zbudować i obsługiwać. Kosztowne doświadczenia z autostradami najwyraźniej nie dały do myślenia.

Dotychczas w Polsce nie mieliśmy wielkich doświadczeń w budowie dróg w ramach partnerstwa prywatno - publicznego (PPP), niemniej prywatne firmy wybudowały np. odcinki autostrad A2 i A1. W przypadku przebiegającego przez Wielkopolskę odcinka A2 można tu mówić o jednej z najdroższych autostrad w Europie (stawka to 40 groszy za kilometr).

Teraz rząd może jednak mocniej postawić na partnerstwo prywatno-publiczne. Ma bowiem problem ze znalezieniem środków na dokończenie inwestycji w drogi S6 (odcinek między Lęborkiem i Wejherowem) oraz drogi S10 między Bydgoszczą a Toruniem.  

Czytaj więcej: Via Baltica bliżej. Nowy odcinek droga ekspresowej S61 zaprojektuje i zbuduje Budimex

Kierowcy zapłacą za podróż ekspresówkami?

Rząd szykuje na razie koncepcję modelu PPP przy budowie i utrzymaniu dróg. Kierowców najbardziej zapewne interesuje to, czy będą musieli płacić za przejazd odcinkami wybudowanymi w ramach partnerstwa prywatno - publicznego. Gdyby rząd wybrał taki model, mogłoby to grozić windowaniem opłat jak na autostradach, których operatorami są prywatne podmioty. Jednak resort infrastruktury zarzeka się, że w planowanym modelu drogi ekspresowe będą bezpłatne dla samochodów osobowych.

Firmy wybrane na wykonawcę i operatora odcinków zbudowanych w ramach PPP mają cyklicznie dostawać pieniądze za dostępność z środków publicznych. Inaczej mówiąc - każdy podatnik dołoży się do funkcjonowania takich odcinków. Co powoduje, że różnicą między odcinkami zbudowanymi w ramach PPP a normalnymi drogami będzie tylko to, że operator drogi będzie chciał mieć zysk, podczas gdy GDDKiA czy samorządy utrzymujące drogi zysku przynosić nie muszą.

Czytaj więcej: Via Carpatia objęta ważnym europejskim programem. "Bardzo dobra wiadomość dla Polski"

Potrzebna zgoda Unii?

Według "Gazety Prawnej", resort infrastruktury prowadzi teraz staranne analizy finansowe i zdaje sobie sprawę, że kwestia zobowiązań wobec operatorów odcinków zbudowanych w ramach PPP będzie wymagała pewnych ustaleń z Eurostatem, unijnym biurem statystycznym. Bez zgody Eurostatu na inną kwalifikację, kwoty zobowiązań będzie trzeba bowiem wliczać do długu publicznego. Zdaniem resortu inwestycji i rozwoju, pozytywna opinia Eurostatu w tej kwestii jest podstawowym warunkiem do tego, by można było wybrać partnera do inwestycji i zawrzeć umowę PPP.

W Polsce obecnie są trzy odcinki autostrad, których operatorami (koncesjonariuszami) są prywatne podmioty. To odcinki Kraków-Katowice (A4), Świecko-Konin (A2) i Toruń-Gdańsk (A1). Opłaty dla aut osobowych wahają się od około 16 groszy za kilometr w przypadku A4 i A2 do nawet 40 groszy za kilometr w przypadku A2 na odcinku Nowy Tomyśl-Konin. Sytuacja na A2, której koncesjonariuszem jest spółka Autostrada Wielkopolska, jest przedmiotem wielu kontrowersji związanych właśnie z wysokimi cenami oraz tajnymi załącznikami do umów pomiędzy rządem a koncesjonariuszem.

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (137)
Drogi ekspresowe maja powstawać w partnerstwie publiczno-prywatnym
Zaloguj się
 • year68

  Oceniono 67 razy 57

  Podatek w paliwie, opłata ekologiczna, VAT, akcyza i jeszcze opłata za przejazd. Ile razy jeszcze będziecie nas okradać żeby było dla uprzywilejowanych?

 • adamtko

  Oceniono 42 razy 38

  Doświadczenia z cenami na autostradzie A2 niczego rządu nie nauczyły?
  ==
  Rządu? Rząd nie jeździ za swoje, ba, czasem w ogóle nie jeździ tylko lata.
  Do Du*y ta zmiana...

 • n0th

  Oceniono 44 razy 36

  Hahah najlepsze jest to, że na S6 było zapewnione dofinansowanie unijne, wystarczył naprawdę relatywnie niewielki wkład własny.
  I zamrozili przetargi, bo przecież kasa jest niezbędna na kupienie Janusza i Grażyny, 500+, 300+, wszystko wszystkim+,

  Durny suwerenie bogactwo bierze sie z ciezkiej, systematycznej pracy. Z nieba pieniądze same nie lecą. Co najwyżej ptak może nasr.... Wspomnicie jak bedziecie kupować euro i dolara po 10 zł, a inflacja skoczy do 100% miesięcznie

 • issa-a

  Oceniono 29 razy 25

  Banda złodziei...
  Panie Morawiecki! na co ida moje podatki, skoro do wszystkiego mam dokladać z drugiej kieszeni?
  Oddajcie mi moje podatki! to wtedy moge finansowac drogi, lotniska, słuzbę zdrowia i wuj wie co.
  Nie mam OCHOTY oplacac ze swoich podatkow waszych pensji i głosów, w ramach wszystkich +.
  Ja swoje dzieci wychowałam za swoje pieniadze, nie mam zamiaru dokladać do cudzych bachorow,. Nie mam zamiaru dokładac do cudzych mieszkan - na swoje mieszkanie zapierd...łam sama (no, z meżem), nie mam zamiaru dokladac do czyichś książek - ja sama co wrzesień buliłam 1000 zł na ksiazki dla dzieci.
  W doopie mam takie państwo, które tylko drenuje moją kieszeń, nie dajac w zamian niczego.
  Panie, tfu, Morawiecki! W tym kraju zyja nie tylko wielodzietne rodziny, ktorym robic sie nie chce. Oddaj pan ze swoich "oszczednosci" z 10mln zl, jak pan taki Janosik jestes, a nie z mojej kieszeni.
  Przy urnach przekonasz sie pan, ile w tym kraju jest rodzin "wykluczonych" z waszych dotacji, które muszą utrzymywac "wasze" bachory, mieszkania i wuj wie jakie jeszcze mrzonki.

 • umberos

  Oceniono 19 razy 19

  Viniety kur....aaa !! Po co te bramki do jasnej....

 • masta_of_dizasta

  Oceniono 22 razy 18

  To może by tak Rydzykowi tym razem nie dać? Choć trochę by się może dało za te pieniądze zbudować, co?

 • sacc77

  Oceniono 21 razy 17

  Jak to?!
  (nie)Rządowi bankstera Morawieckiego na coś zabrakło pieniędzy?!
  Przecież gospodarka się rozwija a budżet ma nadwyżki!
  Czyżby Jego Banksterska Wilekosc rozmijał się z prawda czyli mówiąc wprost po prostu ordynarnie po chamsku KŁAMAŁ?
  No cóż... w końcu to tylko bankster....

 • Mac Kacz

  Oceniono 17 razy 17

  Prywaciarze WY..pier z autostrad a na autostradach i exppresowych jeden a system panstwowy oparty na winietach. Jak jest w Czechach Austrii i będzie w Niemczech.
  Dość nabijanie ķabzy cwaniakow i bankierów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX