Znaczny spadek liczby pracowników tymczasowych. Firmy coraz częściej oferują im etaty

Marta Piątkowska

2018-06-25 07:07

Polskie Forum HR (PFHR) podsumowało sytuację na rynku agencji zatrudnienia w pierwszym kwartale 2018 roku, analizując wyniki firm członkowskich, reprezentujących blisko połowę wartości rynku pracy tymczasowej i jednej trzeciej rynku rekrutacji stałych. Wnioski? Jeżeli ktoś chce wynająć pracowników na sezon, to może mieć problem.

Do 106 tys. spadła liczba pracowników tymczasowych zatrudnianych przez firmy członkowskie PFHR. To aż o 11 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Szacunkowo w całej Polsce, w pierwszym kwartale tego roku zatrudnionych było w sumie około 338 tys. pracowników tymczasowych.

,, Mając na uwadze sytuację na rynku pracy, informacja ta nie jest zaskoczeniem. Pracodawcy, w tym również agencje zatrudnienia, mają problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy, a napływ pracowników z Ukrainy niestety nie jest wystarczający, aby te deficyty zredukować. Dodatkowo, pracodawcy częściej oferują stałe zatrudnienie, stąd zwiększony przepływ pracowników z agencji do firm pracodawców użytkowników

– komentuje Agnieszka Zielińska, Kierownik Polskiego Forum HR.

Mniej pracowników, ale pieniędzy więcej

W porównaniu do 1Q 2017 roku obroty agencji pracy tymczasowej należących do PFHR wzrosły o 6 proc. osiągając poziom ponad 892 mln PLN. Ma na to wpływ przede wszystkim wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 1Q2018, który jak podaje GUS był
na poziomie ponad 7 proc.

Branża produkcyjno-przemysłowa ma problem

Jak wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, polska produkcja przemysłowa w okresie letnim chce zwiększyć zatrudnienie o 23 proc. Do tej pory posiłkowali się pracownikami z Ukrainy lub właśnie agencji pracy tymczasowej, ale w tym roku te rozwiązania już nie są takie oczywiste.

,, Liczba ofert pracy na rynku sprawia, że poziom rotacji także się nasila. W wyniku tego, część pracodawców nawet nie mając dziś otwartych nowych wakatów jest w permanentnym procesie rekrutacji, aby reagować właśnie na wspomnianą rotację. Poza tym wyciągnięto wnioski z ubiegłorocznego tak zwanego wysokiego sezonu, gdy na skutek braku zasobów część przedsiębiorstw musiała zredukować plany produkcyjne a dziś już co druga firma sygnalizuje takie wyzwanie

- tłumaczy Tomasz Walenczak, ekspert agencji zatrudnienia Manpower.

Polska z prognozą zatrudnienia dla produkcji przemysłowej (+23 proc.) zajmuje czwarte miejsce na tle 26 analizowanych rynków z regionu EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki). Najwyższy wynik w regionie uzyskano na Węgrzech i w Rumunii – po +28 proc.

+++

WIĘCEJ O:

praca tymczasowa agencje pracy tymczasowej zatrudnienie
Weź udział w dyskusji (73)
POLECAMY
"T-Mobile uniknie 4,5 mln zł kary za jednostronne podniesienie ceny abonamentu. Sąd unieważnił decyzję UOKiK"
"Donald Trump zapowiada nowe cła - nawet 400 mld dol.! Chiny odpowiadają. Złoty w dół"
"Produkcja przemysłowa w Polsce. Wzrost w maju słabszy niż miesiąc temu. Ale tylko pozornie. I tak jest lepiej od oczekiwań"
"7 gier na PlayStation 4, w które zdecydowanie warto zagrać. Jeśli masz je jeszcze przed sobą, to szczerze ci zazdroszczę"
"Jak zwolnić miejsce w smartfonie z Androidem? 5 prostych trików [PORADNIK]"
"Co warto zainstalować na nowym telefonie? Oto 7 aplikacji, które warto mieć na start"
"Samsung Galaxy Note 9 ma się czym pochwalić. Wybraliśmy 5 najważniejszych cech wyróżniających nowego flagowca"
"Kilka trików na przyspieszenie smartfona z Androidem. Proste, ale skuteczne sposoby [PORADNIK]"
NAJNOWSZE
18:58 PlayStation 1 powraca. Już w grudniu kultowa konsola Sony znów trafi na sklepowe półki. Znamy cenę
18:19 Poważne problemy niemieckiej linii lotniczej. Klienci Small Planet żądają milionów euro odszkodowań
18:15 7 gier na PlayStation 4, w które zdecydowanie warto zagrać. Jeśli masz je jeszcze przed sobą, to szczerze ci zazdroszczę
16:54 Poczta Polska mówi: STOP. Koniec z nadawaniem telegramów. Przegrały z internetem
16:41 Nawet 200 mld euro. Dania w szoku w związku z gigantycznym skandalem z praniem pieniędzy
16:25 Umowa na kolejny odcinek zakopianki podpisana. "Odwracamy złą decyzję"
14:39 Niebezpieczne szpiegowski program wykryty w Polsce. Może przejąć kontrolę nad smartfonem