Znaczny spadek liczby pracowników tymczasowych. Firmy coraz częściej oferują im etaty

Polskie Forum HR (PFHR) podsumowało sytuację na rynku agencji zatrudnienia w pierwszym kwartale 2018 roku, analizując wyniki firm członkowskich, reprezentujących blisko połowę wartości rynku pracy tymczasowej i jednej trzeciej rynku rekrutacji stałych. Wnioski? Jeżeli ktoś chce wynająć pracowników na sezon, to może mieć problem.

Do 106 tys. spadła liczba pracowników tymczasowych zatrudnianych przez firmy członkowskie PFHR. To aż o 11 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Szacunkowo w całej Polsce, w pierwszym kwartale tego roku zatrudnionych było w sumie około 338 tys. pracowników tymczasowych.

Polskie Forum HRPolskie Forum HR 

Mając na uwadze sytuację na rynku pracy, informacja ta nie jest zaskoczeniem. Pracodawcy, w tym również agencje zatrudnienia, mają problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy, a napływ pracowników z Ukrainy niestety nie jest wystarczający, aby te deficyty zredukować. Dodatkowo, pracodawcy częściej oferują stałe zatrudnienie, stąd zwiększony przepływ pracowników z agencji do firm pracodawców użytkowników

– komentuje Agnieszka Zielińska, Kierownik Polskiego Forum HR.

Mniej pracowników, ale pieniędzy więcej

W porównaniu do 1Q 2017 roku obroty agencji pracy tymczasowej należących do PFHR wzrosły o 6 proc. osiągając poziom ponad 892 mln PLN. Ma na to wpływ przede wszystkim wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 1Q2018, który jak podaje GUS był
na poziomie ponad 7 proc.

Branża produkcyjno-przemysłowa ma problem

Jak wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, polska produkcja przemysłowa w okresie letnim chce zwiększyć zatrudnienie o 23 proc. Do tej pory posiłkowali się pracownikami z Ukrainy lub właśnie agencji pracy tymczasowej, ale w tym roku te rozwiązania już nie są takie oczywiste.

Liczba ofert pracy na rynku sprawia, że poziom rotacji także się nasila. W wyniku tego, część pracodawców nawet nie mając dziś otwartych nowych wakatów jest w permanentnym procesie rekrutacji, aby reagować właśnie na wspomnianą rotację. Poza tym wyciągnięto wnioski z ubiegłorocznego tak zwanego wysokiego sezonu, gdy na skutek braku zasobów część przedsiębiorstw musiała zredukować plany produkcyjne a dziś już co druga firma sygnalizuje takie wyzwanie

- tłumaczy Tomasz Walenczak, ekspert agencji zatrudnienia Manpower.

Polska z prognozą zatrudnienia dla produkcji przemysłowej (+23 proc.) zajmuje czwarte miejsce na tle 26 analizowanych rynków z regionu EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki). Najwyższy wynik w regionie uzyskano na Węgrzech i w Rumunii – po +28 proc.

+++

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (73)
Znaczny spadek liczby pracowników tymczasowych. Firmy przekupują ich etatami
Zaloguj się
 • iq120

  Oceniono 36 razy 32

  Oferta etatu zamiast pracy czasowej to przekupstwo?
  Wie Pani co? Życzę Pani żeby pracodawca zmienił w ramach powiedzmy "optymalizacji" zatrudnienia umowę o pracę ze stałej na czas określony. Poczuje Pani ten dreszczyk emocji gdy czas wypowiedzenia będzie się zbliżał.

 • artur74

  Oceniono 26 razy 24

  Czekam na ten moment aż firmy w Polsce zaczną przekupywać pracowników godnym wynagrodzeniem ;)

 • kamuimac

  Oceniono 27 razy 19

  No coz . Widać że miesiąc w miesiąc z tej krainy mlekiem i miodem płynącej ucieka o wiele więcej rodaków niż nierząd PiSu jest w stanie sprowadzić Ukraińców. Ciekawe co ci nasi rodacy widzą w tym zgniłym imperialistycznym zachodzie który już już zaraz za moment ma upaść przez muzułmanów jak twierdzą naziolki z PiSu

 • kociogon

  Oceniono 24 razy 18

  ROTFL. Przekupują etatami? No co to się porobiło, niedługo to trzeba będzie pracowników przekupywać godziwymi pensjami!

 • eligiusz_podchrapek

  Oceniono 26 razy 16

  Nikt nikogo niczym nie przekupuje... co za paskudny, obraźliwy ton. Popyt przewyższa podaż? Rośnie cena i poprawiają się warunki umów. Chyba jasne.

 • piotre1987

  Oceniono 19 razy 13

  Przecież nasz rynek pracy to dalej dramat, parę procent fachowców ma dobrze reszta którzy chcą pracować ma do wyboru, albo praca w jakiejś bieda fabryce, albo ma się znajomości i coś sie załatwi za więcej niż te 2 tys na rękę, a jeszcze większy dramat jest poza dużymi ośrodkami wojewódzkimi niech redaktorzyny pojada i zobaczą jaki to miód i jaka praca czeka na Polaka i za jakie pieniądze.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 14 razy 12

  Jakaś pińdzia z firmy pluskwy pasożytującej na rynku objawia swoje durnoctwa :P Co to za tytuł? Jakie przekupują etatami? W Bolandii rynek pracy jest wnaturzony, za duże pdatki, za małe zarobki na etacie, za dużo zarabiają managerowie a szczególnie polityczne pluskwy w zarządach spółek skarbu państwa, za dużo kradnie państwo na kościół, rydzyka i dla dojnej zmiany.
  W normalnym państwie agencje pracują normalnie, i mógłbym dla agencji pracować. Merchandiser obsługuje promocje, układa promocje na półkach, robi zdjęcia i wysyła je jako raport. Ma elastyczny czas pracy. Tyle że jak zwykły pracownik zarabia Ł8-10/h i ma płatne chorobowe, urlop, nadgodziny, to pracownik agencji robi swoje, ale na godzinę ma stawkę, która zawiera w sobie dodatek na urlop i wolne-czyli Ł12-15/h. Gdyby agencja płaciła 30zł/h to miałaby chętnych, a jeśli na śmieciówce oferuje płacę uwłaczającą godności to niech się nie dziwi. Studenci mają opcję wyjazdu za granicę, a zwykli ludzie pracują już normalnie. A lenie, którzy biorą 500+ i siedzą na kanapie przed tvpisslam, bo do pracy jest im iść za trudno za takie stawki przecież nie przyjdą.

 • gotlama

  Oceniono 16 razy 12

  A tu ogłoszenie "pracodawcy" : Dam pracę przy tokarkach CNC i frezarkach CNC dla osób posiadających ubezpieczenie w KRUS-ie
  Nie wymagane wykształcenie ani doświadczenie chodź mile widziane będzie jeżeli była styczność z obróbką metali.
  Wymagania: dobry wzrok do wizualnego sprawdzania małych detali, umiejętność do pracy zespołowej.
  Mężczyzna w wieku 27-40l, z własnym środkiem transportu.
  Czas pracy (10-12godz do uzgodnienia, zaczynamy pracę od 8:00)
  Stawka 12 zł/h + płatna przerwa
  Wg stawki 12zł zarobki 2400zł-2880zł

  Praca w cieple pod dachem zima/lato- lekka fizycznie (wymiana detali w maszynach, sprawdzanie jakości, kontrola stanu narzędzi, wynoszenie wiórów itp. jak to przy produkcji)
  Ze względu na brak możliwości um... o pracę zależy mi aby przyszły pracownik miał ubezpieczenie ZDROWOTNE WE WŁASNYM ZAKRESIE (np. ubezpieczenie KRUS )
  Dobrze by było aby dojazd do pracy nie był dłuższy niż 10-15km"

 • mjunhy

  Oceniono 14 razy 12

  Etaty nie rozwiązują problemu z dojazdem do pracy bo do wielu firm na strefach
  nie dojeżdża ani jeden autobus Komunikacji Miejskiej ani PKS i stoją firmy czekając na pracowników a niema do nich dojazdu. Kiedyś zakłady pracy budowały całe osiedla z mieszkaniami dla pracowników w pobliżu miejsca zatrudnienia a teraz nowe firmy nie mają nawet autobusu firmowego którym mogli by dowieść pracowników do pracy. Kiedyś firmy miały swoje szkoły a teraz firma szuka tylko młodych pracowników z minimum dwu letnim doświadczeniem w zawodzie a niema gdzie zdobyć tego doświadczenia bo staże trwają krócej i nie gwarantują zatrudnienia po stażu. Dużym ograniczeniem jest medycyna pracy która eliminuje z rynku pracy pracowników 50+ bo wzrok lub słuch słabszy i zdrowie już nie te.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX