Były sekretarz skarbu USA ostrzega przed kolejną recesją: Kraje nie są przygotowane, straty będą ogromne

Były sekretarz skarbu USA Lawrence Summers ostrzega, że kraje rozwinięte nie są przygotowane na kolejną recesję, zarówno pod względem gospodarczym, jak i politycznym. Jego zdaniem banki centralne powinny być ostrożne z podnoszeniem stóp procentowych tylko po to, aby zatrzymać rosnącą inflację.

- Konsekwencjami kolejnej dekoniunktury będą ogromne straty, znacznie przekroczą one wszelkie negatywne konsekwencje związane z inflacją nieco większą niż 2 proc. – powiedział Summers na konferencji Europejskiego Banku Centralnego w portugalskim mieście Sintra.

Lawrence Summers zwrócił uwagę, że twórcy polityki pieniężnej w USA i Europie zaczynają zmniejszać nadzwyczajny poziom wsparcia, jaki zaproponowali gospodarkom od czasu kryzysu finansowego dekadę temu. W zeszłym tygodniu amerykańska Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego i zasygnalizowała szybsze tempo przyszłych wzrostów stóp. Europejski Bank Centralny ogłosił z kolei, że zmniejszy tempo skupu obligacji.

Czytaj więcej: Trump nie mógł wymyślić nic głupszego niż wojna handlowa z resztą świata

Krucha gospodarka

Zdaniem byłego sekretarza skarbu USA, stopy procentowe raczej nie powrócą do historycznie normalnych poziomów przed kolejną recesją. Oznacza to, że banki centralne nie będą mogły zareagować z siłą niezbędną do skutecznego rozwiązywania problemów.

- Żyjemy w czasach bardzo kruchej i wrażliwej gospodarki – przyznał były sekretarz skarbu USA.

Czytaj więcej: Osiem grzechów głównych rynków finansowych według papieża Franciszka

Apel o politykę pełnego zatrudnienia

Lawrence Summers przewiduje, że kolejny kryzys zwiększy siły populizmu i protekcjonizmu, które i tak rosną w większości krajów rozwiniętych.

- Jest sprawą niezwykle pilną, aby w dającej się przewidzieć przyszłości możliwie długo uniknąć spowolnienia gospodarczego - podkreślił Summers, wzywając banki centralne do uzupełnienia swoich standardowych instrumentów służących stabilizacji cen o politykę pełnego zatrudnienia.

Przed kryzysem gospodarczym przestrzega także znany inwestor i filantrop Paul Tudor Jones: - Następna recesja naprawdę przeraża, ponieważ nie będziemy mieć żadnych instrumentów stabilizacyjnych – powiedział Paul Tudor Jones.

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (79)
Były sekretarz skarbu USA ostrzega przed kolejną recesją: Kraje nie są przygotowane, straty będą ogromne
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 78 razy 70

  Niemcy i Czesi od kilku lat spłacają długi i przygotowywują się na kryzys.

  A PiS tylko zadłuża nas coraz bardziej.

  Pisałem o tym dziesiątki razy.

 • huuump

  Oceniono 64 razy 56

  A to długi trzeba spłacać ?!!! Przecie taka pani z brochą mówiła, że nam się to po prostu należy!

 • kiks11

  Oceniono 45 razy 39

  Eeee tam, pińcet i trzysta i 1000+ da radę, bo to transfer pieniędzy z państwa do kieszeni obywateli co to pobudza gospodarkę. To nie moje, tak powiedziało cos będące do niedawna premierem tego kraju. Podobno te wszystkie socjale są z odzyskanych podatków, a nie na kredyt, to ja się zapytowuję, jeżeli nie na kredyt to znaczy, że mamy nadwyzkę budżetową i nie będzie juz nigdy planowanego deficytu w budżecie, bo jesli będzie to znaczy, że jednak to wszystko na kredyt. Czy się mylę?

 • czechy11

  Oceniono 49 razy 33

  Dla Polski niestety recesja będzie zbawieniem. Pozwoli wreszcie sktetynualemu polacteu w pełni zrozumieć co znaczy oddać lod kraju w ręce kłamców

 • adas_tornado

  Oceniono 26 razy 26

  tak, kryzys sie zbliza i jest blizej niz wiekszosc mysli, trump to przyspiesza, do niedawna bylem przekonany, ze w tym roku nic sie nie stanie ale teraz ryzyko rosnie i juz tego nie jestem pewien...

 • antypiss

  Oceniono 29 razy 15

  Faktycznie, nie recesji powinniśmy się bać tylko tego co może przynieść. Następna fala populizmu może zmienić zachodnią cywilizację w takie cuś jak obecny twór Polskopodobny. Strach się bać.

 • kocurimysza

  Oceniono 24 razy 14

  BO RZADZACY NA CALYM SWIECIE NAZREC SIE NIE MOGA TYCH PIRNIEDZY I WLADZY .

 • acide94

  Oceniono 12 razy 8

  Recesja w Polsce oznacza że pis pójdzie na dno, razem ze św. Kościołem Katolickim, czyli w dłuższej perspektywie to się nam opłaci - o ile oczywiście wcześniej nie zaatakuje nas Putin, bo jarek w geście samoobrony odetnie nas przedtem całkowicie od Zachodu, UE i NATO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX