'Solidarność' z KGHM ostro w petycji do Morawieckiego: Czysta hipokryzja i obłuda. Polska Miedź potrzebuje programu ratunkowego

"Solidarność" działająca przy KGHM i spółkach zależnych ma dość roszad kadrowych, hipokryzji oraz martwych ustaw towarzyszących obstawianiu najważniejszych stanowisk w firmie. W otwartej petycji do premiera Mateusza Morawieckiego nie przebierają w słowach.

- My niżej podpisani Przewodniczący Komisji Zakładowych NSZZ"Solidarność" działających w KGHM Polska Miedź S.A. i Spółkach zależnych, z ogromnym niepokojem obserwujemy co dzieje się z "klejnotem w koronie polskiej gospodarki" - jak jest nazywana Polska Miedź. Od samego początku przejęcia przez Prawo i Sprawiedliwość władzy politycznej obserwujemy niekończący się "eksperyment" i karuzelę osób we władzach spółki KGHM i spółek zależnych - czytamy w petycji organizacji związkowych "Solidarności" do premiera Mateusza Morawieckiego.

"Fundamentalne zagrożenie dla funkcjonowania przemysłu miedziowego"

W opinii związkowców skutkuje to "nierozwiązywaniem nagromadzonych problemów z nieudanymi inwestycjami zagranicznymi, krajowymi, zadłużeniem Spółki i wzrostem zobowiązań pozabilansowych, pogarszającymi się warunkami pracy, wzrostem kosztów, rozbudową rad nadzorczych i zarządów. Ta sytuacja powoduje fundamentalne zagrożenie dla funkcjonowania przemysłu miedziowego i zakończy się tragicznie dla naszych miejsc pracy."

Szefowie komisji zakładowych wskazują, że "pod płaszczykiem tzw. konkursów" i na podstawie "kuriozalnej" ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym z grudnia 2016 r. w KGHM i spółkach zależnych "powołuje się swoich ludzi, zasłaniając się konkursami i odpowiedzialnością rad nadzorczych".

Jako przykład podają konkurs na członków zarządu w KGHM, który ma być rozstrzygnięty po 22 czerwca br., a jak piszą, "już dzisiaj wiadomo, że prezesem zarządu zostanie Marcin Chludziński, wiceprezesem zarządu ds. finansów Roger de Bazelaire Yves, wiceprezesem zarządu ds. produkcji Ryszard Jaśkowski" 

"To jest czysta hipokryzja i obłuda. Za konkursem i decyzjami rady nadzorczej kryją się politycy, którzy nie mają cywilnej odwagi, aby wziąć bezpośrednią odpowiedzialność za swoje decyzje" - piszą związkowcy.

"KGHM nie jest samograjem"

"Politycy muszą zrozumieć, że KGHM nie jest samograjem i nie mogą ograniczać się wyłącznie do spraw personalnych. Polska Miedź potrzebuje programu ratunkowego. Ostrzegamy przed dalszym ryzykowaniem kilkudziesięcioma tysiącami miejscami miejsc pracy. Dość zabawy i eksperymentów" - kończą petycję związkowcy.

Kopie petycji przekazano także do prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz do przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy.

SolidarnośćSolidarność 

SolidarnośćSolidarność 

+++

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (156)
Solidarność ma dość roszad kadrowych w KGHM. "Czysta hipokryzja i obłuda" - piszą w petycji do Morawieckiego
Zaloguj się
 • tomasz.rze

  Oceniono 67 razy 63

  Odpowiedź z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:
  "Program ratunkowy dla KGHM zostanie wdrożony niezwłocznie po uzyskaniu zapewnienia od ludzi desygnowanych przez PiS, że Program Koryto+ przyniosło spodziewane efekty finansowe."

 • czechy11

  Oceniono 53 razy 49

  Solidarucht popieraliście popieracie czirliderki Putina indkonczycie marnie jak całe to państwo. Wzięliście udział w rozbiorze państwa i demokracji łaszących się na posadki rządowe. .Zrobiliscie z kraju folwark pisowski na wzór i podobieństwo azjatyckich republik byłego ZSRR. Rachunek za to nadejdzie.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 53 razy 47

  Spółka typu KGHM nie jest samograjem jak mówią związkowcy? Ależ oczywiście, że jest! Podobnie jak każda posada w agendzie rządowej lub spółce skarbu państwa tak i ta służy zgarnięciu przez pisich fachowców tyle kasy ile się tylko da. Ekonomia, dobro spółki, przyszłość pracowników, logoczne postępowanie? A co to ma k* do rzeczy??? Głosowaliście na dobrą zmianę więc nadeszła...

 • czechy11

  Oceniono 34 razy 30

  PiSokomuszu związek zawodowy Solidarnisc dopuścił się konstruktywnej krytyki w granica h wyznaczonych przez PZPR PiS. Ach łezka się w oku kreci taki powrót do przeszłości.

 • mza1964

  Oceniono 28 razy 26

  Nie co wy PISowi nie ufacie? to ne mozna.

 • poppers68

  Oceniono 23 razy 23

  Przez całe lata ludzie pracujący w KGHiM wymuszali na kolejnych rządach przywileje i kominy płacowe od magazyniera po aktualnego w danym momencie prezesa. Były marsze, były zadymy - dostawali.
  Samo doprowadzili do sytuacji, że stali się tłuściutkim pączusiem, na który ochotkę miała i ma każda ekipa rządząca tym krajem oraz rodziny i znajomi królika.
  Biznesowo i w obszarze zarządzania ten tłusty miś zaczyna dyszeć a ludzie zauważyli, że jeszcze parę takich kandydatur szwagrów i kuzynów a całe to eldorado padnie.
  Zatem, zaczęli działać.
  Nie, nie szkoda mi tych cwaniaków ani Ich rodzin ze statusem " dożywotniego zatrudnienia oraz pierszeństwa w posadach członków rodzin pracowników" co jak pamiętamy, wyróżnia ten kabaret.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 26 razy 22

  I KGHM to tylko czubek góry lodowej, pisowskie Misiewicze zalewają polskie firmy jak niegdyś król Szwecji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX