Polska dogania Europę, PKB na historycznym poziomie. I wszystko super, ale co wyprawiają sąsiedzi?

Robert Kędzierski
Polska osiągnęła w 2017 roku rekordowo wysoki poziom PKB na mieszkańca. Dane opublikowane przez Eurostat dają powody do zadowolenia, ale i do poważnych przemyśleń. Kilku krajom, gonienie unijnych poziomów wychodzi bowiem lepiej.

Polska osiągnęła w zeszłym roku rekordowy poziom produktu krajowego brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca, 11,8 tys. euro (w całym roku PKB wzrósł o 4,6 proc.). Tym samym, po raz pierwszy w historii osiągnęliśmy 70 proc. średniej unijnej.

PKB w UE za rok 2017PKB w UE za rok 2017 http://ec.europa.eu/

To wiadomość świetna, ale z danych Eurostatu wynikają i wnioski, które mogą budzić obawy. Po pierwsze, nasz wynik daje nam 24. miejsce na 28 unijnych państw. Po drugie, Czechy i Litwa gonią unijną średnią szybciej, a Węgry, Słowacja i Estonia mają wyniki porównywalnie dobre z naszymi. 

Kto za nami, kto przed nami?

Co oznacza 70 proc. unijnej średniej? Pod tym względem tuż za nami są Węgry (68 proc.) i Łotwa (67 proc.). Rumunia osiągnęła wynik na poziomie 63 proc. a Bułgaria 49 proc., zamykając stawkę.

Przed nami są Słowacja (77 proc.), Słowenia (85 proc.) i Czechy (89 proc.) zbliżające się do Hiszpanii (92 proc.) Powody do zadowolenia ma Litwa, która osiągnęła poziom aż 96 proc.

Europejska czołówka to Luksemburg (253 proc.) i Irlandia 184 proc. Te dwa kraje tak wysoki wynik zawdzięczają głównie dzięki preferencjom podatkowym dla firm - Google, Facebook czy Microsoft europejskie siedziby mają przecież właśnie w Irlandii. 

Czytaj też: Produkcja przemysłowa w górę - mamy się czym chwalić. 

Niemcy wyrabiają 123 proc. unijnej normy, Dania jest jeszcze lepsza, podobnie jak Holandia czy Austria. Wielka Brytania i Francja osiągnęły poziom 104 i 105 proc., 

PKB w górę

Według danych GUS za pierwszy kwartał, polska gospodarka urosła o 5,2 proc. rok do roku. Wstępny odczyt mówił o 5,1 proc. wzrostu.  Głównym napędowym tego wzrostu pozostawał popyt krajowy, który wzrósł o 6,8 proc., wobec wzrostu o 5,1 proc. w czwartym kwartale.

Cała gospodarka Unii Europejskiej urosła w I kw. 2018 o 2,5 proc. w ujęciu rok do roku.

Produkcja przemysłowa też w górę

Jak pisaliśmy wczoraj, optymistyczne dane dotyczące polskiej gospodarki wynikają też z produkcji przemysłowej. W maju zwiększyła się ona o 5,4 proc. rok do roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). To wynik wyższy od oczekiwań analityków.

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (120)
Polska dogania Europę, PKB na historycznym poziomie. I wszystko super, ale co wyprawiają sąsiedzi?
Zaloguj się
 • year68

  Oceniono 57 razy 29

  Po prostu reszta nie ma kopidołów, rolników, wcześniejszych emerytów, klechów, i całej reszty darmozjadów po linii partyjnej,

 • egalite11

  Oceniono 27 razy 15

  Doganiamy średnią UE czyli do Niemca brakuje nam 123% - 70% = 53%. Dodatkowo mamy górników do których dokładamy. No i watykański okupant, który zdziera haracz od 8 do 12 miliardów rocznie.

 • kolpik124

  Oceniono 22 razy 10

  Litwa bogatsza niż Hiszpania, Czechy czy Słowenia?

  przecież tam bida z nędzą, nawet główne miasta są zapuszczone

 • Piotr Kudłacz

  Oceniono 14 razy 10

  Odnośnie Litwy... Litwa na wykresie podana jest dwukrtonie z wynikiem 78% i 96%. Jest to ewidentny błąd, poziom PKB Litwy to 78% i to są prawdziwe dane. Ja rozumiem, że ktoś się walnął w tworzeniu wykresu ale żeby bezmyślnie powielać błąd, kóry aż razi w oczy ?? Czytając artykuł od razu rzuca się w oczy...

 • dziad60

  Oceniono 9 razy 7

  Bywam na Litwie czesto i tam straszna bida....
  96 %???,
  To żart... przeciętny Litwin żyje dużo gorzej niż Polak....

 • krk_man

  Oceniono 14 razy 6

  Redaktorze - 1 fabryka samochodów na Słowacji jest statystycznie istotna - porównuj jabłka do jabłek - zapraszam na wycieczkę na litewską prowincję - ciekawe wnioski...

 • Peter Parahuz

  Oceniono 5 razy 5

  wydalo mi sie nieprawdopodobne by litwa osiagnela poziom 96% unijnej sredniej. i faktycznie, wedlug eurostatu jest to 78%. na wykresie, ktory wkleiliscie blednie okreslono malte jako "LT". trzeba miec troche sensu co moze byc prawdziwe, a co trzeba zweryfikowac.
  h tt p:// ec.europa.eu/eurostat/tgm/graph.do?tab=graph&plugin=1&pcode=tec00114&language=en&toolbox=sort

 • js08836

  Oceniono 13 razy 5

  I co ja mam z taką wiedzą zrobić ? PKB w górę. Zadłużenie w górę. Ceny w górę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX