Baltic Pipe coraz bliżej. Jest już rekomendowany przebieg gazociągu ważnego dla Polski

Baltic Pipe, czyli gazociąg łączący Polskę z Danią, materializuje się coraz wyraźniej. Do połączenia systemów obu krajów potrzebne będzie 275 km podmorskiej instalacji.

Dla gazociągu Baltic Pipe, który ma połączyć polski i duński system przesyłu gazu, rozważano dwie możliwe trasy. Wykonawca projektu i dokumentacji technicznej zaproponował przebieg rozpoczynający się w Niechorzu, a kończący w punkcie Faxe South.

Proponowana trasa gazociągu ma 275 kilometrów długości i przebiega przez wyłączne strefy ekonomiczne Polski, Szwecji i Danii. Wybranie proponowanego przebiegu nie oznacza jednak, że dokładnie tak będzie przebiegał gotowy gazociąg. Podczas konferencji prasowej Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu, wykonawcy gazociągu zwrócił uwagę, że decyzja co do ostatecznego przebiegu rury będzie zależała od wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych i pozwoleń.

Z materializującej się coraz wyraźniej inwestycji cieszy się polski rząd. - Dzięki Baltic Pipe nastąpi przestawienie kierunku przesyłu gazu z osi wschód-zachód na północ-południe, przez co zmniejszymy nasze uzależnienie od jednego dostawcy, a także wzmocnimy krajowe bezpieczeństwo energetyczne - stwierdził pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. - Zmniejszymy nasze uzależnienie od Rosji - podkreślił minister.

Baltic Pipe ma umożliwić przesył norweskiego gazu poprzez Danię do Polski. Dzięki połączeniu systemów możliwe będzie również transportowanie błękitnego paliwa z Norwegii również na inne rynki w Europie. Będzie mógł transportować 10 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 miliardy metrów sześciennych surowca z Polski do Danii. Przewidywana faza prac przygotowawczo-budowlanych rozpocznie się w kwietniu 2020 i potrwa ok. 2,5 roku. W październiku 2022 rurociągiem ma popłynąć gaz. Koszt inwestycji szacowano niedawno na około 2 miliardy euro.

Polska zużywa rocznie około 16 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. Większość surowca wciąż importowana jest z Rosji.

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (151)
Baltic Pipe coraz bliżej. Jest już rekomendowany przebieg gazociągu
Zaloguj się
 • szwampuch58

  Oceniono 13 razy 11

  3 miliony mieszkan,10 milionow polskich aut elektrycznych ,przekop do Elblaga, Slask polska Bawaria.....pamieta jeszcze kto?

 • slupek_rteci

  Oceniono 23 razy 11

  Brakuje mi tu informacji o ile tańszy będzie gaz norweski z duńskiego systemu od tego, który można kupić od Rosji?

 • crimen

  Oceniono 18 razy 10

  Gudzowaty proponował wybudowanie trzydziestokilometrowego przyłącza do systemu europejskiego. Kontrakt miał mu gwarantować dostarczanie do Polski 1 mld m3 gazu do Polski rocznie. Umowa ta dawała Polsce bezpieczeństwo energetyczne i była najtańszym wariantem jego osiągnięcia, dlatego styropianowe politykierstwo ją odrzuciło, bo jak żyć bez bicia antyrosyjskiej piany?!?!?!

 • jami100

  Oceniono 16 razy 8

  Hm, hm, Niemcy mają do Danii blizej, a jednak biorą od ruskich. Ależ muszą być g!upi...

 • year68

  Oceniono 18 razy 6

  Zapamiętajcie dobrze ten dzień i cenę gazu, zobaczymy po ile będzie ten gaz z Norwegii.

 • 43elvis

  Oceniono 14 razy 6

  Chwalą bo niewiedzą po ile przyjdzie zapłacić za gaz.Ale oni maja węgiel i plastiki.Dadzą radę

 • ukos

  Oceniono 6 razy 6

  "przebieg rozpoczynający się w Niechorze-Pogolica a kończący w punkcie Faxe South"

  Odwrotnie, rozpoczynający się w punkcie Faxe South a kończący w Niechorze-Pogolica. W tę stronę ma być pompowany gaz.

 • 4head

  Oceniono 9 razy 5

  Nie zdziwię się jak będą po drodze próby sabotażu tego przedsięwzięcia na różnych poziomach politycznym, finansowym i z różnych "kierunków".. Niestety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX