Możemy dużo stracić na wojnie handlowej. Nowe cła na auta i problem z pracą może mieć 40 tys. osób

Na razie podwyższanie ceł głównie przez USA i Chiny nie jest bardzo destrukcyjne dla naszej gospodarki. Ale to się może wkrótce zmienić. Eksport jest bowiem bardzo ważną częścią naszej gospodarki.

Na razie nowe cła Trumpa i działania odwetowe podjęte w związku z nimi przez inne kraje nie są dużym problemem dla naszej gospodarki. - Polska, której wzrost gospodarczy oparty jest obecnie głównie na popycie wewnętrznym, nie jest narażona bezpośrednio na negatywne konsekwencje trudności handlowych dwóch największych gospodarek na świecie – twierdzi w rozmowie z agencją ISBnews główny ekonomista Coface w Europie Środkowo-Wschodniej Grzegorz Sielewicz.

Dobrym tego przykładem jest podwyższenie ceł na stal i aluminium importowane do USA. W zeszłym roku Polska wysłała do Stanów jedynie 9 tys. ton z 4,9 mln ton stali eksportowanej z Unii Europejskiej. Wśród krajów, z których USA importują stal jesteśmy dopiero na 60. miejscu z udziałem zaledwie około 0,03 proc. Te cła więc nas mało zabolą.

Czytaj więcej: W USA test programu 500 dolarów dla każdego. Dołoży się do niego współzałożyciel Facebooka. 

Będą kolejne cła? To może być tylko kwestia czasu

W przyszłości może być jednak dużo gorzej. - Wydaje się, że kwestią czasu jest wprowadzenie kolejnych działań protekcjonistycznych. Już w zeszłym roku prezydent Donald Trump opowiadał się za podwyższeniem ceł na import samochodów z Unii Europejskiej – zauważa Grzegorz Sielewicz.

A Polska to kraj, gdzie produkowanych jest całkiem sporo samochodów i która dodatkowo jest potęgą na rynku części i podzespołów do samochodów. Branża motoryzacyjna odpowiada za ok. 8 proc. naszego PKB i 10 proc. miejsc pracy w przemyśle. Generuje przy tym 13 proc. eksportu i daje zatrudnienie dla 10 proc. zatrudnionych w naszym przemyśle. Może więc być niewesoło, kiedy Amerykanie wprowadzą cła na samochody z Unii Europejskiej, bo nawet jeżeli nie został on wyprodukowany nad Wisłą, to w prawie każdym z nich są jakieś części z Polski.

- Ponad 600 tys. miejsc pracy w Unii Europejskiej zależy od eksportu pojazdów do USA, a w samej Polsce jest to 40 tys., co daje nam czwarte miejsce w UE pod względem potencjalnego wpływu po Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii – zauważa Grzegorz Sielewicz we wspomnianej rozmowie z ISBnews.

W skrajnym scenariuszu ci ludzie mogą stracić pracę. To, jak duże będą rzeczywiste straty spowodowane przez cła Trumpa na auta, będzie zależało oczywiście od wielu czynników. Takich, jak np. finalnej formy wprowadzonych taryf, reakcji Amerykanów na cła (być może części z nich i tak będzie kupować droższe po wprowadzeniu ceł samochody z Europy) oraz tego, czy uda się sprzedawcom znaleźć nowe rynki.

Czytaj więcej: Porsche ma nowy pomysł na Teslę. Kupuje udziały w firmie, która stworzyła najszybszy samochód elektryczny na świecie.

Eksport ważny dla tysięcy firm 

Nie jest też pewne, czy cła na samochody z Unii będą ostatnim akordem w możliwej wojnie handlowej z USA. Inne nowe opłaty również mogą być groźne dla naszej gospodarki. Dla tysięcy polskich firm eksport jest bowiem kluczowy – przypomnijmy, że w ubiegłym roku jego wartość przekroczyła 200 mld euro.

Około 80 procent przypada na Unię i często są to półprodukty, które następnie po przetworzeniu są dalej eksportowane – już poza UE, w tym do USA, jak wspomniane części do aut.

Problemu z nowymi cłami nie można więc ignorować. Inaczej bardzo głośno może on zapukać do naszych drzwi.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (28)
Możemy dużo stracić na wojnie handlowej. Będą nowe cła na auta i problem z pracą może mieć 40 tys. osób
Zaloguj się
 • total_immersion

  Oceniono 19 razy 11

  Nie ma problemu.
  Przestawimy sie na produkcje drewnianych rozancow i tym podbijemy swiat.

 • curious

  Oceniono 19 razy 9

  Xxuj tam z miejscami pracy! Ważne, że Donald Trump dowali szalonym brukselskim elitom. Prawda polaczki-pisiaczki?

 • Gość

  Oceniono 8 razy 6

  Niestety, nasza pozycja gospodarcza na świecie jest zbyt słaba, żebyśmy byli w stanie samodzielnie obronić się przed zagrożeniami takimi, jak te przedstawione w artykule.
  Jedyne rozwiązanie dla słabego elementu to stać się częścią silnej całości.
  Na zostanie 51 stanem USA mamy raczej mizerne szanse, więc podchodząc do rzeczy pragmatycznie jedyną aktualnie dostępną opcją jest dążenie do jak największego umocnienia UE.

 • Oceniono 3 razy 3

  @Marcin Kaczmarczyk - artykuł ogólnie dobry, niemniej jest tu kamyk w bucie: podaje Pan w artykule naszą pozycję w eksporcie stali z EU i przekłada to na wpływ na nasz rynek. A co ma piernik do wiatraka? Przecież dla niezorientowanej osoby to może wyglądać tak, że co prawda mamy 60 miejsce w EU, natomiast eksportujemy 90% krajowej produkcji. Realne znaczenie dla naszej gospodarki ma proporcja wolumenu eksportu stali do eksportu ogółem, bądź do produkcji.

  O tych autach już sensownie Pan napisał, bo rzutuje Pan na efekty udział procentowy w PKB i to ma sens.

  Skąd takie kardynalne błędy jak z tą stalą? Spodziewać by się można więcej.

 • merkury-3

  0

  Polska amerykanski wasal bedzie szczesliwa ze polscy robotnicy starca prace w wyniku amerykanskich karnych cel . Niewolnik znad wisly musi slepo wykonywac rozkazy swojego Pana z Waszyngtonu tak jak kiedys wykonywal rozkazy Pana z Moskwy

 • kruk6666

  Oceniono 4 razy 0

  Polski know how nie zagrożony ,produkcja kamieni do kiszenia kapusty i klęczników turystycznych składanych nadal rośnie.

 • agzum

  Oceniono 8 razy 0

  Które to marki produkowane w Polsce eksportowane są do USA?

  Branża motoryzacyjna w Polsce generuje eksport, ale również import. Najczęściej sprowadzamy części, montujemy je i wysyłamy z powrotem gotowe auto. Główna korzyść z fabryk to są miejsca pracy pracowników i ich podatki (nawet jeśli są to Ukraińcy).

 • xrafael

  Oceniono 1 raz -1

  fookin najs mental....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX