Wielka Brytania już wie, co zrobi z obywatelami Unii po brexicie. Do pozostania na Wyspach wystarczy 65 funtów

Ważna informacja dla wszystkich Polaków mieszkających na Wyspach. Rząd Jej Królewskiej Mości wreszcie zdradził, jak będzie wyglądać procedura dla wszystkich, którzy będą chcieli pozostać w Wielkiej Brytanii po brexicie.

Brytyjski resort spraw wewnętrznych przedstawił wreszcie szczegóły planowanego systemu rejestracji ponad 3 milionów obywateli Unii Europejskich, w tym miliona Polaków). Zarejestrowanie w systemie ma zagwarantować prawa wszystkim, którzy po sfinalizowaniu brexitu będą chcieli zostać w Wielkiej Brytanii.

65 funtów za wniosek

Złożenie wniosku będzie kosztowało 65 funtów od osoby (32,5 funta w przypadku dziecka). Z opłaty zwolnione będą osoby, które już teraz mają ważną kartę stałego rezydenta (permanent residence card), ale one również będą musiały przejść przez cały formularz wniosku.

Wniosek będzie można wypełnić online na komputerze, tablecie lub smartfonie (Reuters informuje, że na razie nie będzie wersji dla urządzeń mobilnych Apple). W trzystopniowym formularzu wnioskodawca będzie musiał potwierdzić swoją tożsamość, pobyt w Wielkiej Brytanii oraz niekaralność. Wstępną ocenę system przeprowadzi w czasie rzeczywistym – więc większość wypełniających od razu będzie wiedzieć, czy ma prawo do statusu osoby osiedlonej (settled status – powyżej 5 lat pobytu jako rezydenta w Zjednoczonym Królestwie), czy tymczasowego statusu osoby osiedlonej (pre-settled, do 5 lat pobytu). Formalna decyzja ma zapadać w czasie do dwóch tygodni od złożenia wniosku.

Brytyjczycy chcą, by imigranci zostali u nich

Minister Sajid Javid (notabene syn imigranta z Pakistanu) powiedział mediom, że założeniem systemu będzie przede wszystkim udzielanie obywatelom UE prawa do pobytu w Wielkiej Brytanii, a nie wydawanie odmów. Resort spraw wewnętrznych zadeklarował również, że sprawdzanie niekaralności będzie dotyczyło poważnych przestępstw, a nie mandatów za złe parkowanie.

Przedstawiciele imigrantów wykazują się jednak pewnym brakiem zaufania do deklaracji ministra Jej Królewskiej Mości.

- Po dwóch latach pozostawania w stanie zawieszenia, nie wierzymy na słowo - chcemy prawnie wiążących gwarancji, że przyszły rząd czy ministrowie nie będą mogli tego zmienić – cytuje Reuters Maike Bohn, przedstawicielkę organizacji "the3miliongroup", zrzeszającej imigrantów.

Złożenie wniosku będzie obowiązkowe dla obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii. Rząd Jej Królewskiej Mości spodziewa się 3,5 miliona złożonych aplikacji. Na podobnych prawach traktowani będą też wszyscy obywatele krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (np. Norwedzy). Wszyscy imigranci będą musieli złożyć wniosek najpóźniej do czerwca 2021 roku. System ma być w pełni operacyjny najpóźniej do marca 2019 roku.

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (61)
Wielka Brytania już wie, co zrobi z obywatelami Unii po brexicie. Do pozostania na Wyspach wystarczy 65 funtów
Zaloguj się
 • gazkom

  Oceniono 22 razy 22

  Ciekawe to. Główne "za" przy namawianiu Brytoli do wyjścia z UE był argument za pozbyciem się imigrantów i jak to fajnie będzie, jak sobie pojadą :)

 • metaxo

  Oceniono 15 razy 9

  W sumie nie ma do czego wracać. Czirliderki Putina z PIS robią co swoje. Kurica nie ptica, Polsza nie zagranica.

 • labeo

  Oceniono 12 razy 6

  Śmieszni są. Zrobili referendum i w konsekwencji brexit aby pozbyć się emigrantów. Teraz wyjdą z UE a emigranci zostaną. Dziwna logika.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 7 razy 5

  3 milionów obywateli razy 65 funtów za wniosek, Wygrają wnioski dające pracę urzędnikom. Przynajmniej na 3 lata.

 • gj61

  Oceniono 11 razy 3

  Ale trzeba to jeszcze wypełnić!!! To nic że, po polsku, "dokopać" w necie trzeba będzie się po "anglińsku" i to będzie problem dla "januszów" i "mariolek". Oby nie do przejścia.

 • cantilever

  Oceniono 5 razy 3

  To na razie tylko pomysł, który też ma swoich przeciwników w parlamencie. Wcale nie jest pewne czy tak się zakończy.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 10 razy 2

  Powinno być na odwrót. To brytyjski rząd powinien płacić imigrantom za to, żeby po Brexicie zostali w UK.

  Dużo ludzi wróci. Dużo Brytyjczyków wyemigruje do UE, chociażby po to, żeby uzyskać prawo stałego pobytu na terenie Wspólnoty.

 • racionalist

  Oceniono 6 razy 2

  Zastanowcie sie: To 3-3.5 mln ludzi. Wielu z nich ma hipoteki, kredyty itp - zmusza ich do wyjazdu bez splacenia tego wszystkiego?

 • shtalman

  Oceniono 18 razy 2

  Wolaków powinni skasować podwójnie bo jest ich najwięcej w UK, a dawno powinni wszyscy być wywaleni stamtąd na zbity wolski pijany ryj

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX