To koniec bezpłatnej Nocy Muzeów? Kwestie podatkowe mogą zniszczyć imprezę

Zmiana przepisów podatkowych dotyczących odliczania podatku VAT zniechęci instytucje kulturalne - m.in. muzea - do organizacji darmowych, promujących je imprez. Zdaniem ekspertów, "ofiarą" może paść m.in. Noc Muzeów.

Na sprawę zwrócił uwagę "Dziennik Gazeta Prawna". Dotychczas instytucje kulturalne w całości odliczały podatek VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z organizacją promujących je imprez - z bodaj najpopularniejszą Nocą Muzeów na czele. Ale chodziło także np. o darmowe festiwale, gale rozdania nagród itd. Muzea odliczały VAT argumentując, że w ten sposób promują swoją działalność gospodarczą. Do końca 2015 r. organy skarbowe nie miały wątpliwości co do takiego rozumienia przepisów.

Potem jednak w życie weszły zmiany w ustawie o VAT, a w związku z tym zmieniła się także praktyka Krajowej Izby Skarbowej - i muzea muszą teraz takie wydatki rozliczać z zastosowaniem tzw. prewspółczynnika. Taka wykładnia znalazła się także w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Oznacza to, że muzea nie mogą już odliczyć całości podatku od wydatków na organizację np. Nocy Muzeów, ale tylko kilkadziesiąt procent. Innymi słowy, za każde wydane przez muzeum np. na ochronę podczas Nocy Muzeów czy festiwalu czy gali 1230 zł (1000 zł + 23 proc. VAT) muzeum nie może już odliczyć 230 zł, ale np. 100 albo 150 zł.

W opinii zainteresowanych podmiotów – przedstawicieli środowiska muzealniczego, tego typu praktyka jest nieuzasadniona, a wręcz niekorzystna dla samych muzeów, bowiem generuje dla nich negatywne skutki finansowe. Wskazuje się przy tym, że poziom odliczanego podatku VAT, w przypadku każdego z muzeów spadnie o kilkadziesiąt procent

- pisał w maju w interpelacji poselskiej do ministra finansów poseł  Paweł Arndt z Platformy Obywatelskiej.

Noc Muzeów to dwie działalności naraz

Co na to resort finansów? Jego wiceszef, Paweł Gruza, w odpowiedzi na interpelację (oraz podobne autorstwa Adama Szłapki z .Nowoczesnej i Bartosza Jóźwiaka z Kukiz ’15) tłumaczy, że zastosowanie prewspółczynnika jest konieczne w sytuacji, w której dana instytucja prowadzi zarówno działalność gospodarczą (objętą VAT), jak i nieodpłatną działalność statutową (nieobjętą VAT). A tak właśnie jest w sytuacji m.in. muzeów, których gros, jak argumentuje Gruza, „nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT”.

Chodzi o działalność statutową, która obejmuje m.in. gromadzenie i trwałą ochronę dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej. To właśnie nieodpłatna działalność statutowa (wykonywana równocześnie z działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT) leży u podstaw kwalifikowania muzeów (i innych instytucji kultury) jako zobowiązanych do stosowania regulacji w zakresie prewpółczynnika

- tłumaczy Gruza. I dodaje, że np. cel promocyjno-marketingowy Nocy Muzeów z jednej strony służy działalności gospodarczej muzeów w rozumieniu podatku VAT (poprzez np. prowadzenie również sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT czy poszerzenie grona osób odwiedzających, które skorzystają ostatecznie z odpłatnych usług świadczonych przez muzea), ale z drugiej działalności statutowej polegającej na upowszechnianiu kultury.

W przypadku braku możliwości przyporządkowania wydatków poniesionych na organizację Nocy Muzeów w całości do czynności opodatkowanych VAT-em w ramach działalności gospodarczej, muzeum – jak każdy inny podatnik tego podatku w takiej sytuacji - powinno stosować prewspółczynnik

- konstatuje Gruza.

Noc Muzeów będzie płatna?

Jak zauważają eksperci podatkowi cytowani przez „Gazetę Prawną”, niekorzystna dla muzeów zmiana postrzegania przez fiskusa kwestii odliczeń podatku VAT może poskutkować wprowadzeniem opłat np. za zwiedzanie w trakcie Nocy Muzeów. W ten sposób muzea nie będą prowadzić „nieodpłatnej działalności statutowej”. Tym samym trudniej będzie „skarbówce” wykazać, że wydatki poniesione na organizację wydarzenia nie są powiązane ściśle i wyłącznie z działalnością gospodarczą.

***

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (77)
To koniec bezpłatnej Nocy Muzeów? Kwestie podatkowe mogą zniszczyć imprezę
Zaloguj się
 • mirekjl

  Oceniono 33 razy 31

  Klecha bierze 600 zł za mszę, bez rachunku i podatku. .Jemu wolno. Urząd skarbowy nie jest zainteresowany. Muzeom zabierają kasą. Na co, dla kogo? Polska to państwo z dykty.

 • Marcin Różyc

  Oceniono 22 razy 22

  To proszę żeby ktoś ruszył opasłe dupsko i zmienił te przepisy. Chociaż może nie zamiast do muzeum można do kościoła gdzie żadne przepisy finansowe nijak się mają... Brak słów...

 • albwu

  Oceniono 22 razy 20

  Brakuje na 500+. A wiadomo, że wiekszosć beneficjentow tego socjalu nie chodzi na Noc Muzeów.

 • xsawer

  Oceniono 19 razy 19

  A na xuy suwerenowi muzea (nie mylić z Muzeum JP II). Zenek i Sławomir wystarczą w zupełności.

 • Krzysztof Z

  Oceniono 17 razy 17

  Urzędnik skarbowy to jednak inny stan świadomości. NIGDY nie pamięta ze państwo jest dla LUDZI. I to obywatele gwarantują pewna umowę społeczną. To samo dzieje się z firmami. Przepisy wiele się nie zmieniły ale podatku który dla firmy ze swej ZASADY JEST NEUTRALNY nie odliczysz. Pytanie w imię czego? Jakiej wyższej racji?

 • who_cares

  Oceniono 12 razy 12

  Płaczci i płaćcie, ojdyr czeka na kolejne sto baniek. Inaczej nie poprze dojnej zmiany.

 • bik4done

  Oceniono 11 razy 11

  Trzeba było k** iść na wybory.

 • walsmet

  Oceniono 12 razy 10

  Z Sejmu zrobili kościół, to co się dziwić takim interpretacją prawa w tym kraju. IM SIĘ NALEŻY. Suwerenie obudź się.

 • incipit

  Oceniono 12 razy 10

  pissd-zielec wydoi nawet dotowane muzea. A Kornelowicz nadal twierdzi, że nie podnosi żadnych podatków. Okupant z pewnego kraiku w środku Italii jest nienasycony.
  A może by tak okupanta skutecznie wygonić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX