Harley-Davidson przeniesie cześć produkcji z USA. Wszystko przez cła. Donald Trump się wściekł

Harley-Davidson zapowiedział w poniedziałek, że przeniesie część produkcji motocykli z USA do "międzynarodowych fabryk". To efekt nowych taryf celnych, które UE nałożyła na Stany Zjednoczone. Donald Trump nie mógł tego nie skomentować.

Legendarny producent motocykli Harley-Davidson poinformował w poniedziałek, że 31-procentowe cło, które Unia Europejska wprowadziła w zeszłym tygodniu, podniosłoby cenę każdego motocykla eksportowanego z USA do Europy o około 2200 dol. Roczna strata z tego tytułu mogłaby sięgnąć nawet 100 mln dol.

Cło to wcześniej wynosiło jedynie 6 proc., jego podniesienie było odpowiedzią na amerykańskie cła na stal i aluminium sprowadzane z Meksyku, Kanady i Unii Europejskiej, które prezydent Donald Trump wprowadził 1 czerwca.

- Jako Harley-Davidson wierzymy, że wzrost kosztów, jaki odczują nasi sprzedawcy, kontrahenci i w konsekwencji klienci, odbije się bardzo mocno na sprzedaży – poinformowała spółka w poniedziałek.

Czytaj więcej: Amerykanie mają już plan, jak odciąć Chińczyków od najnowszych technologii

Harley-Davidson w Unii Europejskiej

Harley-Davidson nie chce podnosić cen, dlatego w ciągu najbliższych 18 miesięcy przeniesie poza USA część produkcji motocykli. Miejsc pracy ubędzie w USA, powstaną one prawdopodobnie w Europie, ale i Indiach, Brazylii oraz Tajlandii. Produkcję zwiększą zlokalizowane tam firmy współpracujące z Harleyem (import z tych krajów nie jest objęty cłami).

- Rozszerzenie międzynarodowej produkcji w celu złagodzenia obciążeń taryfowych UE nie jest naszym priorytetem, ale jest to jedyna zrównoważona opcja, która uczyni nasze motocykle dostępnymi i przystępnymi cenowo dla klientów z UE - powiedział rzecznik Harleya, Michael Pflughoef.

Unia Europejska to drugi co do wielkości rynek Harleya po USA, przynosi 16 proc. obrotów spółki. Z 242 tys. motocykli sprzedanych w 2017 roku, blisko 40 tys. kupiono w Unii Europejskiej. To ponad 42 proc. sprzedaży Harley'a poza Stanami Zjednoczonymi.

Akcje Harleya spadły w poniedziałek o 6 proc. do 41,57 dol. We wtorek na początku sesji było to już 40 dol.

Czytaj więcej: Ultimatum Donalda Trumpa wobec Unii Europejskiej. Wysokie cła na samochody coraz bliżej

Donald Trump atakuje

Ruchu amerykańskiego producenta nie omieszkał skrytykować prezydent USA Donald Trump. – Jestem zaskoczony, że Harley-Davidson ze wszystkich firm jest pierwszą, która wywiesiła białą flagę – napisał na Twitterze. Zdaniem prezydenta, cła są jedynie wymówką Harleya, bo informacje o możliwości przeniesienia części produkcji do Tajlandii podawał już na początku roku, czyli przed wprowadzeniem taryf.

Trump dodał też, że taki ruch firmy może być początkiem jej końca. Poza tym motocykle produkowane i przywożone z powrotem do USA w celu sprzedaży "nie będą mogły być sprzedane w Ameryce bez zapłacenia dużego podatku".

Książki o Donaldzie Trumpie dostępne są w formie ebooków w Publio.pl >>

Dlaczego USA idą na wojnę handlową z całym światem? [W 2 MINUTY]

Więcej o:
Komentarze (109)
Harley-Davidson przeniesie cześć produkcji z USA. Wszystko przez cła. Donald Trump się wściekł
Zaloguj się
 • krzych.ayanami

  Oceniono 74 razy 62

  Najpierw rozpętuje wojnę handlową, a teraz się dziwi, że ktoś się nie chce w to bawić?

 • dd_

  Oceniono 45 razy 35

  A czy córka Pomarańczowego Człowieka przeniosła już produkcję ciuchów z Chin do USA?

 • kabed007

  Oceniono 45 razy 33

  głosować trzeba rozumem nie emocjami.

 • koncentracjamiary

  Oceniono 38 razy 30

  My mamy Dudę oni Trumpa łączy ich jedno: pasjonujący poziom inteligencji mierzony liczbą rozpętanych na własne życzenie konfliktów ze zdrowym rozsądkiem.

 • drdr2

  Oceniono 24 razy 20

  Oj Trumpek, ciebie dawno nie będzie, a Harley Davidson sobie poradzi

 • roro1000000

  Oceniono 36 razy 18

  nie ma to jak populiści przy władzy..durny wyborca to tez produkt 'ciężkiej' pracy nauczyciela! w polsce pis wiele zawdzięcza polskim nauczycielom!

 • romanmaxx

  Oceniono 27 razy 15

  Populista z teksasu rozrabia i próbuje walczyć ze wszystkimi. Ciekawe kiedy amerykanie się połapią że Tramp nie jest taki jak myśleli?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX