Koniec użytkowania wieczystego. 2,5 mln posiadaczy domów i mieszkań "będzie ich pełnymi właścicielami". Rząd przyjął nowelizację ustawy

- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów - poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Według resortu projekt wzmacnia prawa osób zamieszkującym na gruntach publicznych oddanych w użytkowanie wieczyste.

- Dzięki ustawie od 1 stycznia 2019 roku wszyscy, którzy w Polsce posiadają mieszkanie albo dom, będą ich pełnymi właścicielami. To ok. 2,5 mln domów i mieszkań. Jesteśmy na to przygotowani, zabezpieczyliśmy również środki na potrzeby ksiąg wieczystych i sądownictwa, tak by ta operacja przebiegała sprawnie - powiedział wiceminister Artur Soboń, cytowany w komunikacie.

Resort tłumaczy, że najważniejszą korzyścią dla właścicieli lokali będzie przewidywalność wysokości opłat przekształceniowych, które zastąpią zmienne (często gwałtownie zwiększające się) opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Efektem przyjętej dziś przez rząd ustawy jest wyeliminowanie dotychczasowych problemów z aktualizacją opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Według komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu (CIR) obecnie do przekształcenia udziałów w użytkowaniu wieczystym w prawo własności gruntu, niezbędna jest - co do zasady - zgoda wszystkich właścicieli lokali w tym budynku. Brak takiej zgody, choćby jednego właściciela mieszkania, blokuje nabycie prawa własności gruntu przez pozostałych mieszkańców, którzy często kierują taką sprawę do sądu. To z kolei wydłuża proces przekształceń, powoduje niezadowolenie właścicieli lokali oraz dodatkowe obciążenie administracji i sądów.

Dodatkowo postępowanie sądowe nie gwarantuje, że dojdzie do przekształcenia. Jednocześnie gdy część właścicieli lokali złoży odwołania od aktualizacji opłaty rocznej, czasami dochodzi do sytuacji, że w tym samym budynku opłaty roczne płacone za grunt pod tym budynkiem są w różnej wysokości, co powoduje spory sąsiedzkie i poczucie niesprawiedliwości.

Czytaj więcej: Użytkowanie wieczyste do lamusa już od początku 2019 roku? W jednym przypadku musi się zgodzić Bruksela

Roczne opłaty przez 20 lat

"Zamiast obecnych rocznych opłat za użytkowanie wieczyste przyszli właściciele gruntów będą płacić roczne opłaty przekształceniowe - przez 20 lat od dnia przekształcenia. Ich wysokość będzie równa opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste, jaka obowiązywałaby w dniu przekształcenia (np. 1 stycznia 2019 r.). Roczna opłata przekształcenia ma być wnoszona do 31 marca każdego roku (będzie można wystąpić o jej rozłożenie na raty płatne w ciągu roku). Ze względu na długi okres wznoszenia opłaty przekształceniowej będzie ona waloryzowana. Waloryzacji będzie można dokonać z urzędu lub na wniosek nowego właściciela - nie częściej niż raz na 3 lata" - czytamy w komunikacie CIR.

Aby uniknąć waloryzacji, będzie można wpłacić wszystkie 20 opłat jednorazowo (opłata łączna) - będzie można zgłosić ten zamiar w każdym czasie trwania obowiązku wznoszenia opłat. Po przekształceniu właściciel lokalu uzyska udział we własności gruntu w takiej wysokości, w jakiej przysługiwał mu udział w użytkowaniu wieczystym, podano także.

Według komunikatu CIR organy reprezentujące dotychczasowych właścicieli nieruchomości (np. starostowie) będą wydawały - zaświadczenia potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności gruntu. Termin na wydawanie zaświadczenia o przekształceniu z urzędu ma wynosić nie dłużej niż 12 miesięcy, a na wniosek nowego właściciela gruntu - 4 miesiące. Zaświadczenia będą stanowić podstawę wpisu do księgi wieczystej prawa własności gruntu nabytego z mocy ustawy. Za wpisy nie będą pobierane opłaty sądowe.

Czytaj więcej: Mieszkania w Polsce coraz droższe. W niektórych miastach wzrosty cen są nawet dwucyfrowe

Będą bonifikaty, nawet 60 proc.

Przewidziano także możliwość udzielania bonifikaty od rocznych opłat przekształceniowych. Dotychczasowi właściciele gruntów, tj. Skarb Państwa i gminy, będą mogli udzielać bonifikaty w spłacie rocznej opłaty przekształceniowej. System bonifikat obejmie osoby fizyczne będące właścicielami budynków jednorodzinnych albo mieszkań w budynkach wielolokalowych lub spółdzielnie mieszkaniowe.

Przyjęto, że rady gmin, powiatów lub sejmiki województw będą decydowały (w uchwale) o wysokości bonifikaty i warunkach jej udzielenia, jeśli grunt będzie własnością samorządu terytorialnego, w przypadku własności Skarbu Państwa - decyzje będą podejmować wojewodowie (w zarządzeniu).

- Bonifikata ustawowa będzie przysługiwać tylko wtedy, gdy cała należność zostanie zapłacona jednorazowo (opłata łączna) i gdy budynek będzie stał na gruncie Skarbu Państwa. "W praktyce jeśli budynek będzie stał na gruncie Skarbu Państwa, a osoba fizyczna (właściciel budynku jednorodzinnego albo mieszkania w budynku wielolokalowym) lub spółdzielnia mieszkaniowa, zdecydują się zapłacić całą opłatę przekształceniową jednorazowo w pierwszym roku - to otrzymają 60-proc. bonifikatę. W kolejnych latach wysokość bonifikaty będzie malała o 10 proc." - czytamy także.

Osoby, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, korzystały z bonifikaty udzielonej spółdzielniom mieszkaniowym w formie ulgi w opłatach z tytułu udziału w kosztach eksploatacji budynków. Wysokość ulgi będzie odpowiadać wysokości bonifikaty od opłaty przekształceniowej, udzielonej spółdzielni mieszkaniowej, proporcjonalnie do powierzchni lokali mieszkalnych.

Z nowych rozwiązań skorzystają ci, którzy dzisiaj płacą za użytkowanie wieczyste, tj. właściciele mieszkań w blokach i właściciele domów jednorodzinnych oraz spółdzielnie mieszkaniowe, a także właściciele lokali użytkowych (handlowych i usługowych). Przekształcony zostanie także grunt zabudowany tzw. infrastrukturą towarzyszącą, np. budynkami gospodarczymi, garażami (o ile będą położone na gruntach zabudowanych budynkami mieszkalnymi).

Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

+++

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (128)
Koniec użytkowania wieczystego. Rząd przyjął nowelizację ustawy. Kto skorzysta?
Zaloguj się
 • siadczyk

  Oceniono 34 razy 28

  Innymi słowy Skarb Państwa pozbawia się źródła długotrwałego dochodu w zamian za szybki zastrzyk gotówki.

 • topix

  Oceniono 28 razy 20

  jeśli miałoby to być za darmo to super, ale to kolejny pretekst by ciagnąc od ludzi kasę, to wcale nie jest dla ludzi, bo ludziom jest wszystko jedno jak rząd sobie to nazywa, koszty wycofania się z komunistycznego użytkowania znowu przeniesione na ludzi, mi to jest nie potrzebne, dlatego nie zagłosuję na pis,

 • owca888

  Oceniono 25 razy 17

  Osoby, które do tej pory korzystały ze zniżki w opłacie za wieczystą ze względu na niskie dochody, cholernie się ucieszą.
  De facto to podwyżka, która praktycznie nic nie zmienia w przypadku budynków wielorodzinnych. Nic oprócz wyższej opłaty.

 • topix

  Oceniono 17 razy 15

  a to juz otworz droge do podatkow katastralnych i bedziecie mieli znowu fikcje wlasnosci, bo bardzo droga niby wlasnosc

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 18 razy 14

  I gdzie zgubiliście taki drobiazg, że dopóki nie zapłaci się całości - to uprzejmy skarb państwa obciąży hipotekę domu/mieszkania? Wiem, że to dziwne, ale naprawdę są jeszcze w wolsce ludzie, którzy mają czyste hipoteki i woleliby nadal takie mieć.

 • topix

  Oceniono 18 razy 14

  lud pracujacy miast zaplaci rzadowi dodatkowe pieniadze , by skok na kase mogl sie udac, zapaci tylko za zmiane nazwy

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 16 razy 12

  Moment moment. Zanim porozmawiamy o wycenach i bonifikatach to najpierw proszę rozliczyć wpłaty wnoszone z tytułu otrzymania PRAWA do użytkowania wieczystego (nie mylić z coroczną opłatą ZA użytkowanie). Taki wpłaty były wnoszone w momencie zakupu mieszkania. ZA PRAWO do użytkowania na 99 lat. Wykorzystano z tych 99 - 14 (na przykład). Co z pozostałą kwotą? Cała kwota (dany przykład) wynosiła 14 lat temu ok. 32K, jest wyodrębniona w akcie notarialnym.

 • arius9

  Oceniono 15 razy 9

  Rozumiem, że tereny użytkowane na kościoły i plebanie staną się własnością Watykanu.

 • wan20_3

  Oceniono 13 razy 7

  No i nasz kaczy rząd włożył nam dren do kieszeni i teraz będzie nas golił jak barany. Stąd w poprzedniej kadencji PiS uprawiał kwik, że PO chce wprowadzić kataster. A to dobra zmiana na chama potrzebuje kasy na akcję KORYTO+.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX