Polska branża zbrojeniowa coraz mniej rentowna. Wielki plan ministra Macierewicza jednak nie wypalił

Robert Kędzierski
Dane nie pozostawiają wątpliwości. Firmy zbrojeniowe zarządzane przez państwowo, w szczególności Polska Grupa Zbrojeniowa, są coraz mniej rentowne i konkurencyjne. Lepiej radzą sobie za to spółki prywatne.

Polska Izba Producentów na rzecz Obronności Kraju przeanalizowała stan polskiego przemysłu obronnego. Wnioski płynące z opublikowanego raportu nie są optymistyczne. Prowadzone od lat reformy nie poprawiły funkcjonowania spółek. Ich stan nie daje też nadziei na to, że mogą stać się elementem strategii rozwoju ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego - informuje "Rzeczpospolita". 

Państwowe spółki radzą sobie gorzej

Szczególną uwagę Izba zwraca na sytuację spółek państwowych. Okazuje się, że firmy należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej radzą sobie na rynku w głównej mierze dzięki wsparciu z publicznej kasy. Bez niej, rentowność państwowego sektora spadłaby, zdaniem Izby, do -2,4 proc. Także sama PGZ ma duży problem z konkurencyjnością.

Z raportu Izby wynika, że branży zbrojeniowej nie pomogło nawet podporządkowanie państwowych zakładów Ministerstwu Obrony Narodowej. Można wręcz mówić o chaosie wynikającym z łączenia roli właściciela, zarządzającego i klienta. 

Prywatny sektor radzi sobie lepiej

Autorzy raportu zauważają, że prywatne polskie firmy osiągają lepsze wyniki. Widać to w zwiększeniu jego udziału w przychodach z eksportu całej branży. W 2007 roku było to 36 proc. W latach 2015-2016 prywatne firmy odpowiadały za 80 proc. eksportu.

Ministerstwo preferuje firmy państwowe?

Prywatne firmy są rentowne i odnoszą sukcesy za granicą, ale MON już za czasów ministra Macierewicza - zdaniem autorów raportu - przychylniej spoglądało na spółki państwowe. Prywatne, jak twierdzi "Rz", są bardzo niezadowolone z preferowania PGZ.

Czytaj też: Podrabianie produktów przynosi polskiemu przemysłowi duże straty. 

Polska Grupa Zbrojeniowa została przez nas poproszona o komentarz. Rzecznik spółki stwierdził, że raport PIPnROK jest mu znany tylko z doniesień medialnych. Na komentarz możemy liczyć dopiero, gdy przedstawiciele PGZ zapoznają się z raportem.

***

Książka o Antonim Macierewiczu dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Źródło: Rzeczpospolita

Więcej o:
Komentarze (71)
Polska branża zbrojeniowa coraz mniej rentowna. Państwowe firmy uzależnione od rządowych zamówień
Zaloguj się
 • menosky

  Oceniono 27 razy 27

  No proszę, kto by się spodziewał, że socjalistyczne metody zarządzania znów się nie sprawdzą

 • Ha Kade

  Oceniono 25 razy 25

  Jak się obsadza firmy państwowe, zamiast fachowcami, partyjnymi nominatami takimi jak np Kaja Gniotek (czy jak jej tam) - to się potem ma takie efekty.

 • wielebnyelvis

  Oceniono 21 razy 21

  Przecierz o to chodzi. Takie polecenia ze wschodu.

 • arni123

  Oceniono 16 razy 16

  czemu nie jestem tym zaskoczony?

 • gad_z_rakowa

  Oceniono 18 razy 16

  wielki plan ministra nie wypalił? a skąd wy niby wiecie, jaki był jego (czy tam jego naczalstwa) plan?

 • Antoni Baraniak

  Oceniono 15 razy 15

  Bardzo dzialanie te przypominaja powtorke "wspanialej??" przeszlosci czasow komunizmu????

 • kapitan.kirk

  Oceniono 14 razy 14

  <<< plan ministra Macierewicza jednak nie wypalił >>>

  Ująłbym to może trochę inaczej: ten plan ministra Macierewicza wypalił dokładnie tak samo jak wszystkie jego pozostałe plany w sferze obronności (a przynajmniej te jawne).
  Pzdr

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX