Przestępczość w Meksyku jest już tak wysoka, że opancerzone auta biją tam rekordy popularności

Wskaźniki przestępczości w Meksyku, na niektórych obszarach, gwałtownie wzrosły do najwyższego poziomu w historii. Efekt? Rekordowa sprzedaż cywilnych pojazdów opancerzonych.

W Meksyku, w 2017 roku zabito ponad 25 tys. osób, co oznacza, że zanotowano 23-proc. wzrost liczby morderstw, do najwyższego poziomu w historii kraju. Amerykański Departament Stanu przestrzega turystów przed podróżowaniem do niektórych meksykańskich stanów - traktuje je jak państwa, w których toczy się wojna.

Czytaj więcej: Argentyna nad przepaścią. MFW przyznał jej 50 mld dol. kredytu

BMW, Audi i rekordowa sprzedaż

W efekcie świetnie sprzedają się fabrycznie opancerzone samochody. Według danych Reutersa, ich sprzedaż w tym roku wzrośnie do rekordowego poziomu 3284 pojazdów.

Część producentów samochodów posiada w Meksyku dedykowane zakłady, w których podstawowe modele pojazdów zyskują pancerz, zapewniający ochronę podróżujących. Działa tak m.in. BMW i Audi, którego opancerzony model Q5 jest sprzedawany jedynie w wybranych częściach Meksyku, Argentyny i Brazylii.

Wielkim rynkiem dla pojazdów opancerzonych jest Brazylia. W roku 2017 sprzedano ich tam 15 145. Według agencji Reuters, sprzedaż w tym roku ma wzrosnąć o 25 procent.

Czytaj więcej: Brazylia w wielkiej recesji. Jej gospodarka kurczy się od dwóch lat

Brazylijska ciekawostka

Brazylia jest ciekawym przypadkiem, ponieważ rok 2008 był szczytem przemocy w tym kraju, dokonano wówczas największej liczby brutalnych przestępstw.

Sprzedaż samochodów pancernych VIP osiągnęła poziom 7 tys. pojazdów (przy 1782 w 1998 r.) i cały czas rośnie. Od 2008 roku podwoiła się. Eksperci tłumaczą, że problemem nie jest poziom przestępczości, ale to, jak Brazylijczycy ją postrzegają.

- Nie chodzi o to, czy zostaniesz zaatakowany, ale kiedy to się stanie – wyjaśnia Craig Bavington, który w São Paulo prowadzi agencję turystyczną. Dwa lata temu, po dwóch napadach oraz gdy jego żona zaszła w ciążę postanowił kupić samochód pancerny.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (12)
Przestępczość rośnie, opancerzone samochody sprzedają się coraz lepiej
Zaloguj się
 • kato-rznik

  Oceniono 2 razy 2

  A przecież wystarczy napisać "Jan Paweł 2" z obu stron, a na masce przykleić figurkę bozi.

 • as-zalogowany

  Oceniono 2 razy 2

  Hmm, ten artykuł jest z 2009 roku - ależ "news"...

 • asa323bc

  Oceniono 5 razy 1

  i jak tu się dziwić, że USA buduje mur na granicy z tym zdziczałym krajem?

 • zwyklaosoba

  Oceniono 3 razy 1

  W kontekście tematu zastanawiam się czy rządowe samochody opancerzone płacą ViaToll ? Mają przecież DMC powyżej 3,5 t.

 • zbirone

  0

  "posiada w Meksyku dedykowane zakłady"

  niezły poziom polszczyzny w tej gazecie.pl

 • mar.rod81

  0

  Byłem raz w Rio. Pierwszy i ostatni raz. Bieda i ciągle wrażenie że ktoś Cię chce skrzywdzić, skroic czy jeszcze gorzej. Poza tym nie ma tam nic ciekawego poza przyrodą do oglądania. Jeszcze wirus denga żone zlapal. Nie polecam nikomu

 • kl001

  Oceniono 9 razy -1

  A lewactwo chce aby ci zdziczali ludzie byli wpuszczali do USA. Oni są gorsi. Są rasy lepsze i gorsze. Polacy są lepszą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX