4,5 mld zł dla Dominiki Kulczyk w gotówce. Dzieci miliardera podzieliły majątek

Robert Kędzierski
Dominika Kulczyk otrzyma 4,5 mld w gotówce, a jej brat Sebastian przejmie kontrolę nad rodzinnym biznesem - tak ma wyglądać - według nieoficjalnych informacji - podział fortuny Kulczyków.

Sebastian i Dominika Kulczykowie trzy lata po śmierci swojego ojca, Jana Kulczyka, podzielili rodzinny majątek - ustalił nieoficjalnie "Puls Biznesu". Dominika Kulczyk otrzyma w gotówce kwotę 4,7 mld zł. Sebastian Kulczyk przejmie kontrolę nad aktywami Kulczyk Investments. Jedna trzecia pozostałego majątku - o wartości 4,5 mld - będzie wspólna. 

Podział majątku stał się możliwy dopiero w czerwcu, gdyż dopiero wtedy, zgodnie z testamentem, rodzeństwo Kulczyków formalnie stało się właścicielem fortuny pozostawionej przez ojca.

O tym, że decyzja rodzeństwa Kulczyków faktycznie mogła mieć już miejsce świadczy oficjalny komunikat Polenergii. Zarząd spółki poinformował, że na skutek podziału spadku Dominika Kulczyk nie posiada już akcji Polenergii. Sebastian Kulczyk objął pakiet większościowy - 50,2 proc. akcji spółki. Syn zmarłego biznesmena przejął też całkowitą kontrolę nad cypryjską spółką Luglio. 

Nowe technologie kontra ropa 

Jak podkreśla Puls Biznesu, Sebastian Kulczyk ma inne od swojego ojca podejście do biznesu. Nie interesuje go tak mocno inwestowanie w surowce (jak ropa, gaz czy kopalnie złota) czy inwestycje powiązane z rządem, a nowe technologie. 

Sebastian KulczykSebastian Kulczyk Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

Już w zeszłym roku Kulczyk junior powołał do życia inkubator InCredibles. Został stworzony specjalnie po to, by wspierać polskie startupy technologiczne i docelowo ma dysponować kwotą 60 mln dolarów. Wybrał już pierwsze polskie firmy, w które zdecydował się zainwestować. Są to np. Archdesk - tworzy system do zarządzania i optymalizacji pracy w fabrykach i firmach budowlanych, Radionet - system do umieszczania reklam w rozgłośniach radiowych wykorzystujących streaming, czy   Hotailors - platforma dedykowana agencjom turystycznym. 

Czytaj też: Sebastian Kulczyk inwestuje w biznes Elona Muska. 

Dominika Kulczyk, w tle podobizna jej ojca Jana Kulczyka (fot. Łukasz Cynalewski/AG)Dominika Kulczyk, w tle podobizna jej ojca Jana Kulczyka (fot. Łukasz Cynalewski/AG) Dominika Kulczyk, w tle podobizna jej ojca Jana Kulczyka (fot. Łukasz Cynalewski/AG)

Dominika Kulczyk zainteresowana jest głównie energią odnawialną, kieruje też fundacją Kulczyk Foundation, która ma na koncie liczne projekty o charakterze globalnym.

Co podzielili Kulczykowie

Jeszcze na początku roku, w rankingu Forbesa, rodzeństwo Kulczyków razem zajmowało pierwsze miejsca na liście najbogatszych Polaków. Na właśnie podzielony majątek o wartości blisko 13,9 mld zł składają się udziały w spółkach takich jak Polenergia (energia konwencjonalna i odnawialna), Ciech (spółka chemiczna), firmy działające w sektorze surowcowym (Serinus, QKR - spółka, która ma kopalnię złota w Namibii, Kulczykowie mają też udziały w innych firmach działających w Afryce), czy transportowym (Autostrada Wielkopolska).

Ostatnia ze spółek musiała zwrócić do budżetu 1,8 mld zł za zbyt wysokie rekompensaty wypłacane z kasy państwowej w latach 2005-2011. Pod okiem śledczych znalazła się też prywatyzacja Ciechu - na początku roku doszło w tej sprawie do zatrzymań. 

Jan Kulczyk pozostawił też w spadku 3 proc. udziałów w browarniczym gigancie - SABMiller. Jednak w 2016 roku Kulczyk Investments sprzedał w dwóch osobnych transakcjach całość udziałów w SABMiller, łącznie za 10,5 mld zł. 

***

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (170)
4,5 mld zł dla Dominiki Kulczyk w gotówce. Dzieci miliardera podzieliły majątek
Zaloguj się
 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 52 razy 20

  Syn biznesmena? Biznesmen to ktoś, kto wprowadza na rynek produkty i usługi, które spełniają potrzeby klientów, którzy za nie dobrowolnie płacą ze względu na ich użyteczność. Człowiek robiący z władzą interesy w rodzaju "kupić państwowe przedsiębiorstwo za kredyt w państwowym banku" w zamian za (no właśnie, w zamian za co?) biznesmenem nie jest.

 • lenny102

  Oceniono 13 razy 11

  Dobrze sie stało.Mam zamiar chodzic z Dominiką, podoba mnie sie dziewczyna, a nie chciałbym, zeby Jej brat sie nam wtrącał do interesów.Dobry ruch dziewczyno, czekaj-przybędę niebawem.

 • morgenroth

  Oceniono 20 razy 10

  Najlepsze biznesy to się robi nas państwowym majątku budowanym milionami rak przez dziesięciolecia - teraz można najwyżej podzielić owoce "biznesów"

 • anna-nas

  Oceniono 25 razy 9

  "system do zarządzania i optymalizacji pracy w fabrykach i firmach budowlanych' czyt. pracują nad tym, jak wyciągnąć z przeciętniaka jeszcze bardziej niewolniczą pracę za jeszcze mniejsze pieniądze. Nierówności społeczne są przyczyną radykalizacji postaw, upadku systemu demokratycznego i w efekcie konfliktów zbrojnych. Tylko Polacy są jeszcze na etapie teorii chicagowskiej, więc zaraz rzuci się na mnie tłum żyjących za 2000 miesięcznie obrońców Kulczykowej fortuny, jako ich świętego prawa własności ;)

 • lumberjack77

  Oceniono 22 razy 8

  Jak mówią mizogini: "Tylko kobieta może uczynić miliardera milonerem". Uważaj Dominika, drugiej wypłaty nie będzie.

 • farcry3

  Oceniono 13 razy 7

  Majątek zdobyty ciężką pracą, talentem, pracowitością ( ironia) ....szkoda , że kosztem obywateli Polski zbudowany na paserstwie majątku Polskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX