Stocznia Gdańsk wraca w polskie ręce. ARP ustaliła kluczowe warunki nabycia stoczni i GSG Towers

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Gdańsk Shipyard Group Sp. z o. o. osiągnęły porozumienie co do kluczowych warunków komercyjnych odkupienia przez ARP 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o., podała ARP. Zamknięcie transakcji wymaga jeszcze doprecyzowania ostatecznej treści dokumentacji transakcyjnej oraz uzyskania zgód od organów korporacyjnych obu spółek.

Zgodę na koncentrację wydał już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

"Kierowany przez prezesa Marcina Chludzińskiego Zarząd ARP S.A. chce wykorzystać dobrą koniunkturę w branży stoczniowej do skutecznej restrukturyzacji, a następnie rozwoju Stoczni Gdańsk, słynnej kolebki 'Solidarności'. Jest to jednak możliwe jedynie przy pełnej kontroli właścicielskiej nad aktywami. Obecnie ARP posiada 18,95 proc. akcji Stoczni Gdańsk i 50 proc. udziałów w stowarzyszonej GSG Towers, producencie wież do elektrowni wiatrowych. Dlatego w połowie ub.r. zarząd ARP S.A. złożył Gdańsk Shipyard Group sp. z o.o., sprawującej kontrolę operacyjną nad tymi spółkami, wstępną propozycję zakupu większościowego pakietu akcji w Stoczni Gdańsk oraz udziałów w GSG Towers" - czytamy w komunikacie.

Pod koniec marca br., po długich rozmowach, strony podpisały, tzw. term sheet, rozpoczynając formalnie negocjacje dotyczące warunków transakcji.

"Za nami bardzo trudne i długie rozmowy. Cieszę się, że pomyślnie je zakończyliśmy. Dla nas przejęcie Stoczni Gdańsk i GSG Towers ma charakter biznesowy, oparty o prowadzone analizy i dobrą koniunkturę na rynku stoczniowym. Jesteśmy przekonani, że w oparciu o te aktywa można z sukcesem odbudować przemysł stoczniowy, tak by był wizytówką Polski. (...) Teraz ARP może przejść do kluczowej fazy: restrukturyzacji. Obie spółki wymagają szybkich działań, ale zapewniam, że mamy dobry plan, jak je przeprowadzić, przy czym trzeba pamiętać, że będzie to proces czasochłonny i wymagający dużego zaangażowania wszystkich interesariuszy" - powiedział Chludziński, cytowany w komunikacie.

Prezes GSG Tatiana Taruta wskazała, że ma nadzieję na zamknięcie transakcji w ciągu najbliższych tygodni.

Strony uzgodniły najważniejsze komercyjne warunki transakcji, jej zamknięcie wymaga jeszcze doprecyzowania ostatecznej treści dokumentów transakcyjnych oraz uzyskania zgód organów korporacyjnych, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych tygodni. Po ich zakończeniu 100-proc. właścicielem Stoczni Gdańsk i GSG Towers będą spółki z grupy ARP, podano także.

"Naszym priorytetem biznesowym jest ustabilizowanie sytuacji finansowej spółek. W obu chcemy przeprowadzić zmiany, od sposobu zarządzania po spójną strategię. (... Widzimy potencjał branży, obie spółki mają doświadczonych pracowników i chcemy jak najlepiej te umiejętności wykorzystać. Jestem przekonany, że ta misja zakończy się sukcesem" - podsumował, wiceprezes ARP Andrzej Kensbok.

ARP podkreśla, że przejęcie kontroli właścicielskiej jest pierwszym, niezbędnym krokiem, który pozwoli ustabilizować sytuację Stoczni Gdańsk i GSG Towers oraz umożliwi im dostęp do finansowania, niezbędnego do pozyskiwania nowych kontraktów, które przełożą się na wzrost przychodów i stabilność zatrudnienia. W obu spółkach zatrudnionych jest obecnie prawie 860 pracowników.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Jej strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

+++

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (62)
Stocznia Gdańsk wraca w polskie ręce. ARP ustaliła kluczowe warunki nabycia stoczni i GSG Towers
Zaloguj się
 • kiesier

  Oceniono 28 razy 24

  Fajnie teraz będzie mogła za państwowe pieniądze zbankrutować. Przy okazji na kilka lat będą stanowiska dla działaczy- też za państwowe.

 • kemor234

  Oceniono 38 razy 24

  Znowu za moje pieniądze powstaną ciepłe posadki dla oddanych działaczy i rodzin polityków PIS.

 • glencok

  Oceniono 38 razy 24

  Zobaczcie jak idzie "wstawanie z kolan" innym stoczniom gdzie łapę położyło państwo. Wypieły tyłek i zostały w tej pozycji. Kolejna upaństwowiona firma gdzie kolejni pisiewicze znajdą swoje " im się po prostu należało!!!!". Bolszewicy na swoim.

 • sacc77

  Oceniono 24 razy 22

  Kolejny przekręt DOJNEJ ZMIANY.
  ODKUPIENIE akcji SG służy tylko i wyłącznie wyprowadzeniu środków z budżetu do kieszeni dotychczasowych właścicieli a tym samym bądź to ratowanie ich przed stratą bądź to minimalizowanie poniesionych przez nich strat.
  A wszystko to w tromtadrackim PATRIOTYCZNO - NARODOWYM sosie jak to wspaniała władza ratuje to co polskie.
  Ciekawe ile z ceny jaką zapłaci budżet czyli de facto ZAPŁACIMY MY WSZYSCY wraca pod stołem do kasy NSDAPiS oraz jej czynowników?

 • romek_z_warszawy

  Oceniono 26 razy 22

  Kolejna kasa wyrzucona w błoto. Będą coś tam produkować czy tylko brać wypłaty?

 • jagi.pk

  Oceniono 23 razy 21

  Kur.... Znowu z naszych podatków będziemy utrzymywać niewydolnego molocha w imię pseudo narodowych ambicji i pisoboilszewickiego populizmu!!!!
  Odczepicie się pisiory w końcu od mojej kasy!!! Czemu sami nie założycie spółki i nie odkupicie tej stoczni, skoro to taki fajny biznes??? Przecież dość macie nakradzionej kasy ze SKOK'ów i innych lewych interesów.

 • zalogujsie00

  Oceniono 18 razy 18

  Pytanie formalne.
  Jak tam prom budowany w Sciecinie? Bo to już rok minął i nic nie słychac.

 • hubba-hubba

  Oceniono 19 razy 17

  Więcej mamy stoczni "w polskich rękach", niż budujemy statków...

 • sacc77

  Oceniono 19 razy 17

  Wszystkie zwierzęta są równe ale ŚWINIE SA RÓWNIEJSZE!!!
  NOWA "ELYTA" - PIS U KORYTA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX