Reuters: Credit Agricole rozważa wyjście z Polski. Bank dementuje

Jak wynika z informacji agencji Reuters, francuski bank Credit Agricole rozważa sprzedaż swojego polskiego oddziału. Bank dementuje te informacje.

AKTUALIZACJA: W środę wieczorem rzecznik Credit Agricole we Francji powiedział dziennikarzom, że bank nie planuje sprzedać swojego oddziału w Polsce.

***

Wcześniej w środę agencja Reuters poinformowała, na podstawie wiadomości zdobytych z dwóch źródeł, że Credit Agricole rozważa wyjście z Polski. Powód? Brak możliwości konkurowania z większymi graczami na rynku w obecnym środowisku niskich stóp procentowych. Credit Agricole jest trzynastym bankiem w Polsce pod kątem aktywów. Ma ich ok. 33 mld zł (włącznie z firmą leasingową z grupy), co oznacza, że jest dziewięć razy mniejszy od największego w Polsce PKO Banku Polskiego.

Informacje o ewentualnym wyjściu Credit Agricole z Polski są zaskakujące m.in. dlatego, że jeszcze około dwa tygodnie temu Reuters informował o zgoła innych planach banku. Francuzi mieli mianowicie rozważać kupno Eurobanku, czyli polskiego oddziału innego francuskiego banku - Societe Generale. Te dwie zupełnie różne wersje da się jednak pogodzić - Reuters twierdzi, że wobec braku dostatecznej „siły przebicia” na polskim rynku Credit Agricole mógłby się albo wzmacniać (właśnie np. poprzez fuzję z Eurobankiem), albo się stąd ewakuować. Oba rozwiązania mają być rozważane. Inna sprawa, że jak zauważa Reuters, nawet przejęcie Eurobanku z aktywami na poziomie 14 mld zł nie zmieniłoby diametralnie sytuacji Credit Agricole na polskim rynku.

Co dalej z Credit Agricole w Polsce? To pokaże przyszłość. Nie ulega jednak wątpliwości, że rynek bankowy w Polsce konsoliduje się i mniejsze banki mogą sobie na nim radzić coraz słabiej. Jest prawdopodobne, że drugi największy bank w Polsce Pekao przejmie Alior Bank (podobno na tę fuzję zgodził się już prezes Jarosław Kaczyński, pytanie, czy KNF albo UOKiK będą równie ochocze). Pod koniec grudnia o sprzedaży swej polskiej części informował Deutsche Bank. Kupujący to jeden z największych banków w Polsce - BZ WBK. Do końca roku powinien zakończyć się proces przejmowania Raiffeisen Polbanku przez BGŻ BNP Paribas. W ostatnich latach połączyły się m.in. banki BGŻ i BNP Paribas, Raiffeisen z Polbankiem, Alior Bank przejął Meritum Bank i większą część biznesu banku BPH (bez kredytów hipotecznych), Nordea Bank trafił w ręce PKO Banku Polskiego, a Kredyt Bank - Banku Zachodniego WBK.

***

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (37)
Reuters: Credit Agricole rozważa wyjście z Polski
Zaloguj się
 • henryk57

  Oceniono 17 razy 13

  Banki to przeżytek , SKOK-i to jest przyszłość dla .....dojnej zmiany .Miliardy wypompowali i co? ,ano nic .Trzeba doić krasulę aż jej rogi zwiędną. Kaczyński jako wesoły brygadzista już odpowiednio ustawi Biereckiego w roli "dojarza".

 • marcel2761

  Oceniono 15 razy 11

  dojdzie do tego, że będziemy mieli 2-3 państwowe banki z politykami w zarządzie.. jak w PRL

 • justas32

  Oceniono 21 razy 11

  Zaczyna się ucieczka kapitału - jak się robi kiepską atmosferę wokół kraju to inwestorzy sami uciekają, nie trzeba prywatyzować. I o to w tym wszystkim kaczystom chyba chodzi ...

 • bsobien

  Oceniono 16 razy 10

  Ostatni gasi światło w tym kaczystowskim burdelu...

 • gazkom

  Oceniono 11 razy 9

  Znikanie banków z rynku, to zła wiadomość dla klientów. Mniejsza konkurencja oznacza gorsze warunki dla klientów. A jeszcze dodać do tego zanikająa gotówka. Monopol i pełna kontrola :(

 • ad2009

  Oceniono 9 razy 7

  A niech idzie. PiSi powinni byc zadowoleni - zostanie tylko NBP i SKOKi... I to PiSi w nich beda decydowac o kredytach dla ludnosci ( info dla mlodych: za PRL w latach 60XXw nie bylo żadnych takich, pierwsze gotowkowe pojawily sie w latach 70 a i tak trzeba było miec tzw. "dojscia"). Stad niesamowita powszechność kas zapomogowo-pozyczkowych po państwowych zakladach pracy, gdzie na kredyt trzeba bylo zapisac sie do kolejki i rok wczesniej (ale bez odsetek)
  A teraz widzimy powrot do "szczęsliwych lat" omnipotencji partyjno-państwowej.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 15 razy 7

  Credit Agricole rozważa wyjście z Polski. Powód?
  Nikt z PRL i PZPR nie wygrał. Wracamy do punktu wyjścia.

 • aleabc

  Oceniono 13 razy 7

  Zagraniczny kapitał powoli wycofuje się z Polski. To nie jest dobry sygnał dla gospodarki i innych inwestorów. Oby nie skończyło się drugim RWPG i PRL-bis.

 • jakuz3

  Oceniono 10 razy 6

  Oby to była plotka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX