Chiny ratują Wenezuelę. Inwestycja za 250 mln dol. ma zwiększyć wydobycie ropy. Ale na tym nie koniec

Chiński Bank Rozwoju zainwestuje 250 mln dol. w zwiększenie wydobycia ropy w pasie Orinoko, największym na świecie złożu ropy naftowej. Negocjacje dotyczące 5 mld dolarów kredytu dla Wenezueli również ruszyły do przodu.

Pogrążona w głębokim kryzysie Wenezuela ma dwóch sprzymierzeńców, którzy jednak nie są bezinteresowni. To Chiny i Rosja. Mocarstwa w zamian za kontrakty na niewydobytą jeszcze ropę, odraczają spłatę części długów, przyjmują wenezuelskie towary albo nawet, jak teraz w przypadku Chin, rozważają udzielenie kredytu w wysokości aż 5 mld dolarów. I nie byłyby to pierwsze duże pieniądze dla Wenezueli. Szacuje się bowiem, że z banków Państwa Środka, w latach 2007-16, miało popłynąć do Wenezueli ok. 62 mld dolarów.

Obecnie, pieniądze mają zostać przeznaczone na zwiększenie produkcji paliwa przez państwowy koncern petrochemiczny PDVSA. W najbliższych tygodniach mają zostać podpisane 3-4 umowy kredytowe.

Czy, jeśli pożyczki zostaną udzielone, te będą zwrócone, i czego w zamian, oprócz ropy, będą oczekiwać Chińczycy? Trudno obecnie stwierdzić. Pewne jest natomiast, że chiński smok potrzebuje paliwa, a jego rosnące ceny na światowych rynkach wymagają przemyślanej strategii. 

Czytaj także: Połowa wenezuelskiej gospodarki zniknęła. Kto może, ucieka. Spada nawet wydobycie ropy naftowej

Fatalny stan gospodarki Wenezueli

Obecnie 90 proc. obywateli Wenezueli żyje w biedzie. Ekonomiści wyliczają, że ceny w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły o ponad 41 tys. proc.

Niemal co trzeci Wenezuelczyk jest bez pracy, a inflacja według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego, dobije do…. 13 tys. proc.

Analitycy MFW ponadto prognozują, że gospodarka kraju, gdzie władzę sprawuje lewicowy dyktator Nicolas Maduro, skurczy się w tym roku o kolejne 15 proc. Będzie to już trzeci z rządu dwucyfrowy spadek PKB – w 2016 roku było to 16 proc, w ubiegłym roku, 14 proc. W sumie od 2013 roku gospodarka Wenezueli skurczyła się o połowę.

Czytaj także: Wenezuela. Pod rządami Maduro ludzie głodują i uciekają. Ale w niedzielę i tak najpewniej wygra on wybory prezydenckie

+++

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (41)
Chiny ratują Wenezuelę. Inwestycja o wartości 250 mln dol. ma zwiększyć wydobycie ropy
Zaloguj się
 • semigetuza

  Oceniono 15 razy 11

  sluchalem rozmow ludzi z dzielnicy w Caracas, która popierala Chavesa, a teraz popiera Maduro.
  To biedni, prosci ludzie. Ale jedno jest charakterystyczne - ich wypowiedzi o sytuacji bieżące, o tym, czemu sa biedni i jak to rozwiazac były na poziomie dzieci w przedszkolu. jak sie tego sluchalo, to jakby mowily przedszkolaki uwiezione w ciałach dorosłych.
  To samo zjawisko zauwazylem w Rosji, we Francji, w Niemczech i w Polsce. Roznice kulturowe i cywilizacyjne nie maja znaczenia. Ten sam stan umysłu i widzenia swiata - zatrzymani w rozwoju mentalnym debile. takich ludzi jest cala masa, dopuscic do władzyludzi, którzy ich wykorzystują - to zrujnują kraj. To samo mamy dziś w Polsce. Rozwiazanie jest jedno. Zamordyzm i to brutalny.
  Na milusie rozwiązania nie ma szans - tych upośledzonych umysłowo jest więcej i zawsze tych ogarniętych przeglosuja.jak ogarnieci chcą zyc we własnym kraju spokojnie, to musza niestety te miliony tepakow trzymać krotko za morde i pod butem. Nie zrobia tego, tępaki bez zahamowan wcisna tych ogarniętych w gnoj i bagno. Ciekaw jestem, kiedy ta banalna prawda dotrze do Polakow.

 • jag63

  Oceniono 17 razy 11

  A Chińczycy wynegocjują w zamian "drobiazg", miejsce na małą bazę dla Chińskiej Marynarki Wojennej na terenie Wenezueli.
  Albo tylko na stację radarowo-podsłuchową.
  To jedno.

  A po drugie, pamiętam jak Wenezuelczycy cieszyli się z wyboru Maduro na prezydenta.
  Że wreszcie wstaną z kolan, że dokopią tym wrednym kapitalistom-wyzyskiwaczom.
  I co ? Znacie to ?

 • Piotr Nowak

  Oceniono 25 razy 9

  PISowska Wolska następna w kolejce. Kurdupel z Żoliborza nie ma pojecia o gospodarce, a rządzi. PISmatoły w spółkach skarbu państwa skutecznie rozwalą całą gospodarkę.

 • senioryta13

  Oceniono 7 razy 5

  USA wpompowala w gospodarke Columbii w ciagu ostatnich 10 lat, az 15 mld dolarow. Komunisci w Wenezueli trzymaja sie z dala od kapitalistow, skutek widoczny golym okiem. ludzi tylko zal, uciekaja tysiacami do Brazylii. Ta ostatnio rowniez zaczyna zamykac granice.
  Maduro nawet nie ukonczyl szkoly sredniej, byly kierowca autobusu, coz mozna od takiego wymagac .

 • tylkoturbobenzyna

  Oceniono 3 razy 3

  "Rozdawnictwo to nie grzech" by Nicolas Maduro.

 • cezaryk

  Oceniono 5 razy 3

  > Chiny ratują Wenezuelę.
  Chiny KUPUJĄ Wenezuelę.
  Macie błąd w tytule ale wam poprawiłem.

 • komercyjny02

  Oceniono 3 razy 3

  To wygląda na powtórkę - na skalę jednego państwa - tego, co od dłuższego czasu Chiny czynią w Afryce. Otóż Chiny systematycznie zwiększają swą pomoc rozwojową dla Czarnego Lądu jak również zwiększają wartość tamtejszych inwestycji swoich przedsiębiorstw.

  Chinom udało się dzięki temu poważnie zwiększyć swoje wpływy polityczne, gdzieniegdzie także uzyskać dostęp do jakichś zasobów naturalnych. Ale trudno powiedzieć, by którekolwiek z afrykańskich państw dzięki tej właśnie pomocy zdecydowanie wyszło na prostą - w marszu ku jasnej przyszłości. Wenezuela też nie wyjdzie na prostą, póki jej naród sam się na to nie zdobędzie.

 • byrcyn11

  Oceniono 15 razy 3

  Z deszczu pod rynnę, bo Chińczycy jeszcze bardziej ich wydoją i zostawia zniszczenia ekologiczne.

 • jack_flash

  Oceniono 2 razy 2

  Tanio się sprzedali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX