Koniec ze zmianą czasu? Bruksela pyta, czy chcemy czasu zimowego i letniego

Zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni są uciążliwe dla wielu ludzi. Komisja Europejska chce sprawdzić, jak bardzo.

Dwa razy w roku Europejczycy muszą przestawiać zegarki, w związku ze zmianą czasu na letni, wiosną i powrotem do czasu podstawowego (tzw. zimowego) jesienią. Komisja Europejska postanowił sprawdzić, czy faktycznie chcemy przestawiać nasze zegarki.

Dostępna we wszystkich językach Unii ankieta została już umieszczona na stronach Komisji, jednak skorzystanie z niej jest niestety czasem niemożliwe. Powód? Zainteresowanie ankietą jest tak duże, że czasem serwery nie wytrzymują obciążenia.

Strona z ankietą nie działaStrona z ankietą nie działa fot. AM

Zmiana czasu się nie opłaca?

Problem zmiany czasu jest dyskutowany w całej Unii (również w samej Polsce) już od dłuższego czasu. Najnowsze badania wskazują, że stare wyliczenia wskazujące na oszczędności energii związane ze zmianą czasu są już nieaktualne, a poza tym nie uwzględniały choćby kosztów społecznych związanych ze zwiększonym ryzykiem zawałów serca itp. w dniach następujących bezpośrednio po zmianie czasu.

Dodatkowo, w krajach skandynawskich zmiana czasu nie ma większego sensu – na północy w lecie występuje zjawisko białych nocy (a w zimie zdarza się, że słońce nie pojawia się na nieboskłonie), więc przesunięcie o godzinę względem czasu zachodu słońca nie ma znaczenia. Niedawno w Finlandii zebrano 70 tysięcy podpisów pod petycją wzywającą do zaprzestania zmian czasu.

Inni krytycy wskazują, że obecnie, przesunięcie o godzinę skutkuje nie zmniejszonym, a zwiększonym zużyciem energii. Światło włączamy bowiem później, ale za to dłużej korzystamy z klimatyzatorów.

Co ciekawe, analogiczna ankieta z 2014 roku wskazała jednak, że Europejczycy są generalnie zadowoleni ze zmiany czasu.

Zmianę czasu na letni postulował już Benjamin Franklin w XVIII wieku. Pomysł przyjął się jednak dopiero w czasie I wojny światowej, gdy faktycznie przekładał się na oszczędności paliw używanych do produkcji energii elektrycznej.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (166)
Bruksela chce wiedzieć, czy chcemy czasu zimowego i letniego
Zaloguj się
 • drakaina

  Oceniono 48 razy 48

  A może by tak link do tej ankiety zamiast idiotycznych zrzutów ekranu, w tym z twittera?

 • gold32

  Oceniono 66 razy 34

  Zmiana czasu niepotrzebna, ale pod warunkiem że zostanie czas LETNI!
  Czas zimowy (mimo że astronomicznie bardziej poprawny) jest do d... bo zima roi sie ciemno o 16, a latem słońce świeci juz od 3 w nocy nie wiadomo komu...

 • jot9

  Oceniono 28 razy 28

  No a gdzie link do głosowania? Sam mam szukać? Proszę
  h t t p s://ec.europa.eu/eusurvey/runner/2018-summertime-arrangements?surveylanguage=PL

 • monikaaleksandra

  Oceniono 19 razy 17

  A ja jestem za czasem wiosennym bo wtedy wszyscy są zakochani a słowniki spać nie dają!

 • anekelea

  Oceniono 20 razy 10

  Wreszcie!

 • Jarek Kwiatkowski

  Oceniono 15 razy 9

  Dla tych, którzy twierdzą, że naturalny czas to zimowy i on powinien zostać. Strefy czasowe zostały wprowadzone w 1884 roku. Od tej pory trochę się zmieniło. Obecnie północ nie wypada w środku naszego snu. Teraz każdy ma w domu sztuczne oświetlenie, jaki jest sens aby w lato o 3:00 było już jasno? Przecież wszyscy o tej porze śpią. Nawet te osoby, które idą do pracy na 6:00.

 • respons

  Oceniono 12 razy 8

  Żądamy czasu wiosennego i długiego dnia przez cały rok ! Deszcz ma padać tylko w nocy !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX