Tatrzański Park Narodowy wzywa do demontażu kolejki na Kasprowy Wierch. Sprawa trafiła do sądu

Do sądu trafiła głośna sprawa konfliktu między Tatrzańskim Parkiem Narodowym a Polskimi Kolejami Linowymi. Chodzi o kolejkę na Kasprowy Wierch, która zdaniem TPN powinna zostać częściowo zdemontowana.

Na razie nie jest znany termin pierwszej rozprawy, niemniej już wiadomo, że konflikt pomiędzy Tatrzańskim Parkiem Narodowym a Polskimi Kolejami Linowymi o kolejkę linową na Kasprowy Wierch skończy się dopiero w sądzie - wynika z informacji "Rzeczpospolitej", potwierdzonych w nowosądeckim Sądzie Okręgowym. O co chodzi w całej sprawie?

Użytkownikiem wieczystym gruntów pod kolejką linową na Kasprowy Wierch jest Tatrzański Park Narodowy (właścicielem Skarb Państwa). I jego władze uważają, że Polskie Koleje Linowe naruszają to prawo przewożąc nad nieruchomością turystów i towary w kolejce linowej. Chodzi konkretnie o trasę między dolną stacją w Kuźnicach, a częścią między czwartą a piątą podporą (jest ich sześć). TPN żąda demontażu kolejki na Kasprowy Wierch.

Polskie Koleje Linowe są innego zdania. Argumentują, że kolejka powstała wcześniej niż TPN (w 1936 r., TPN został utworzony w 1955 r.), i dotąd nikt nie kwestionował prawa PKL do korzystania z przestrzeni powietrznej nad powierzchnią – służebności utworzonej przed 80 laty. Polskie Koleje Linowe wystąpiły do sądu o potwierdzenie istnienia tej służebności.

„PKL nie zawierała ani z Parkiem, ani ze Skarbem Państwa żadnej umowy regulującej możliwość korzystania z tej trasy. (…) PKL nie legitymuje się żadnym innym tytułem prawnym umożliwiającym korzystanie z nieruchomości, których użytkownikiem wieczystym jest TPN. Wedle wiedzy TPN takie dokumenty nie istnieją. Sytuacja jest tym bardziej kuriozalna, że z pozostałej części trasy kolei linowej PKL korzysta na podstawie umowy dzierżawy zawartej z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym” – odpiera Tatrzański Park Narodowy.

W styczniu br. TPN wezwał PLK do zapłaty ponad 2 mln zł z tytułu bezumownego korzystania od początku 2012 r. oraz blisko 36 tys. zł miesięcznie za możliwość dalszego korzystanie z nieruchomości. Negocjacje między TPN a PLK spełzły na niczym.

W tle sporu o kolejkę na Kasprowy Wierch jest „walka o Kasprowy Wierch” po prywatyzacji Polskich Kolei Linowych w 2013 r. za 215 mln zł. Teraz PKL są kontrolowane przez luksemburską spółkę Altura utworzoną przez fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. W trakcie kampanii wyborczej PiS obiecywał, że kolejka na Kasprowy „wróci w polskie ręce”. Podobno, jak miesiąc temu informowała "Wyborcza", partia Kaczyńskiego szuka pieniędzy na zakup Polskich Kolei Linowych – potrzebne jest ok. 500 mln zł. Wcześniej bezskutecznie w resortach infrastruktury i spraw wewnętrznych miały trwać poszukiwania nieprawidłowości przy prywatyzacji z 2013 r.

Czytaj też: Jedziesz w Tatry? Nie musisz stać w kolejce po bilet do parku narodowego. Wystarczy smartfon

***

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (124)
Tatrzański Park Narodowy wzywa do demontażu kolejki na Kasprowy Wierch. Sprawa trafiła do sądu
Zaloguj się
 • cy.nick

  Oceniono 57 razy 43

  Wyjaśnienie tego - sztucznie nadętego problemu - jest w tym zdaniu:
  "W trakcie kampanii wyborczej PiS obiecywał, że kolejka na Kasprowy „wróci w polskie ręce”.
  W momencie jej nacjonalizacji, problem znowu zniknie.

  Pracownicy TPN to urzędnicy (paradoksalnie bardziej uzależnieni niż np. w aparacie skarbowym )
  i z finezją kafara realizują polecenia ekipy Wielkiego Jarozbawa.
  Zwykła , polska proza życia.

 • wawiak57

  Oceniono 45 razy 35

  Na miejscu TPN wystąpiłbym do linii lotniczych o zakaz lotów nad parkiem. Powietrze jest ich.

 • blahblah69

  Oceniono 44 razy 34

  A zdementujcie zobie. I zdemontujcie przy okazji Zakopane. Tylko nie robcie potem lamentu że dutków ni ma.

 • sigillum.2

  Oceniono 32 razy 28

  Kolejka na Kasprowy Wierch - uruchomiona w lutym 1936r.
  TPN - powstał w 1954r. Jak w zagadce "co było najpierw" - Jajko, czy kura? Kogut!

 • the Pink

  Oceniono 27 razy 25

  Kiedyś mówiło się, że Rosja to stan umysłu.....
  Obawiam się, że Polska też staje się stanem umysłu.....

 • entymolog

  Oceniono 37 razy 23

  Kolejka na Kasprowy jest zabytkiem polskiej techniki i podlega ochronie konserwatorskiej, ale w PiS landzie - wszystko możliwe. Sądów już nie ma.

 • Robert Micek

  Oceniono 27 razy 21

  Jak się nie ma coś swojego , to trzeba zniszczyć coś czyjegoś w imię zawiści , zazdrości nie wiadomo czego , ot taki katolicki naród .A może tak TPN niech zbuduje swoją kolejkę , np nad Morskie oko .leniuchy.

 • pizzon

  Oceniono 20 razy 16

  Ale o co chodzi? W TPN nikt serio nikt nie myśli o zdemontowaniu kolejki, To tylko próba wymuszenia dudków dla tych którzy "opiekują" się tym co przyroda uformowała przed tysiacami lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX