Pracownicy z Wietnamu i Filipin w Polsce tylko "na oświadczenia"? Wiceminister: nie ma takiej propozycji

Rafał Hirsch
Zła wiadomość dla pracodawców. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed mówi, że nie ma propozycji, aby rozszerzać listę państw, których obywatele mogą w Polsce pracować tylko na podstawie oświadczenia.

Wiceminister Szwed przyznał na konferencji prasowej, że są wnioski ze strony pracodawców, aby listę państw rozszerzyć. Chodzi przede wszystkim o to, aby dopisać na nią Wietnam i Filipiny. Obywatele tych państw często chcą pracować w Polsce, a polskie firmy chcą ich zatrudniać, jednak dzisiaj jest to skomplikowane. 

Gdyby wprowadzić ułatwienie i umożliwić zatrudnianie ich tylko na podstawie oświadczenia (tak samo jak dziś dzieje się w przypadku np. Ukraińców), wtedy można by to robić skuteczniej. Tym samym zmniejszył by się wtedy problem braku wolnych rąk na rynku pracy, który jest coraz większym zagrożeniem dla polskiej gospodarki. 

Wiceminister Szwed powiedział jednak, że nie ma w tej chwili propozycji, żeby rozszerzyć tę listę o inne państwa. Dodał, że Polska jest na wstępnym etapie rozmów z ministerstwem Filipin w sprawie podpisania dwustronnej umowy o zatrudnianiu pracowników, ale "nie ma jeszcze na tyle wypracowanej propozycji, żeby można było coś więcej powiedzieć". 

Ponad miesiąc temu media obiegła informacja o tym, że rząd chce pilnie otworzyć nasz rynek pracy na imigrantów w stopniu większym niż dotychczas. Głównym orędownikiem zmian i rozszerzenia listy państw, których obywateli można zatrudnić łatwiej, miał podobno być minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Z kolei Ministerstwo Pracy zgodnie z prasowymi spekulacjami miało podchodzić do tematu z większą rezerwą. Środowa wypowiedź wiceministra pracy dobrze wpisuje się w ten kontekst. 

W tej chwili w Polsce tylko na podstawie oświadczeń, czyli bez obowiązku posiadania pozwolenia na pracę, przez okres do 6 miesięcy, mogą pracować obywatele Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Armenii. 

Według wiceministra Szweda w Polsce pracuje obecnie półtora miliona obcokrajowców. Z tego ponad 400 tysięcy odprowadza składki na ZUS

Więcej o:
Komentarze (23)
Pracownicy z Wietnamu i Filipin w Polsce tylko "na oświadczenia"? Wiceminister: nie ma takiej propozycji
Zaloguj się
 • dr_psychol

  Oceniono 11 razy 7

  Czyli nadal eksploatacja taniej siły roboczej, zamiast inwestycji w nowe technologie, poprawę organizacji pracy oraz konsolidowanie przedsiębiorstw. Teraz polscy budowlańcy będą konkurować z Filipińczykami.

 • kozieradka2012

  Oceniono 4 razy 2

  Tytuł na głównej: "Polska rozmawia z Filipinami w sprawie podpisania dwustronnej umowy o zatrudnianiu pracowników". Tytuł artykułu już ze znakiem zapytania i dementi ministra. W tekście - że nikt z nikim nie rozmawiał i nawet nie ma takiego zamiaru.

  A komentarze sobie...

 • pismobeach1989

  Oceniono 3 razy 1

  A ci Filipinczycy nie przywioza jakis nieuleczalnych chorob ….. jak to prezes ostrzegal?

 • year68

  Oceniono 3 razy 1

  PiS przyjął uchodźców, nigdy w Warszawie nie było tylu co jest teraz.

 • wiesscar

  Oceniono 7 razy 1

  Filipińczycy to katolicy.
  Nie ma zagrożenia ze to jacyś filipińscy nacjonaliści integralni.

 • zegrz

  Oceniono 9 razy 1

  Polski MSZ uznał Filipiny za kraj niebezpieczny - odradza wyjazdy - a wy chcecie ich tu sobie sprowadzić...

 • sylenth

  Oceniono 5 razy 1

  Biorąc pod uwagę bliskość filipińskiej granicy to było kwestią czasu

 • student_zebrak

  Oceniono 2 razy 0

  kiedy umowa z Australia???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX