Kto więcej płaci, ten ma pracowników. Komu i gdzie opłaca się emigrować zarobkowo

Kierunek emigracji zarobkowej, szczególnie tej sezonowej, wyznacza stawka godzinowa. Ukrainiec w Polsce na budowie zarobi prawie cztery razy tyle, co u siebie w kraju. Polak na niższym stanowisku w niemieckiej firmie produkcyjnej dostanie 10 euro brutto za godzinę (43 zł). W ojczyźnie między 13,70 a 16 zł brutto. Nic dziwnego, że choć mamy coraz mniejszą ochotę emigrować za pracą, to wciąż wielu pakuje walizki i wyjeżdża na saksy.

Szacuje się, że obecnie w Polsce legalnie przebywa ponad 2 mln Ukraińców, a pod koniec roku ich liczba może przekroczyć 3 mln. Wybierają nasz kraj z wielu powodów, ale pierwszą trójkę stanowią sąsiednie położenie, podobna kultura i atrakcyjne zarobki. Bo choć Ukraińcy w Polsce zazwyczaj pracują na stanowiskach niższego szczebla, za stawki ocierające się o ustawowe minima, to wciąż są one wielokrotnie wyższe od tych, które otrzymaliby u siebie w kraju.

Jak wynika z danych udostępnionych przez Personel Service, największe różnice w płacach widać w budownictwie, gdzie polska pensja jest nawet o 390 proc. wyższa od ukraińskiej. Niemal cztery razy więcej Ukrainiec zarobi w Polsce jako kasjer lub sprzedawca i ponad trzy razy więcej w transporcie i logistyce.

Czytaj także: Ukraińska emigracja zarobkowa wchodzi na nowy poziom. Kolejne branże upominają się o pracowników ze wschodu

- Pracownik z Ukrainy znajdując zatrudnienie w polskim hotelu i pracując legalnie przez 9 miesięcy jest w stanie zarobić tyle, ile na Ukrainie otrzymałby za prawie 3,5 roku tej samej pracy. Z naszego „Barometru Imigracji Zarobkowej” wynika, że aż dwóch na trzech pracowników z Ukrainy na utrzymanie w Polsce przeznacza nie więcej niż 500 zł miesięcznie – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Personel ServicePersonel Service 

Kto i czym kusi Polaków?

Dobra sytuacja na krajowym rynku pracy powoduje, że nasza chęć emigracji zarobkowej w ostatnich kwartałach zmalała do 12 proc. Jeszcze cztery lata temu, kiedy bezrobocie sięgało ponad 14 proc., plany wyjazdowe snuł co piąty Polak.

Jedna piąta zainteresowanych wyjazdem planuje typowy pobyt sezonowy trwający do trzech miesięcy. Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów zarobkowych są dziś Niemcy.

W emigracji zarobkowej kuszą nas przede wszystkim zarobki, które w zależności od kraju i stanowiska potrafią sięgać nawet trzykrotności płac na rodzimym rynku pracy.

Widać to choćby po ofertach z Niemiec czy Francji, gdzie stawki dla magazynierów zaczynają się od 9,5 euro brutto za godzinę, a potrafią sięgać 12 euro w zależności od długości zatrudnienia – wynika z danych Grupy Work Service.

Nadal ciekawym kierunkiem pozostają Czechy, które pracownikom produkcji zapewniają wynagrodzenia na poziomie nawet 5000 zł brutto miesięcznie.

Work ServiceWork Service 

Raport „Migracje Zarobkowe Polaków VIII” autorstwa Work Service pokazuje, że ponad połowa badanych (56,5 proc.), którzy rozważają emigrację, to osoby planujące wyjazd po raz pierwszy w życiu.

W tej grupie przy metodach poszukiwania zatrudnienia, dominuje strategia dołączenia w nowym kraju do bliskich lub znajomych. Taką deklarację składa niemal 27 proc. badanych, a w szczególności ta strategia przyjmowana jest przez mieszkańców małych miast, liczących do 100 tysięcy mieszańców.

+++

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (83)
Kto więcej płaci, ten ma pracowników. Komu i gdzie opłaca się emigrować zarobkowo
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 51 razy 39

  Prawie 30 lat po upadku komuny, a jesteśmy trzy razy do tyłu z wynagrodzeniami w porównaniu do sąsiada. A tu zamiast zajmować się gospodarką, to w kółko albo wstawanie z kolan, albo żołnierze wyklęci i coraz większe uzależnienie od kleru.

 • jardan

  Oceniono 17 razy 17

  Skrót od "miesiąc" to "mies." a nie "mieś." "Mieś" to forma rozkazująca w drugie osobie od czasownika "miesić" - czyli mieszać ciasto.

 • veni.vici

  Oceniono 15 razy 13

  stąd wniosek, że gdyby nie Ukraińcy, w Polsce trzeba by płacić 3-4 razy więcej... teraz wiadomo skąd taka miłość do Ukrainy wśród decydentów :)

 • elzbietttta

  Oceniono 16 razy 8

  Mieszkam i pracuję w 120.000 mieście Austrii. Podam przykładowe ceny w A: dobry chleb w A - 3,60 E za 1/2 kg., fryzjer - 110 E, bilet do kina - 10 E, bilet na przejazd jednorazowy - 2, 40 E, przeciętny obiad w restauracji bez napojów - 20-30 E., wynajem mieszkania 50 m2 - 800-900 E + media, itd. A teraz proszę podać mi ceny w/w usług/produktów w Polsce, a następnie porównywać zarobki.

 • pyramid

  Oceniono 10 razy 6

  To ja dorzuce jeszcze to: Niemcy (2019) oplata za 2 tygodniowa winiete na WSZYSTKIE autostrady - 10 EUR. Polska (juz dzis): JEDNORAZOWY przejazd od Swiecka do Konina ok 17 EUR.
  Wiec o czym my tu rozmawiamy ... ???

 • zd46

  Oceniono 9 razy 5

  W Niemczech 43 zl na godzine pracy, w Polsce 13 zl za godzine, a Obajtek z "majtkami czy bez majtek", na GODZINE SLUZBY PiS-owi, U W A G A, to za malo wg premiera kłamczucha i łgarza !!
  -Obajtek 9589,04 zl miesiecznie czyli 399,54 zl na godzine
  -emeryt 1100 zl na miesiac
  - A TO TYLKO, UWAGA-3 godziny Obajtka z Pcimia.
  Czy wasz czlowiek musi s..ć milionami? Czy was nie można nazwać ZŁODZIEJAMI? Przeciez okradacie POLAKOW !!! S.......ństwo i rozbȯj w bialy dzień !! Może Obajtek „obrabia nieobrobioną działkę” Beci Szydło a ona z wdzięczności, wdzięczy się i odwdzięcza się czyli „robi mu na ręke?

 • mniklasp

  Oceniono 3 razy 3

  ten artykul jest dla imbecyli.

 • ltte

  Oceniono 4 razy 2

  Z tymi Ukraińcami to nie do końca tak jest. Legalnie są głównie z tzw. kartą Polaka. Do czasu, aż wyrobią sobie PESEL i dowód osobisty. A potem paszport i … jadą do UK. Coraz więcej ich tam spotykam. Niektórzy nawet dobrze po polsku nie potrafią rozmawiać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX