Potężny spadek inwestycji zagranicznych w USA. Jak w czasach dużego kryzysu

Amerykańscy rządowi statystycy podali w środę wstępne dane o bezpośrednich inwestycjach zagranicznych w USA w ubiegłym roku. Spadły o niemal jedną trzecią. Wśród największych inwestorów nie ma Chin.

W ubiegłym roku zagraniczne firmy zainwestowały w USA 259,6 mld dol., czyli aż o 32 proc. mniej, niż rok wcześniej. Takie liczby podało Biuro Analiz Gospodarczych amerykańskiego Departamentu Handlu. W jego komunikacie napisano też, że poziom zagranicznych inwestycji znalazł się poniżej średniej 359,9 mld dol. wyliczonej dla lat 2014-2016.

Tak duże spadki wcześniej były obserwowane w czasach globalnego kryzysu – w tym z początkiem wieku, po załamania na rynku spółek internetowych.

Czytaj więcej: Amerykanie mają już plan, jak odciąć Chińczyków od najnowszych technologii.

Znakomita większość pieniędzy od zagranicznych inwestorów popłynęła w ubiegłym roku w USA na przejęcia tamtejszych spółek – aż 253,2 mld dol. Na nowe inwestycje lub rozbudowę istniejącego biznesu zagraniczni inwestorzy wydali ledwo 6,5 mld dol. Ale to akurat nie dziwi – taka struktura bezpośrednich inwestycji zagranicznych utrzymuje się od lat.

Inwestycje zagraniczne w USAInwestycje zagraniczne w USA Bureau of Economic Analysis

Bardziej ciekawe dane dotyczą tego, kto najwięcej zainwestował w ubiegłym roku za oceanem. Na pierwszym miejscu jest Kanada – jej inwestorzy wydali w USA w ubiegłym roku 66,2 mld dol. Na drugim Wielka Brytania (z inwestycjami w kwocie 40,9 mld dol.), potem Japonia (34 mld dol.) i Francja (23,1 mld dol.).

Wśród największych inwestorów zagranicznych Biuro Analiz Gospodarczych nie wymienia w ogóle Chin. To sugeruje, że potężny spadek inwestycji zagranicznych w USA łączyć można z polityką administracji Donalda Trumpa. Ta nie tylko nakłada cła na chińskie produkty, ale również skutecznie blokuje chińskie inwestycje w Stanach.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (20)
Potężny spadek inwestycji zagranicznych w USA. Jak w czasach dużego kryzysu
Zaloguj się
 • agnrodis

  Oceniono 28 razy 12

  Trump to nie tylko duzy kryzys, to ogromny kryzys!

 • js08836

  Oceniono 23 razy 9

  Jedno jest pewne, Amerykanie zapamiętają Trumpa, jako najgorszego prezydenta USA od 1945 r. Nikt z wyborców w USA pewnie nie spodziewał się, że Trump na taką skalę będzie niszczył Amerykańską gospodarkę. To co się dzieje w USA, to początek wielkiego kryzysu w tym kraju. Wydaje się, że impeachment zbliża się wielkimi krokami.

 • agnrodis

  Oceniono 29 razy 9

  Chyba po to Putin wsadzil Trumpa do Bialego Domu, zeby ten pracowal dla Rosji, a nie dla Ameryki. Amerykanski kundel Putina z zadania wywiazuje sie znakomicie.

 • rozaliaroyale

  Oceniono 10 razy 6

  przeciętny Amerykanin ,żyje w takim ubóstwie że pewnie nawet nie zauważy zachodzących różnic czy zmian

 • kotmiki

  Oceniono 10 razy 6

  Trump to specjalista od upadłości ,zaliczył ich 6 dzisiaj szykuje kolejną tym razem ta firma będą USA

 • supermarjan

  Oceniono 12 razy 6

  ten czerwonokarki debil I TAK DOPROWADZI DO NOWEJ BESSY.
  od miesiecy sqrwiel stara sie jak moze.
  a wrzesien i pazdziernik tuz tuz....

 • byrcyn11

  Oceniono 13 razy 5

  Wojna coraz bliżej. Może i dobrze, bo świat jest przeludniony i zatraca człowieczeństwo, które zawsze wraca po szoku wojny światowej.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 18 razy 4

  Chinczycy juz stoja wyzej z HiTec Industry niz USA. Ameryka sie konczy jako swiatowy lider innowacyjnosci.

 • misio1942

  Oceniono 1 raz 1

  nie dziwi mnie to jakie bzdury wypisujecie skoro wybraliście w Polsce taki rząd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX